Aktuální počasí - červenec 2010

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od kocurekp »

Tak pánové, přešel jsem kompletně na 1-wire. Původní WS2-550, byť měřila přesně a oproti jiným zde diskutujícím bezproblémově, dám bratrovi do Brna-Líšně, ať můžeme porovnávat (je v na chlup stejné nadmořské výšce). :)
Komponenty jsou od http://www.hobby-boards.com, velká výhoda je v okamžité aktualizaci dat (co 1 sekundu), libovolné rozšířitelnosti a přesnosti. Upgradoval jsem taky na denní aspirační štít od Davise (originál k VP2), do kterého jsem vložil 1-wire čidla teploty a vlhkosti. Na střeše je anemometr, srážkoměr, bleskoměr a solární senzor. Uvnitř barometr. Měření víceméně souhlasí s WS2-550 (odchylka -0,2°C), ale nevím jak na slunci, počasí teď nepřeje. Ale větrák poháněný solárem se točí i teď při zatažené obloze. Více kdyžtak rozvedu v sekci meteostanic.

Poslední 2 dny se přihlásil podzim, včera Tmax jen 18,9°C a Tmin 13,8°C, srážky 9,8 mm. Dnes brzy ráno bylo na 2 hodiny jasno, ale zkazila to nízká oblačnost od severu, která se drží do teď. Takže zataženo, 16°C, ale již beze srážek. To na Klatovsku (a také v Německu a západním Polsku) mají dnes celý den polojasno.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od dobrmanek »

Konečně zpět. Za dobu mé nepřítomnosti spadlo jen 35,8 mm a dnes dalších 0,6 mm. Prý tady byla slušná bouřka, ale jak jsem se díval na sumaci srážek a i dle příspěvků, tak tady opět jen okraj, ale zato jsem si vychutnal bouři u Mnichova :twisted: . Nejspíše nejsilnější bouře jakou jsem dosud zažil. Protože jsem jel s kamarádem v autě, tak jsem nástup této bouře moc nesledoval a přes stromy ani nebylo moc co vidět. Naštěstí se objevila mezera mezi stromy a strukturou tato bouře připomínala pěknou supercelu (což mě později vyvrátil M.G.). Poté jsme se odebrali na skok do jedné budovy a jak jsme vyšli ven, již celkem silně pršelo a z dálky bylo slyšet dunění. Když jsme vyjeli na dálnici, tak déšť stále zesiloval a sem tam bylo vidět vzdálený záblesk a s tím jak jsme se přibližovali do centra bouře, tak výrazně zesilovaly i srážky a vítr. Poté už jsem viděl skrz silný déšť a velké možství blesků nazelenalou stěnu oblačnosti. Jak jsme do ni vjeli, tak začlo vcelku silné krupobití s 2 cm kroupama, ale při tom nebyl nikterak silný vítr, ale o něco později jsme vjeli do části, kde fučelo extrémě. Nárazy přesahovaly 25 m/s a viditelnost klesla na nulu a dálnice se zastavila. Tak jsme to zkusili po bočních cestách, ale jedna vedle druhé byla zavřena a na cestách spousta haluzí někde i 3 m dlouhých a okolo 5 cm silných.

Dnes zataženo a sem tam prší. Dnešní max 16,3 °C


petrklíč: bouřka byla 22.7.2010, takže u této jsem seděl pěkně doma a koukal se maximálně na radar :lol:
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 25 črc 2010, 20:58, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od CtiborV »

Tak tu mame podzim TMax 16,8 °C, TMin 14,1 °C. Pres den zatazeno, pred chvili docela silnej slejvak, byt dal jenom 1 mm. Toto pocasi se vyziva v extremech, bud je nesnesitelne vedro, nebo zima jak v Rusku ( kde je ale ted 35 st.) ...
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od RNDr. »

Tak aktuálne počasie je: Teplota: 13,6°C
Vietor: Z až SZ 0,7 m/s nárazy do 3 m/s
Zrážky: 10,0 mm
Počasie: Zamračené ( St ) - po dáždi
Dneskajšia maximálna teplota bola o 00:00 hod v noci a to 17,6°C inak cez den bolo maximum oktobrových 15,6°C no a minimum 13,4°C.

V Moskve má byt vo Štvrtok neuveritelných 40°C !!!. Teraz tam je 32°C. A včera tam bol prekonaný rekord od roku 1936 a to 36,7°C
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od petrklíč »

dobrmanek píše:...zato jsem si vychutnal bouři u Mnichova...
Na Wetteronline je fotogalerie z krupobití JZ od Mnichova, kde padaly kroupy dobře 5 cm velké.
http://www.wetteronline.de/fotos/2010/0 ... rnberg.htm
Ale to bylo asi jindy...

Jinak u nás dnes bylo skutečně polojasno a po většinu dne svítilo slunce. Průzračný vzduch a osvěžující Z větřík - docela příjemně. Tmin 12,1 Tmax 20,8.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
tady taky podzim. Studeně pofukuje. Dnešní extrémy: 14,8 °C - 17,8 °C a napršelo 1,3 mm. Momentálně slabounce prší. Jsou to fakt šoky 35 °C a pak zase 15 °C. Ale osobně mám mnohem radši těch 15 °C. Třeba té Moskvě teda vůbec nezávidím.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od RNDr. »

Aký je vzorec na výpočet kondezačnej hladiny resp. spodnej hranice oblačnosti. Viem že tam je vlhkost, rosný bod, teplota a tak no. Dakujem :)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od fractal »

RNDr. píše:Aký je vzorec na výpočet kondezačnej hladiny resp. spodnej hranice oblačnosti. Viem že tam je vlhkost, rosný bod, teplota a tak no. Dakujem :)
Laicky bych řekl, že z rosného bodu se zjistí při jaké teplotě dochází ke 100 % nasycení vzduchu vodní parou a pak se jen se suchoadiabatického ochlazování (1 °C /100m) spočítá v jaké výšce teoreticky vzduch dosáhne rosného bodu. Příklad: Teplota při zemi je 20 °C, rosný bod je 10 °C, rozdíl je tedy 10 °C, při gradientu 1 °C / 100 m to dělá 1000 m, kondenzační hladina tedy bude přibližně 1 km nad povrchem. Možná jsou na to i komplikovanější vzorečky, ale tento odhad je dle mého přibližně správný.

K počasí: Stále zataženo a chladno, se slabým deštěm, doposud nasvinilo 3,7 mm.Teplota kolem 15 °C, prostě říjen :? .
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Víkend se stran počasí nevyvedl - zataženo (Sc, Ns), častý slabý déšť, hlavně v sobotu větrno - pocitově podzim... :?
Napršelo ale jen pár mm vody.

RNDr. píše:Aký je vzorec na výpočet kondezačnej hladiny resp. spodnej hranice oblačnosti. Viem že tam je vlhkost, rosný bod, teplota a tak no. Dakujem :)
Ono je to složitější. Existuje konvektivní kondenzační hladina, výstupná kondenzační hladina, u vrstevnaté oblačnosti podle přízemního rosného bodu a teploty nezjistíme téměř nic. Navíc vzduch třeba při konvekci nabírá vlhkost nejen ze země, ale z vrstvy několik desítek až stovek metrů vysoké.
Nejlepší je prostudovat grafy aerologických sondáží (které jsou na netu naštěstí volně dostupné) a tam je spousta parametrů k dispozici, včetně výšky spodní vrstvy oblačnosti.

http://www.chmi.cz/meteo/oap/oap_adata.html
http://62.202.7.134/hpbo/sounding_europe.aspx
http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html

Doporučuji: http://pocasi.astronomie.cz/aerologicky_vystup.htm
Naposledy upravil(a) Michal Geryk dne 26 črc 2010, 09:33, celkem upraveno 1 x.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Karel Marciniszyn
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2008, 16:11
Meteostanice: WS2300
Bydliště: Břeclav, 155 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od Karel Marciniszyn »

po krásném pátečním osvěžení (déšť přišel hodně náhle s intenzivní zvukovou kulisou) přišel osvěžující víkend:

sobota- prům. teplota 17,0°C; Tmax.20,5°C; Tmin.15,9°C; srážky 6,1mm
neděle- prům. teplota 16,0°C; Tmax.17,2°C;Tmin.14,6°C; srážky 2,0mm

aktuálně 14,5°C, 1,6mm srážek (od půlnoci)

vím, že to není úplně normální, ale já mám tohle počasí rád...jen je trošku škoda, že tu radost se mnou skoro nikdo nesdílí :mrgreen:
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od kocurekp »

V neděli večer se již obloha protrhala na polojasno, to zatím drží i dnes ráno. Hned je to příjemnější, i teplota rychleji roste, v 9:00 je 18,5°C. Jinak minimum v noci jen 13,2°C. Včera ještě spadlo 0,3 mm z drobounké přeháňky.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od dědahvězdář »

Dřevohostice.
Neděle byla velmi chladná, max. 17°C.
Celé odpoledne, večer i v noci až do rána slabé přeháňky, 2,3 mm.
Foukal chladný severozápadní vítr.
Noční minima 14°C.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od Michal Geryk »

fractal píše:
RNDr. píše:Aký je vzorec na výpočet kondezačnej hladiny resp. spodnej hranice oblačnosti. Viem že tam je vlhkost, rosný bod, teplota a tak no. Dakujem :)
Laicky bych řekl, že z rosného bodu se zjistí při jaké teplotě dochází ke 100 % nasycení vzduchu vodní parou a pak se jen se suchoadiabatického ochlazování (1 °C /100m) spočítá v jaké výšce teoreticky vzduch dosáhne rosného bodu. Příklad: Teplota při zemi je 20 °C, rosný bod je 10 °C, rozdíl je tedy 10 °C, při gradientu 1 °C / 100 m to dělá 1000 m, kondenzační hladina tedy bude přibližně 1 km nad povrchem. Možná jsou na to i komplikovanější vzorečky, ale tento odhad je dle mého přibližně správný....
A co tohle?

Obrázek

Podle tvého výpočtu by měla být výška základny konvektivní oblačnosti asi 1100 metrů nad zemí (teplota +14°C, rosný bod +3°C, rozdíl 11°C), ve skutečnosti je konv. konden. hladina v teoretické výšce kolem 3300 metrů při konv. teplotě +28,4°C... V ten den se ale žádná konvektivní oblačnost nevytvářela. Výšková kond. hladina (u nuceného výstupu vzduchu do výšky) je výšce asi 1700 metrů... Navíc si neuvedl směšovací poměr, který posouvá rosný bod s výškou asi o 0,2°C na 100 metrů výšky.

Ale nejsem odborník, jen chci upozornit, že počasí není "2D", ale "3D"... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od RNDr. »

Tak dakujem všetkým za snahu :wink: :D fractalovi aj Michalovi. Inak Michal dakujem ti velmi za ten posledný link čo si mi dal, také niečo som tiež hladal :twisted: :D
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - červenec 2010

Příspěvek od kocurekp »

Tak polojasno se dnes drží celý den, v maximu už 24,3°C... 8)
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2010“