Sluneční aktivita

Místo pro debatu o věcech, které nelze zařadit do předchozích kategorií, přesto s počasím souvisejících.

Moderátor: Moderátoři

Mirou
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2011, 15:58
Meteostanice: evolve

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Mirou »

Počasí se mění,geomagnetické změny začali-magnetické pole země prudce slábne,brzy se změní polarita zemských pólů"BRZY!"
Vědci se domnívají že to způsobuje neznámá síle od někud z vesmíru.Nedávno vyšel článek o objevení planety v oortově oblaku prozatím ji nazvali Tyché,je 4x větší než Jupiter a taky 3,5x těžší.Co to asi znamená?
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Tomáš Prouza »

To, že magnetické pole slábne nemusí být nutně důkazem toho, že dojde k přehození polohy magnetických pólů. Ač k těmto jevům došlo průkazně i v minulosti, lidstvo je nikdy nemohlo měřit způsobem, jakým to provádí dnes. Navíc současná rychlost zeslabování MP tempem 10% za století nás opravdu nijak rozrušovat nemusí, protože zánik pole před přepólováním se tak odsouvá tisíc let do budoucnosti (a rozhodně se nezrychlí natolik, aby přestalo existovat během 2 let).

Teorie planety Tyché je v současnosti podporována 2 (!) astronomy - takže se jedná o víceméně obskurní teorii, které se chytají různí proroci roku 2012, jedinci věřící v Nibiru a další konspiracionisté. Netvrdím, že tam kdesi v dáli nějaké hmotné těleso neexistuje, ale rozhodně nevstupuje do vnitřních prostor Sluneční soustavy. Důkazy jsou dva: kdyby něco takového prošlo kolem, planety by rozhodně neměly takové dráhy kolem Slunce jaké dnes mají, vliv takového tělesa by se projevoval na drahách vnějších planet (a to i tehdy - a výrazněji, kdyby se neznámé těleso pohybovalo kolmo na rovinu ekliptiky, jak některé teorie tvrdí). A pokud tuto teorii naroubujeme na teze o roku 2012, těleso by se muselo pohybovat neuvěřitelně rychle, aby sem stihlo za 2 roky dorazit.
Jediný teoretický vliv takového tělesa je narušování oběžných drah smetí v Oortově oblaku - tzn. že k Slunci může poslat nějakou tu kometu. Gravitační vliv na Zemi by byl zanedbatelný - jaký vliv má Jupiter?

Z čehož vyplývá to, že zrovna tyto 2 problémy se nás v krátkodobém horizontu vůbec netýkají.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od fractal »

Komentář Tomáše se mi líbí :D a plně s ním souhlasím.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Michal Geryk »

Také souhlasím s Tomášem :wink: .

Jinak zastávám názor, že každý člověk může (ne)věřit v co chce, ale… Pokud mi to nepřináší vnitřní pokoj, ale naopak strach, beznaděj, paranoidní stavy atd., tak asi s mou vírou není něco v pořádku :( .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Flames »

Teda Tome dobrý..zajímavý čtení ala dr.Grygar :)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Flames píše:Teda Tome dobrý..zajímavý čtení ala dr.Grygar :)
Když ono to jinak nejde... Občas už se cejtím jak člen spolku Sisyfos...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Mirou
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2011, 15:58
Meteostanice: evolve

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Mirou »

Michal Geryk píše:Také souhlasím s Tomášem :wink: .

Jinak zastávám názor, že každý člověk může (ne)věřit v co chce, ale… Pokud mi to nepřináší vnitřní pokoj, ale naopak strach, beznaděj, paranoidní stavy atd., tak asi s mou vírou není něco v pořádku :( .
Jsem překvapen......
Jestli Vám přináší vnitřní pokoj vaše rodina a blízké okolí,práce,chápu.
Ale jestli jste vnitřně spokojen s celkovou situací na celém světě nejen u nás.viz politická scéna a zabezpečení občanů v našem státě:Regulační poplatky,důchodové reformy,zvíšení daně na všechno,povodňovou daň,snižování platů státních zaměstnanců,policie,lékařů.Sám pracuji v soukromém sektoru,ale co se děje mi není lhostejné!!!Zbytečné a velmi dráhé předvolební kampaně,které prakticky nemají význam!!!Zkorumpované politické srany.Je mi 30 let a nikdy jsem nebyl volit......je to naprosto zbytečné,stejně si to všechno udělají a schválí podle svého....
Jak to chce takhle dlouho fungovat,co nové generace?Myslíte že se jim povede dobře v tak zadluženém státě-SVĚTĚ-(osobně děti ještě nemám),ALE UŽ NA NĚ DOKÁŽU MYSLET A NEJEN NA SVÉ!Nynější ekonomický stav mě opravdu nutí přemýšlet zda do takového systému mám svého potomka vůbec přivést!!!??
JESTLI VÁM TOHLE PŘINÁŠÍ VNITŘNÍ SPOKOJENOST,PAK NEZBÝVÁ ŘÍCT ŽE NĚCO NENÍ V POŘÁDKU....
Alespoň víme že jsme jen ovce a nic jiného.
Pro mě je myšlenka obrození lidstva velmi reálná,a tato myšlenka ve mě probouzí pocit velmi brzké změny všech systémů na celé plenetě.
A to ve mě rozhodně nevyvolává POCIT STRACHU,BEZNADĚJE A PARANOIDNÍ STAVY.Ale právě naopak,společenskou solidaritu,vnímání,cítění.
Jestli má něco tento pohyb nastartovat,ať je to cokoli třeba nějaká významná událost, katastrofa biblických rozměrů,průlet NIBIRU-planety křížení,nebo silná sluneční erupce.Nebo dokonce odhalení stvoření v SÍNI ZÁZNAMŮ pod pravou nohou Sfingy v Egyptě,je jen dobře.Ono,se může spekulovat i o tom proč se tají okolnosti kolem tohoto oběvu.

Ale bohužel to bude pro většinu populace pozdě.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Michal Geryk »

Mirou: Napište mi, která doba byla lepší než tato. Děkuji.

Tato doba (myšleno od převratu 1989) je ekonomicky špatná, ale zatím pro většinu lidí je nejlepší jaká kdy u nás byla (to ale zjistíme jako vždy až po několika letech :lol: ). Zdravotnictví je stále finančně dostupné, máme plné žaludky, máme kde bydlet, máme domácí kina, osobní automobily atd.

Něco jiného je morálka společnosti, ale těžko říct, která doba v naší historii na tom byla lépe.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
David Rýva
AMS
Příspěvky: 47
Registrován: 16 bře 2006, 14:16
Bydliště: Kolín-Zálabí 205m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od David Rýva »

Nedá mi to se k věci nevyjádřit a uvést některé věci na pravou míru.

a) přepólování magnetického pole Země.
Je pravda co říká Tomáš, magnetické pole skutečně zasláblo o asi 10% za posledních 10 let a došlo ke zvětšení prostoru, kudyma může přímo pronikat sluneční vítr do polárních oblastí, z původních ca 10°na více než 20°. Zemský magnetický pól, jak ukazují dlouhodobá měření, se posouvá čím dál rychleji ze severní Kanady směrem k S Sibiři, v současnosti asi o 50km/rok. I kdyby šlo o nástup přepólování, což v současnosti nemůže nikdo ani popřít ani vyvrátit, tak v tom nevidím důvod k přehnaným obavám. I s ohledem an to, že život na Zemi přežil všechnaa předešlá přepólování našeho mag. pole, je velmi nepravděpodobné, že by došlo k jeho úplnému vymizení. Některé současné studie naznačují, že při přepólování dojde pouze k dočasnému zeslabení magnetického pole s možností přechodné změny jeho charakteru z bipolárního na multipólové, kdy by se mohlo vyskytovat í více magnetických pólů stejné polarity zároveň. Co by bylo ohroženo by byla zejména energetika a naše závislost na elektřině, takový stav magnetického pole by totiž nejspíš vedl k možnosti daleko silnějších geomagnetických bouří, než jaké známe v současnosti.

b) rok 2012
V poslední době se po internetu doslova rojí hromady všemožných spekulací o událostech v roce 2012 podle údajného proroctví Mayů, což si přímo dovolím označit za zhovadilost a účelovou manipulaci. Proč? Když pominu bezdůvodnost obav z koncem světa kvůli každému konce nějakého kalendáře, tak zejména proto, že v posledních 20 letech totiž výskum dvou historiků ve spolupráci s astronomem, mj. plně český tým, dokázal z mayských pozorování, že převod dat mayského kalendáře do našeho křesťanského letopočtu byl proveden chybně. Skutečný konec mayského velkého cyklu nastane až 14.12.2116. Astronomické záznamy Mayů při tomto novém navázání kalendáře nejen, že přesně sedí s našimi výpočty poloh planet a astronomických úkazů ale ukázali nám, že mayská pozorování byla obsáhlejší, než jsme si mysleli. Každopádně na tuto argumentaci, chybné navázáním dvou odlišných kalendářů, zastánci všemožných kospirací neslyší, protože se jim to nehodí do krámu.

Argumenty kolem roku 2012 jsou různé od reálnějších hrozeb, jako jsou solární bouře, po naprosté zhovadilosti počínající údajným seřazením Slunce se středem galaxie(k čemuž víceméně dochází každý rok) a konče nějakou transformací života, kde některé články bych čekal spíše od lidí s nějakou duševní poruchou, nebo po silné dávce halucinogenů.
Solární bouře jsou jevem, který tu je od počátku existence Slunce a byly dřívě daleko silnější, což je u mladých, rychleji rotujících hvězd běžné. Naší slabinou v tomto případě je naše rostoucí závost na elektronice a elektřině všeobecně, ale pravděpodobnost, že by došlo na solární bouři takové síly a konfigurace, že by zdevastoval naše rozvodné systémy, je velmi malá. Navíc minulé solární bouře nás donutili, přijmout určitá opatření, k jystým škodám by samozřejmě nejspíš došlo ale nevěřím, že by byly naprosto likvidační.

c) planeta Tyché, nebo pověsti o údajné Nibiru
Sami astronomové, kteří přišli s teorií o planetě Tyché, popřeli zprávy novinářů o tom, že těleso opravdu existuje. Jde pouze o teorii, protože jejich práce naznačují, že komety k nám z Oortova mračna nepřilétají rovnoměrně ale z jednoho směru trochu více a tak předpokládají, že nějaké velmi vzdálená, velmi hmotná planeta mění jejich dráhy a posílá je ke Slunci. Protiargumentem ale je, že zmíněná práce obou astronomů použila jen jisté procento známých komet, které je dost malé na to aby se dalo dělat takové objektivnější závěry.

A ad Nibiru, viděl jsem už dost článků kde autoři dokonce plaší, že nafotili Nibiru. Ať už za ni vydávají odlesky v objektivu foťáku či něco dalšího, je to stejný nesmysl, jako např. chcemtrails. Kdyby totiž takové tělěso a tak hmotné jak je popisováno existovalo, nejen, že by muselo být vidět dlouho před svým příletem, ale už dávno by se muselo projevit gravitačním působením na dráhy nám známých planet, které dokážeme dnes měřit a vypočítávat s neuvěřitelnými přesnostmi. Nic z toho se ale neděje.

Pokud je tu reálná hrozba z vesmíru, tak je to asteroid Apophis. Tahle mrška nás těsně mine v roce 2029, bude do nás zkoušet narazit v letech 2036 a znovu pak tuším 2056, 2068 a ještě několikrát do roku 2110. Tohle je poměrně vážná hrozba už.
Když se ale podívám jaké kroky k vlastní likvidaci tu děláme my sami, ať už jde o úpadek morálky a hodnot celé společnosti, nebo nesmyslnou politiku EU ve stylu zákazu žárovek a přitom nuceného dovážení všeho přes polovinu kontinentu až po dost mizerné hospodaření s krajinou, půdou a vodou, tak myslím, že není potřeba ani nějaký dopad asteroidu, či jiná katastrofa abysme měli vážný průser.

d) Ad spokojenost s dobou a víra.
Nikdy to nebylo ideální, mezi lidmi, zejména těmi "nahoře", vždycky byli, jsou a budou, jak dnes říkáme, "dobytkové". Morálně to nikdy taky nebylo úplně ideální, ač některé věci dneska jsou postavené na hlavu. V dnešní době je ale ta možnost, že polovina našich dětí neumře v bolestech na tyfus, záškrt a podobné svinstva, nemrzačí jim těla dětská obrna. Nemusíme se brodit řekami splašek na ulicích a pak se divit, že máme mor, v posledních desítkách let v našich zemích nedošlo na války ani hladomory. Samozřejmě je tu i spousta negativ co dříve nebyla, ale spousta jich už neexistuje. Sám za sebe můžu říct, že mě život naučil vážit si toho co mám, vážit si toho kde žiju a v jaké době a být za to vděčný, protože mohlo být daleko hůř a ještě může někdy být i hůř. Takže Bohu díky za to všecko co mám, bo nic z toho není taková samozřejmost, jak si často sposta z nás myslí. :wink:
Kolín-Zálabí, Czech Republic, WMO ID: 11614
SKYWARN CzechoSlovakia - weather forecasting, watches and warnings
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Mirou
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2011, 15:58
Meteostanice: evolve

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Mirou »

Proč máme tolik odkazů od minulých civilizací které tady žili před naší dobou,Sumerské kamenné destičky,Indiáni Hopi.
Hieroglifi v piramidach a nejen tam tisíce let staré.Mayové a jejich kalendář,oni nepředpovídají konec světa.Nemůžeme vědět kdy mayský kalendář končí,když přesně nevíme kdy začal.Natož se ho snažit přepočítat do toho našeho.Naše sluneční soustava obletí celou galaxii zhruba za 230 mil let.Dokázal by si někdo představit že mayský kalendář odpočítává i takový rok?Nebo že uhlíková metoda měření času do minulosti není zas tak přesná a že stáří těch a těch věcí je podstatně mnohem větší.
Že planeta Země,která nám vše dává a skoro nic za to nechce,už mnoho miliónů let je a ještě bude osídlená různými civilizacemi.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Flames »

Já myslím,že jsem Mirou docela dobře rozumněl.Jen někoho současná bezohlednost a děsná morálka vytočí více,někoho nechá v klídku a "hraje jen na sebe"
Já za sebe to nevidím moc růžově.I když se mám dobře-ba velmi dobře,moc volna nemám a mám se co otáčet.Vidím a znám spoustu lidí,kteří doslova ani nevyžijí.A nejsou to žádní flákači-mají třeba i dvě zaměstnání,jen mají 2-3 děti,které dospívají a ty zvyšující se částky za všechno prostě nestíhají platit,slovo dovolená neznají,jen stále v práci,která vynáší k té drahotě stále méně.Ano nejsou to žádné studované hlavy,ale kdo poctivě maká,měl by se mít alespoň trochu slušně,to u nás moc neplatí.A tak se nám hlásá,že patříme na západ a přitom ceny máme západní,ale plat mám proti mému kolegovi ze Švýcar asi čtvrtinový-až pětinový.Doktorská stávka samozřejmě nepřipadá v úvahu a tak se sice máme dobře,ale v porovnání s Ukrajinou,Běloruskem atd.takže to se máme s čím srovnávat.Na západě jsem nějáký čas makal - nesrovnatelné,nikdy to nebude jako tam.Češi jsou strašný národ.Něco zavinili komáři,ale to vše není jejich vina-tehdy nebylo úplně vše špatné,jak se dnes s oblibou tvrdí.Když si vezmu jak s námi v Německu jednali šéfové a jak jednají s námi tady a vůbec jak se tam lidé chovají( a to jsme tam byli cizinci a ještě ne dvakrát oblíbení...)
Držím se hlášky,že tenhle stát je jeden velkej podvod a je to pravda-od malých úplatků a po miliardové úniky,o většině kterých se stejně ani neví...a hlavně nic se neřeší,jako bylo vše o.k.
...ale to jsem odbočil od tématu...už mlčím...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Michal Geryk »

Nedávno jsem četl článek o první republice (bohužel ho teď nemůžu vygooglovat). Toto období si idealizujeme, poměr chudých k bohatým byl podstatně větší než dnes, také docházelo k podvodům, sobectví mocných, demokracie byla teprve v plenkách (viz třeba střílení do stávkujících), politika byla už tehdy "o svalech", o všem se mluvit nesmělo (např. Vlasta Burian měl zákaz dělat si legraci z tehdejší politiky a armády, proto raději parodoval bývalé Rakousko-Uhersko) - no je toho daleko víc. Ale je jasné, že první republika teprve pokládala první základy demokracie.
Které jiné období bylo lepší? Komunismus? Možná pro někoho, pro většinu lidí ne. Bylo sice levně, ale vlastně nic nebylo, zdravotnictví bylo zdarma, ale podle toho vypadala kvalita. Jinak celý bývalý režim byl založen na strachu a držení huby. Co bylo lepší? Třeba strach z kriminálního jednání (nejen romského) díky autoritě policie, vlastně Veřejné bezpečnosti.

Stále si myslím, že žijeme v nejlepší době, byť není dobrá. Úpadek morálky je ale alarmující.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak do politiky se mi tu moc pouštět nechce, každopádně současnou vládu snad nemůže podporovat nikdo rozumný, pokud není z těch horních 10 000, kterým jde tato na ruku.

Zajímalo by mě, jaká forma státního uspořádání a vlády by Vám tedy vyhovovala, když ne ta současná.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Mirou
Příspěvky: 14
Registrován: 20 úno 2011, 15:58
Meteostanice: evolve

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Mirou »

Tak ted tedy k tématu sluneční activity.NASA zveřejňuje snímky z družice SOHO asi všichi víme kde se na tyto snímky lze podívat.Překvapilo mě jedno video na youtube a to že slunce se 3.2.2010 otočilo o 380° dokola v protisměru hodinových ručiček takový lob jako letadlo,stalo se to během jedné hodiny.A opravdu snímky ze SOHO tento jev zachytili.
Chci se tedy zeptat jestli o tom někdo slyšel nějaké zprávy?
Naposledy upravil(a) Mirou dne 06 bře 2011, 17:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční aktivita

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Nenarazil jsem na webu na nic, co by se zabývalo jevem který se nikdy nestal. Na YouTube jsem narazil na 2 videa z 3.2.2010 - jedno se zabývá jakýmisi UFO v okolí Slunce (pravděpodobně nedokonalost snímačů satelitu) a druhé tou údajnou rotací. Nechápu, proč se na něm mění spektrální zobrazení (což napomáhá klamu diváka). Slunce na něm rotuje přesně tak jak má, kolem své osy a normální rychlostí. Jakékoliv další pohyby jsou způsobené metodou snímání a zpracování dat. Nebo snad věříte tomu, co tam někdo naprosto neznalý základů fyziky tvrdí?

A proč pokud jsou tyto tajné informace volně dostupné, proč tedy NASA data z těchto satelitů zpřístupňuje veřejnosti (aby pak pracně maskovala to co objeví)? Jednodušší by bylo simulovat poruchu satelitu a hotovo. To samé platí o satelitních snímcích contrails, případně aktivitě HAARPu. Pokud je "elita" tak mocná, proč připouští takové školácké chyby? Jedna z odpovědí na tuto otázku, kterou ale asi nepřijemete je ta, že proto že uvedené věci prostě neexistují.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Odpovědět

Zpět na „Témata související s počasím“