Obsah fóra Všeobecné informace o počasí Sněhové podmínky Jaká bude zima 2005/2006?

Jaká bude zima 2005/2006?

Téma spíše pro zimu. Kolik u vás napadlo sněhu? Jaké jsou sněhové podmínky? Kdy přijde obleva?

Moderátor: Moderátoři


Příspěvek 08 říj 2005, 21:22
Adi Uživatelský avatar

Příspěvky: 2244
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m
Ahojky,

Zima začne za chvíli klepat na dveře ..ovšem jaká bude?

Pán, který se zabývá vztahem počasí a sluníčka tvrdí, že do roku 2007 nás čekají chladné a bohaté na sníh zimy.
Co vy na to?
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Příspěvek 10 říj 2005, 19:46

Příspěvky: 200
Bydliště: Turnov (277m.n.m.), Liberecký kraj

Moc nevěřím předpovědím které jsou na více jak 6dnů a natož předpověd na 2-3měsíce dopředu.To se mi zdá trochu dost,protože i zmiňovaná přepověď ne vždy vyjde.

Příspěvek 27 říj 2005, 21:54

Příspěvky: 2140
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m
No začínáte brzy s tou zimou.Moje oblíbené téma-nezbývá než se přidat.Podobně jako vloni asi zimu stejně nepředpovíme,ale vloni se nám docela povedlo naznačit,že zima bude chladnější a to vyšlo.Co ta letošní.Je ještě dost brzy,ale situace je hodně podobná loňsku.Po většinu roku se vyskytoval velký počet chladnějších povětrnostních situací,které s příchodem podzimu skončily a byly nahrazeny téměř stálým teplejším prouděním.Je až neuvěřitelné,jak vytrvalé jsou tyhle situace a jak dlouho dokáží tlakové výše blokovat oceánské proudění.Aniž bych tady chtěl dělat nějakou předpověď na nastávající zimu-to snad ani nejde.zdá se,že současný ráz počasí ještě chvíli vydrží a někdy na přelomu první a druhé listopadové dekíády,spíše okolo 15 listopadu se výrazně ochladí,možná s pozdravem zimy.Jistě jste slyšeli,četli o vztazích jednotlivých měsíců v roce a vzájemných závislostech na sobě.Z toho co teď máme to vypadá,že alespoň první polovina zimy nebude moc stálá,spíše teplejší a hlavní zima bude až někdy ke konci ledna,v únoru a březnu.Je to jen můj názor,tak to tak berte.Někde jsem viděl řádky na netu,že doba ledová je na spadnutí a že příští jaro už sníh neroztaje.V tomhle světě už nic není nemožné,ale jsem si jist,že se to nestane.Sice nějaké deformace v klimatu už jistě nastaly,ale když přišlo jaro letos,tak přijde i příští rok.Myslím,že kdyby se blížila doba ledová,tak by třeba zůstal po létě ležet sníh na hřebenech Krkonoš a to se nestalo.Sice letos nejvytrvalejší sněhové pole zde roztálo až v druhé polovině srpna,ale to už se v minulosti také stalo a minulá zima byla sněhovými poměry v našich nejvyšších horách opravdu vyjímečná.Spolu se studeným jarem budily dojem,že léto snad ani nebude.Takže pokud příští rok na hřebenech Krkonoš opravdu sníh neroztaje,bude to nějaký malý signál o možné předpovídané změně klimatu,ale i tady si myslím,že to bude jako v letech minulých.Pokud jde o množství sněhu na horách je málo pravděpodobné,že by dvě zimy po sobě byly takové rekordní hodnoty ve výšce sněhové pokrývky.

Příspěvek 27 říj 2005, 22:53

Příspěvky: 25

V podstate suhlasim s Flamesom ale myslim si ze zima bude suchsia a podstatne miernejsia nez minula. Myslim, ze Vianoce by mohli byt na snehu. Ale celkovo budu prevladat anticyklonalne situacie.

Příspěvek 28 říj 2005, 21:13
Adi Uživatelský avatar

Příspěvky: 2244
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m
Ahojky,

Pakliže bude počasí jasné, pod vlivem tlakových výši, bude zima tuhá, jestli se nepletu. I kdyby nakrásně proudil teplý vzduch ve výšce, tak dole mohou být třeba mrazy kolem -20, když tato situace bude po několik týdnů stabilní, podobné této.
Ostatně při této situaci, kterou máme teď, nemusí být nutně teplo na horách, za prvé, inverzní vrstva může být pěkně vysoko, tedy mrzne i nahoře, při jihovýchodní situaci v té době často k nám proudí relativně studený vzduch.
V neposlední řadě nemusí být ani nedostatek sněhu, srážek. Stačí výšková níže, jdoucí po jižní straně anticyklóny třena nad Skandinávií či východní Evropou a hned máme 20 čísel sněhu v nejnížinatějších nížinách:-)

Mimochodem
Poslední výhledy slibují postupné ochlazování a koncem příštího týdne se snad dočkáme i nějakých srážek. Uvidíme
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m


Zpět na Sněhové podmínky

cron