Aktuální počasí - květen 2010

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Yves »

Rozhodně je o čem povídat. Na dnešní čarodky jsme vyrazili k ohýnku za město. Kdo sledoval radar, viděl bouřkovou činnost v okolí Jihlavy. Ta nám na Třebíčsko přinesla pohlednou blýskavici, až 2 blesky za minutu po dobu víc jak půl hodiny. Ve 2:15 jsem valil od přítelkyně domů a všiml si tří blesků v řadě do stejného místa. Velmi vzdálené hřmění. Došel jsem domů, skoukl radar a vidím oranžovo-červené jádro jižně od TR. Ve 2:30 dva plošné blesky někde 1500 m nad hlavou. Slušné hřmění, a tudíž další čárka na skalpu. Kromě toho se blýská ve značné dálce skoro všude. Teplota 15°C, ale začalo poměrně pršet a padá to zatím na 13°C. To vše ve 2:44. Pokud se v příspěvku objevily překlepy, omlouvám se, jsem značně nalitý. :) Prší slabě až mírně a čeká nás asi další pršení.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Michal Geryk píše:...Dnes bude tepleji, ale letních +25°C u nás nečekám. Bouřky jsou s velkým otazníkem :?: - přeji je hlavně dobrmankovi ;-)...
Málem jsem to neuhodl - do letního dne nescházel ani stupínek... :shock:

Včera byl skoro jasný a velmi teplý den, na obloze cirry, později i altocumuly. Večer spadlo pár kapek z rozpadlé bouřky u Blanska.
Prvomájová noc byla deštivá, letiště Přerov (i CELDN) ve dvou termínech hlásilo bouřku (já vše zaspal :( ) a tak si "pouze" udělám další čárku - letos 4. den s bouřkou (všechny ale zatím velmi slabé).

Tmax včera +24,5°C.
Tmin dnes +14,5°C.
Srážky za 24h 4 mm.

Modely si neví rady kam (a také kdy a jak moc intenzívní) umístit srážky či bouřky... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od dobrmanek »

Přesně ve 22:08 jsem uviděl první záblesk z bouřky, která mohla být nad Orlickými horami. Takže jsem si konečně zapsal první blýskavicu, byť okolo 100 km vzdálenou. Potom jsem šel spát. Bouřku, která se vytvořila jižně v okolí NJ jsem již nepozoroval. Včerejší tmax 22,8 °C, tmin 11 °C, teď po ránu přechodně bez deště a 13,2 °C, srážky zatím 7,2 mm. Ještě přidám maximální intenzitu srážek z nočních hodin a to 65,4 mm/h

Janek: grrrrrrrr :D
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 01 kvě 2010, 14:07, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od kocurekp »

Čarodky se povedly, až na ten vítr co rozfoukával popel i uhlíky z ohně... :mrgreen: Když takhle jeden přistane za krkem, vyvádíte jako šašek. :lol: Včerejší maximum slušných 25,9°C. Pod 20°C to kleslo okolo deseti večer, o půlnoci jsem zaspal přeháňku nebo snad bouřku s 0,9 mm. A to bylo vše z večerního kumulování...
Ranní minimum 13,8°C, kupodivu opět svítí slunko při polojasné až oblačné obloze. Dnes ale předpokládám proměnlivo.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od dědahvězdář »

Dřevohostice.
Poslední dubnový den byl velmi teplý, teplota dosáhla těsně na letních 25°C, (druhý teploměr 24,9°C).
Od rána jasno, pozdě odpoledne polojasno, slabý jižní vítr později zesiloval.
V noci po třetí, začalo pršet až do šesti ráno. Srážky 7,2 mm, připisují se ještě k dubnu, který má celkem 66,9 mm srážek.
Noční minima velmi vysoké 14°C, přízemní 13,9°C.
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od CtiborV »

Já tu měl bouřku jako hrom :). Ale nevím kdy přesně v noci, nebyla moc elektricky aktivní, blesky byly tak jeden za minutu, za to to byly řachy jak hrom a několik jich bylo v těsné blízkosti bydliště(okolní kopce jsou plné železné rudy, takže to tu docela lítá). Napršelo velmi slušných 16 mm. Teď po ránu čerstvo a docela teplo 14,4 st. C. Včera nepadl letní den, s max. teplota byla 24,3 °C.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Poslední dubnový den se stal letošním prvním letním s Tmax +25,5°C a zároveň díky velmi teplému večeru a noci jsme překonali dosavadní rekord pro nejvyšší dubnovou teplotu ve 22 hodin, která doposud činila +17,0°C a byla dosažena 30.4.2003. Nová hodnota je +18,0°C.
Bouřky se nám úspěšně vyhnuly, nejbližší se objevila až za Orlickými horami. Stejně tak i dubnové srážky, protože pršet začalo až po půlnoci. Celkem déšť během rána dosáhl úhrnu 5,8 mm. Ráno bylo navíc velmi teplé, v 8:00 +12,8°C, což je letos zatím nejvyšší hodnota.

Aktuálně v 9:30 teplota +14,5°C, tlak 1010 hPa, J vítr do 3 m/s. Zataženo St, As - tendence k protrhávání. Beze srážek.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Yves »

Jinak včera jsme doklopýtali k necelým 23°C. Z odpoledních minipřeháněk nebylo nic. Avšak večerní bouře nad Jihlavou mi připadá skoro jako nějaká supercela. Pěkné rudé kolo. V nočních hodinách bylo velmi teplo, až skoro do 3 hodin, než začalo pršet, se teplota držela na 15°C. Při dešti se rodilo ranní minimum 11°C. Srážky byly poměrně slušné, mám 10,5 mm, kolega dokonce 12,8 mm. Velmi povedené čarodky, dobré pití, špekáčky a nepočítaně blesků jako kulisa. :) V 9:48 máme v Třebíči skoro zataženo, ještě nás líže ten pás srážek a trochu poprchává. Teplota 12,5°C. Jsem zvědavý na další vlnu.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Včera nakonec maxima na 24, večer polojasný až oblačný, teplota na 17 stupních.
První májový den začal nočním hřměním a krátkými lijavci, pak doprcháváním, které ustalo před chvíli. Minima ráno na 13, vzduch voňavý :wink: oblačnost se nyní zvolna trhá, obloha je o poznání světlejší, v poledne tu slunce bude cobydup. Večer by mohl být vlahý, kvetoucí stromy, moje milá ženuška pod jedním z nich ... :wink:
Srážek bohužel moc nenapadalo snad 4 mm, pod hustšími stromy je skoro sucho.
Další vlny snad nakrapou více, deště je třeba.


zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Instabiliter »

Tak včera byl v Plzni letní den, kolejní teploměr ukazoval v 14:00 rovných 25°C, pak jsem odjel tak nevim jak se hodnota teploty měnilo, až přijedu zpět tak kouknu na graf. U nás pak to bylo jen 24,2°C. K večeru přibývání stratocumulovité oblačnosti, ale zatím bez deště, slabý déšť přišel kolem půlnoci, jen mírně svažil povrch. Je to tak, letos na jaře jsou SZ Čechy nejsušší oblast v ČR a vláha je nám stále odepírána. :( Je to poznat i na přírodě, i když je 1. květen, tak je krajina velmi šedivá jako začátkem dubna, některé stromy jsou ještě bez listí. Takto šedivou krajinu v květnu nepamatuju. Ranní mrazíky a sucho udělaly své. :roll: Jinak ráno je dnes teplé, na obloze se pohybují pěkné cumuly a teplota aktuálně 17,1°C.
Stran výhledu, vypadá to, že bychom se vláhy konečně mohli doškat zítra, i v dalších dnech jí bude nadbytek, příroda už žízní, řeka Střela už prakticky neteče. (zrovna dnes jsem měl děsivý sen že srážky přišly, ale ve formě sněhu :lol: ). Co se týká bouřek, tak na těch nížích od jihu, kdy je teplotně velký rozdíl mezi západem a východem, GFS cpe klasicky bouřky pořád na Moravu a sem skoro nic, podobné počasí ukazuje i v dlouhodobějších výhledech, tak tu asi budeme rádi aspoň za slabou bouřku.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od storm_ice »

Michal Geryk píše: Modely si neví rady kam (a také kdy a jak moc intenzívní) umístit srážky či bouřky... :?
to neni problém, jestli chtějí poradit, tak rád pomůžu, např. by to mohlo být takhle :lol: :lol: :lol: http://pocasivteplicich.wz.cz/fotky/suma24.gif. Jinak u nás oblačno, přechodně nyní i polojasno, vývoj Cu zejména nad KH a o5 docela teplo, snad něco dojde odpoledne :P

Aktuálně 11:30 polojasno ObrázekObrázek 20,0°CObrázek Z do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Janek »

Včerejší maximum bylo kolem 25 °C. Navečer jsem viděl blesky v Cb v Polsku (pěkné anvil zits), poté někde nad Nízkým Jeseníkem a poté jsem čekal na první bouřku, ovšem únava mě zmohla a šel jsem do hajan. A to byla chyba - svědectví taťky, že tu byla ráno kolem 5:00 bouřka, mě rozčílilo. Nicméně první zářez mám. No naštěstí nejsem sám, kdo hřmění zatím neslyšel... zdravím Větřkovice. :lol: Jinak spadlo zhruba 5 mm.
Aktuálně: 16,2 °C; slabý vítr ze sev. směrů; 8/8 Sc, As; beze srážek...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
1. květen je zpravidla vyhrazen akci Pálava, tedy přechodu Pálavských vrchů od severu na jih s přáteli a známými. Nabídnu vám dvě verze dnešního dne, jeden z pohledu včerejších předpovědí a jeden z pohledu účastníků této akce.

Pohled předpovědní:
Ráno kolem 4 h začíná pršet a do 10 h napršelo cca 4 mm. Je zataženo celý den ale celkem teplo s maximem kolem 22 °C. Odpoledne už neprší.

Skutečný den:

Ve 4 h mě vzbudil vítr a asi 50 kapek na m2. Zataženo, kolem 8 h oblačno kolem 9 h polojasno. Tak to vydrželo až do večera, celý den tedy beze srážek! Účastníci z Brna akci odvolali v domnění, že nám tu prší. Nepršelo. Naopak, celkem svítilo i slunce takže většina zúčastněných, včetně mě, má červené obličeje a ruce od slunce. Krásný den s letním ranním minimem 15,8 °C a maximem 24,8 °C. Průměr za 24 h 19,6 °C. No prostě příjemné léto ;-) Aktuálně 21,5 °C a oblačno.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Tom »

Zde jako u Fractala brzy ráno přišel dešť a napršely 4mm ale pak už protrhávání oblačnosti a až do odpoledne slunečno maximum se zastavilo na +22.1C o trochu chladněji než včera ale teplo.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Yves »

Dneska bylo oblačno až skoro zataženo. Maximum 20°C. V průběhu dne beze srážek, ale vysoká vlhkost, rosňák celý den 12°C, i teď večer. Na radaru je teď ve 22:39 jedno malé bouřkové jádro západně od Znojma. Kouknul jsem ven a jeden blesk jsem zahlédl. Máme skoro zataženo a 13°C, 90 % vlhkost. Dešťové vlny se na cestě k nám rozestupují a snad ani pršet nebude. To mě jako docela štve. Přítomným na chatu jsem psal o krásném altocumulu undulatu, který se objevil na obloze ve 21 hodin. Ale fotky nemám, bylo už tmavo.
23:14 Máme 4. bouřku letošního roku. Jsem trošku hamoun, za tohle si udělat čárku. Ale už asi 3 blesky na jižním obzoru, u posledního zahřmělo. Dobrmanek jistě promine. Je to prostě obvyklé, od JJZ chodí v létě do našeho regionu jedna bouřka za druhou. Atlas podnebí to dokonce naznačuje. Další blesk a hrom. Srážky nás asi jen líznou. NA RADARU TO VYTÁHLO CIHLOVÉ JÁDRO.
Měřitelů srážek bych se chtěl zeptat na dosavadní srážkové úhrny za tento rok. Jenom to píchněte na konec příspěvku. Díky
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2010“