Jaro v Krkonoších

Téma spíše pro zimu. Kolik u vás napadlo sněhu? Jaké jsou sněhové podmínky? Kdy přijde obleva?

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jaro v Krkonoších

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Flames mi poslal fotografie ze svých toulek po jarních Krkonoších a napsal:

Jak si všichni jistě dobře pamatujete,letošní zima byla rekordní svoji výškou sněhové pokrývky a také se s námi dlouho nechtěla rozloučit.V polovině března jsme byly v hřebenových oblastech na meteorologických stanicích s výškou sněhu na hodnotách okolo 3 metrů.Je ale mnoho míst,kde se sníh akumuluje a sněhová vrstva je mnohem vyšší.Zvláště proslulé jsou některé lokality v Krkonoších,kde sníh svítí dlouho do léta.Za minulých jasných dnů,byla dobře vidět sněhová pole na hřebenech Krkonoš až z Hradce Králové.Vzhledem k tomu,že sněhové podmínky v těchto lokalitách už mnoho let sleduji,zvu vás na skok do jedné z nich....

Zde najdete celou zprávu i s fotografiemi:
http://www.meteorologie.unas.cz/Data/Jaro05.doc
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Orlová

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Obecně vzato bývá zde méně sněhu nežli v bližším podhůří Beskyd - Havířov, Těšín, F-M. Čili zde něco přes 40 cm (do 45), Havířov měl 50, směrem dál k horám 60 a více.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Fatra ukrývá ve stinných místech vrcholů ještě taky nějakou tu špinavou závěj, v týdnu jsem tam byl a do jedné, 1300m vysoko, jsem šťouchal klackem.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Sníh 8. června 2005

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Máme zde další fotoreportáž od Flamese, tentokrát z 8. června 2005:

Počasí na našem území ovlivňovala ve středu výšková tlaková níže a spolu s ní k nám proudil studený vzduch od severu.Ráno bylo v Trutnově větrné,zatažené s občasným slabým deštěm,teplota +6 st.Směrem k severu byla v oblačnosti mezera a další pásy oblačnosti ležely nad Krkonošemi.K horám srážky zvolna sílí,ale ze Svobody nad Úpou je vidět hustá orografická oblačnost ,která je jako přikována k horám a nehne odtud.Již v Horním Maršově déšť podstatně sílí a v Peci pod Sněžkou hustě prší při teplotě +3 st.Nečekal jsem tak silné srážky,proto všichni později odjíždí zpět do Trutnova a já vyrážím na neobvyklou červnovou zimní výpravu na hřebeny.Již pár výškových metrů nad Pecí se objevují mezi deštěm i vločky sněhu,ale až někde od 900 metrů znatelněji sněží.Kousek pod 1000 metry už leží u cesty první sníh.Pak už každým dalším metrem zesiluje vítr a přibývá i sníh.Celý dopoledne trvalé srážky od 800 metrů déšť se sněhem,nebo sníh.Kolem poledne,když se vracím zpět,leží poslední zbytky sněhu až do Obřího dolu v 950 metrech a sněží téměř až do Pece pod Sněžkou,což je přece jen na červen trochu moc.Během rána a dopoledne přechodně sněžilo i v Peci,jak jsem se později dozvěděl.Také jsem byl svědkem rozhovoru dvou starých horalů,kteří říkali něco ve smyslu,že tohle dříve nebývalo-ano bylo občas chladno i v létě,ale aby v Peci sněžilo v červnu a kousek výše byl sníh to ne.V zimě byla zima a v létě bylo léto....

http://www.meteorologie.unas.cz/Data/Snih080605.doc

Najdete zde snímky sněžení a sněhu na hřebenech Krkonoš a na Sněžce s doplňujícím komentářem.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Jak už jste jistě zaslechli ze zpráv,teprve včera se podařilo zprůjezdnit poslední "komunikaci"po letošní zimě,pokud tak lze horskou silnici mezi Výrovkou a Luční boudou nazvat.Při zprávách z hor od zůčastněných,kteří se probíjely sněhovými stěnami se nabízí otázka,zda se letos jedná o sněhová pole,nebo spíše o sezónní ledovce,protože masy sněhu se množstvím a vlastní váhou změnily vespod v led,na kterém si vylámalo zuby několik fréz a 5 metrů sněhu v centru ledovce se podařilo odstranit až včera odpoledne pomocího speciálního bagru,který vyjel na hřebeny Krkonoš.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Další fotoreportáž od Flamese:

19.června 2005
Jak už jsem předeslal v minulém příspěvku, tento týden byla definitivně uvolněna - proražena horská silnice z Pece pod Sněžkou na Luční boudu. Nebylo to však vůbec jednoduché. Od konce května probíhalo frézování sněhových mas odspodu a spolu s teplým počasím se postupovalo zvolna vzhůru. Zvraty v počasí, teplo bylo vystřídáno mrazy a sněžením - způsobily zpomalení prací. Již v týdnu na počátku června se zdálo, že cesta bude uvolněna, ale v horní části ledovce bylo větší množství sněhu než se asi čekalo. I dnes blízko konce června jsou sněhové vrstvy pořádné síly...

Více na http://www.meteorologie.unas.cz/Data/Snih190605.doc
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Na Fatře v okolí Kriváně leží stále několik sněhových / břečkových polí. Jinak tam všecko kvete a v kvítí bzučí stovky čmeláků.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Poslední sníh..do kdy

Příspěvek od Flames »

Je to už téměř měsíc,co jsem naposledy psal a posílal fotky sněhových polí.Za uplynulý měsíc vedle chladnějšího rázu počasí byla i tropická vedra,která se podepsala na rychlejším odtávání zbytků sněhových polí na hřebenech Krkonoš.Díky nepřízni počasí posledních dní-začátku srpna jsem se nedostal do západních Krkonoš,kde ve Sněžných jámách pravděpodobně také roztávají poslední zbytky sněhu uplynulé zimy.Podle mého názoru,však v těchto dnech je už sníh jen na nejvytrvalejším sněhovém poli u nás - Mapě republiky.Sněhové pole se smrsklo do plochy "středních,jižních čech k vrchovině".Velké je už jen několik desítek metrů,s výškou sněhové vrstvy do 1 metru.Na fotce je dobře vidět plocha dosud nezaroslé vegetace ve tvaru naší republiky,kde ležel sníh před 3 týdny.Současné chladnější počasí sněhu velice vyhovuje.Denní teploty se pohybují ve výšce 1300-1400 m.n.m kde pole leží pod +10 st. a slunečního svitu je také minimum.Teď už bude záležet jen na počasí zda pole roztaje do konce srpna,nebo zmizí až počátkem září,kdy zase může při výrazném ochlazení na hřebenech Krkonoš sněžit.I když léto pomalu končí,je velice nepravděpodobné,že by sněhové pole vydrželo do následující zimy.
Foto : http://martan12.album.cz/hory/
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Jaro v Krkonoších sice už dávno není,ale teprve před pár dny roztál poslední sníh v Krkonoších.V poslední reportáži jsem psal z 12.srpna o výšce sněhu na Mapě republiky do 1 metru.Pravděpodobně to bylo asi trochu méně,ale byl to jen odhad při pohledu z údolí.Je pravda,že už tehdy bylo více než jasné,že sníh co nevidět roztaje i na tomto nejvytrvalejším místě u nás.Zbytky sněhu roztály někdy okolo 20.srpna,což je rekordně pozdě.Většinou dochází k odtání tohoto pole v průběhu července.Podobně v srpnu,ale již v první polovině měsíce zde roztál sníh v roce 1987.Od pamětníků jsem slyšel,že někdy v roce 1978,nebo v nějakém roce okolo,byl sníh na Mapě republiky ještě koncem září,kdy už v Modrém dole sněžilo a tedy pravděpodobně zde sníh vydržel celé léto do následující zimy.Ani se tomu moc nechce věřit po letošním roce,kdy po sněhově rekordní zimě zde z jara leželo nějakých 17 metrů sněhu a uplynulé měsíce byly většinou chladnější.Současné dny sice dohání léto co se dá,ale nemusí trvat dlouho a na hřebenech se opět objeví sníh.Kolik ho bude a na jak dlouho,na to je příliš brzy,ale v místech největší kumulace sněhu,kde před pár dny roztály poslední ostrůvky špinavého sněhu,ležel sníh neuvěřitelných 286 dní.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Tradičně nejde přihlášení,tak to je ode mně.A ještě fotky
http://martan12.album.cz/hory-3182005/

Flames
Odpovědět

Zpět na „Sněhové podmínky“