Data z meteostanice na letišti na web

Otázky a odpovědi, doporučení a řešení problémů s webovou prezentací naměřených dat. Odkazy na weby meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

okzua12
Příspěvky: 2
Registrován: 03 lis 2008, 19:30

Data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od okzua12 »

Dobrý den,
zavítal jsem na Váš web, protože jsem na něm našel spoustu zajímavých věcí, moc se mi líbí třeba http://meteo-jirkalina.com/, ale to je asi už trochu luxus.
Zajistili jsme si internetové připojení na letiště (LKNACH, http://www.akvysokov.cz) a už jsme v minulosti několikrát uvažovali o umístění nějaké lepší hobby nebo snad i poloprofesionální meteostanice, ze které bychom dostali data na web. Jsme malé amatérské letiště o 2 hangárech s cca 15-ti ultralehkými poletuchami (od rogal po Sting). Pro to, abychom měli přehled, jak to na našem kopečku vypadá a zda a s čím jít nebo nejít létat (a hlavně, zda vážit cestu na letiště, občas je někdo ze vzdálenějšího konce ...), je nejdůležitější rychlost a směr větru, samozřejmě, čím víc aktuálních dat přímo z místa je možno získat, tím lépe ...
Myslíte, že existuje nějaký ne příliš drahý HW a SW (10-20tis. Kč), s který bychom to dokázali? Po mechanické a elektrické stránce si asi slušně poradíme, s elektronikou už je to horší, naše VT znalosti jsou běžné uživatelské zacházení s PC, správcujeme si náš poměrně jednoduchý web a tím asi naše dovednosti končí. Nechybí nám chuť si s něčím hrát, ale nevíme, zda to podle nějaké kuchařky zvládneme?
Nebo je to příliš náročné a lepší je na takovou věc zapomenout?
Předem díky za Vaše rady a nápady.
Honza
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od filip »

okzua12 píše:Dobrý den,
zavítal jsem na Váš web, protože jsem na něm našel spoustu zajímavých věcí, moc se mi líbí třeba http://meteo-jirkalina.com/, ale to je asi už trochu luxus.
Zajistili jsme si internetové připojení na letiště (LKNACH, http://www.akvysokov.cz) a už jsme v minulosti několikrát uvažovali o umístění nějaké lepší hobby nebo snad i poloprofesionální meteostanice, ze které bychom dostali data na web. Jsme malé amatérské letiště o 2 hangárech s cca 15-ti ultralehkými poletuchami (od rogal po Sting). Pro to, abychom měli přehled, jak to na našem kopečku vypadá a zda a s čím jít nebo nejít létat (a hlavně, zda vážit cestu na letiště, občas je někdo ze vzdálenějšího konce ...), je nejdůležitější rychlost a směr větru, samozřejmě, čím víc aktuálních dat přímo z místa je možno získat, tím lépe ...
Myslíte, že existuje nějaký ne příliš drahý HW a SW (10-20tis. Kč), s který bychom to dokázali? Po mechanické a elektrické stránce si asi slušně poradíme, s elektronikou už je to horší, naše VT znalosti jsou běžné uživatelské zacházení s PC, správcujeme si náš poměrně jednoduchý web a tím asi naše dovednosti končí. Nechybí nám chuť si s něčím hrát, ale nevíme, zda to podle nějaké kuchařky zvládneme?
Nebo je to příliš náročné a lepší je na takovou věc zapomenout?
Předem díky za Vaše rady a nápady.
Honza
Zařídit si stanici a posílat z ní data na web je někdy jednoduché někdy složité. Záleží jakou stanici si koupíte a pak k čemu ji připojíte.

Při výběru stanice je nutno požadovat, aby uměla přenášet data do PC (přes sériový port nebo USB). Pokud toto stanice neumí tak data na web nedostanete.
Dále je nutno zvážit jakým hardwarem odešlete data na server. V úvahu přichází v podstatě jen dvě možnosti.
- obyčejné PC připojené k internetu, na kterém poběží program který data průběžmě odesílá na web. Takto to řeší myslím většina lidí zde na fóru. Většina stanic má SW psaný pro Windows, čili na těchto PC běží Windows. Nevýhoda je, že PC má poměrně vysokou spotřebu (~ 300 W) což při provozu 24/7/365 (asi váš případ) trošku leze do peněz.
- zařízení nízkého příkonu typu miniPC, NSLU2 apod. která mají okolo 10 W, jsou nehlučné, bez pohyblivých částí. Nevýhodou pro některé uživatel je, že jako OS je Linux (pro jiné naopak výhoda)

Další faktor ke zvážení je uložení a prezentace dat na webu. Osobně to řeším uložením dat do MySQL databáze na serveru (např wz.cz má myslím 20 MB dat zdarma) a následným zpracováním těchto dat pomocí php skriptů (grafy, statistiky, bannery).

Závěr:
1. Stanovte si, které veličiny chcete měřit (a jak přesně) a podle toho vyberte typy stanic které vyhovují
2. Rozhodněte se, zda stanici připojíte k PC nebo miniPC, NSLU2 apod a sežeňte si ho. Podle toho vyberte stanici, která půjde s daným zařízením jednoduše připojit
3. Navrhněte, kde a jak data uložíte a čím je zpracujete

Vypadá to složitě ale zvládnout se to dá.

Filip
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Tomáš Psika »

okzua12 píše:Jsme malé amatérské letiště o 2 hangárech s cca 15-ti ultralehkými poletuchami (od rogal po Sting). Pro to, abychom měli přehled, jak to na našem kopečku vypadá a zda a s čím jít nebo nejít létat (a hlavně, zda vážit cestu na letiště, občas je někdo ze vzdálenějšího konce ...), je nejdůležitější rychlost a směr větru, samozřejmě, čím víc aktuálních dat přímo z místa je možno získat, tím lépe ...
Myslíte, že existuje nějaký ne příliš drahý HW a SW (10-20tis. Kč), s který bychom to dokázali? Po mechanické a elektrické stránce si asi slušně poradíme, s elektronikou už je to horší, naše VT znalosti jsou běžné uživatelské zacházení s PC, správcujeme si náš poměrně jednoduchý web a tím asi naše dovednosti končí. Nechybí nám chuť si s něčím hrát, ale nevíme, zda to podle nějaké kuchařky zvládneme?
Doporučil bych Vám spíše koupit nějakou levnou meteostanici s měřidlem teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu, popř. i srážek. Samozřejmě s možností přenosu dat do PC přes kabel. Cena takové stanice bude něco přes 3 000 Kč. Nelze od takové stanice ale čekat moc přesná data, zvláště to platí u vlhkosti vzduchu. Protože na letišti je měření větru to nejdůležitější, tak bych asi zainvestoval do lepšího anemometru než mají poloprofesionální stanice. Samozřejmě také se zajištěnou podporou přenosu dat do PC. Lepší anemometr může stát sice více peněz, ale na letišti se to určitě vyplatí. Komunikace mezi ovládacím panelem a čidlem anemometru by měla být určitě bezdrátová, protože více hrozí zasažení bleskem.

Se softwarem moc neporadím, protože je vše bohužel hodně závislé na tom, co (ne)poskytne sám výrobce nebo zda je zařízení podporováno nějakým externím softwarem. Navíc dodávaný software často nijak neřeší přenos dat na internet apod., takže pokud se nechcete dívat v počítači jen na nějaké omalovánky a grafy, tak doporučuji hledat podporu v jiném softwaru. Někdo jiný určitě poradí více. Ale rozhodně bych nejdříve pátral po možnostech softwaru a teprve pak hledal nějaké to meteorologické "železo".
okzua12 píše:Nebo je to příliš náročné a lepší je na takovou věc zapomenout?
Rozhodně ne, s tím se člověk musí trochu poprat :D .
filip píše:Při výběru stanice je nutno požadovat, aby uměla přenášet data do PC (přes sériový port nebo USB). Pokud toto stanice neumí tak data na web nedostanete. Dále je nutno zvážit jakým hardwarem odešlete data na server. V úvahu přichází v podstatě jen dvě možnosti.
- obyčejné PC připojené k internetu, na kterém poběží program který data průběžmě odesílá na web. Takto to řeší myslím většina lidí zde na fóru. Většina stanic má SW psaný pro Windows, čili na těchto PC běží Windows. Nevýhoda je, že PC má poměrně vysokou spotřebu (~ 300 W) což při provozu 24/7/365 (asi váš případ) trošku leze do peněz.
- zařízení nízkého příkonu typu miniPC, NSLU2 apod. která mají okolo 10 W, jsou nehlučné, bez pohyblivých částí. Nevýhodou pro některé uživatel je, že jako OS je Linux (pro jiné naopak výhoda)
Vzhledem k tomu, že jsou tazatelé jen běžní uživatelé PC, tak bych asi provoz čehokoliv na Linuxu nedoporučoval. Ne každému stačí to co mě, tj. MiniPC na 9W, s průměrným využitím paměti 80 MB a 500 MB místem na harddisku pro instalaci systému a několika služeb :) . Díval jsem se na minimální požadavky Windows Vista/Server a hodně teoreticky by to mělo na takové MiniPC dostačovat. Ale prakticky nevím, jestli by to fungovalo. Na Linuxu je bezva to, že to jde stejně dobře používat jak na superpočítači s tisícovkami procesorů a terabajty operační paměti, tak třeba v kapesních hodinkách :) . Holt v tomto ohledu nemá Linux žádnou konkurenci.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od jirkapocatky »

Ahoj,nemohu zůstat bez názoru pozadu.
Ano i já jsem si kladl před více jak dvěma roky otázku je-li Davis luxus nebo spíš touha po něčem,co vyřeší opakované problémy se stávající WS2300 a zejména poskytne spolehlivost a výdrž na několik let bez nervů okolo příliš častých excesů.
Dnes mě ani neudivuje,že na tuto kartu začíná sázet čím dál více lidí (z řad mě podobných amatérů)a pozoruji, že Davise už u nás v republice vlastní poměrně hodně lidí.Možná k tomu přispělo i posilování koruny.Na druhou stranu bych nechtěl zcela odsuzovat levné meteostanice.Pokud jsou a budou jen trochu spolehlivé a odolné vůči "výstřelkům"typu nečekaných extremně naměřených hodnot (teplot,větru nebo srážek),odpustil bych jim i konstrukční nedostatky zejména právě u anemometru.Ovšem jednu společnou nevýhodu mají téměř všechny a sice dlouhý interval měření rychlosti větru.To byl další rozhodující moment proč jsem zvolil Davise.Pokud někdo nemá chuť utratit ty nekřesťanské peníze a je ochoten "překousnout" tento handicap,ať raději zvolí z těch nejlevnějších možných variant,neboť je téměř jedno jestli stanici za 3 nebo 8 tisích.V dnešní době určitě. Před 3 lety byla situace mnohem horší a nebylo tolik na výběr a člověk tajně doufal, že když koupí stanici za 8 tisíc rozhodně kupuje větší kvalitu než u stanice za 6 tisíc.Bohužel.
Další otázkou jsou možnosti software, který bude umět se stanicí pracovat.Předpokládal bych že by pro lidi na letišti vyhovovalo řešení,které jsem od samémo začátku zvolil i já a sice Weather Display.Opět díky tvrdé koruně jej lze snadno získat za poloviční cenu než jsem platil před pár lety a dokonce už i v čechách za koruny.Možnosti zobrazování mnoha grafů a přehledů na webovkách, jejichž šablona je uložena v adresáři kam nainstalujete tento soft a současně možnost pomocí vestavěného FTP klienta tyto webovky aktualizovat, předurčuje tento program použít jej pro ne příliš znalé vlastníky.Mezi ně se počítám také.
Určitě je na místě řešit otázku spotřeby nonstop běžícího kompu,ale na druhou stranu pokud provozuji nějaký koníček(třeba právě sportovní létání),také něřeším jestli dám za benzín měsíčně tisíc nebo 2. Prostě to k tomu patří.Nehledě na to že o tyto investice se může rozdělit více lidí.
Problémů s instalací,umístěním stanice,zprovozněním propojení s PC,vybráním nějakého poskytovatele webhostingu,vytvořením webovek a zajištěním jejich pravidelné aktualizace jistě bude stát nějaké úsilí a finanční prostředky,ale rozhodně to není zase tak moc komplikovaný proces na který by museli být přizváni odborníci několika profesí.Vše lze zvládnout svépomocí a jsem ochoten pokud budu vědět pomoci třeba online komunikací přes Skype.Už jsem takto pomáhal řešit problémy se spoustou zájemců o tuto problematiku.Nejsem žádný odborník přes PC nebo tvorbu HTML,ale hodně jsem se za těch pár let naučil od lidí kteří zase pomáhali a pomáhají mě a rád bych tuto pomoc oplácel jiným,kteří jsou na začátku bezradní.
Abych na závěr trochu rozptýlil podezření že lobuju za Davise (a věřte mi taky jsem na něj šetřil peníze hodně dlouho)myslím, že by stála za zvážení stanice,která má sice už zmiňovanou vadu na kráse v délce intervalu měření rychlosti větru,ale zase je za velice malý peníz ,umí pracovat se softem WD a má velký miskový anemometr.Zkrátka "bomba". Podívejte se zde:http://dum-zahrada.nej-ceny.cz/73395/to ... warem.html nebo taky zde:http://tel.ion.unhfree.net/meteo/
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Tomáš Psika »

jirkapocatky píše:Ano i já jsem si kladl před více jak dvěma roky otázku je-li Davis luxus nebo spíš touha po něčem,co vyřeší opakované problémy se stávající WS2300 a zejména poskytne spolehlivost a výdrž na několik let bez nervů okolo příliš častých excesů.
Já jsem už delší dobu ve stadiu, kdy čekám až procento excesů mé WS3600 dosáhne neúnosné úrovně a odhodlám se k tomu, abych ji s chutí rozšlapal na jednotlivé polymery a hodil do popelnice :) . La Crosse už nikdy více. Pak konečně koupím pár prvků, spojím to přes 1-wire, zapojím do hubu a přes SNMP budu sosat aktuální data. Bude to stát skoro i méně peněz než stávající all-in-one hračky a hlavně skutečně automatický provoz prospěje mé nervové soustavě :) . Škoda, že jsem nebyl tak pozorný jako tuším bimbo, abych to udělal hned zpočátku. Bohužel jsem tehdy netušil , že tak skvělé řešení existuje.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od jirkapocatky »

Ano i tohle je řešení,ale je vhodné jen pro ty zručné kutily,kteří to zvládnou.Za bolševika se podle návodů amatérského rádia stavělo všelico(vím to od kamarádů),ale ta doba je naštěstí pryč a my co nemáme zhůry dáno musíme holt zaplatit.Důležité je,že je ta možnost výběru.Dříve kdo uměl postavil si,kdo neuměl,neměl nic i kdyby na to měl.
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od filip »

Tomáš Psika píše:
jirkapocatky píše:Ano i já jsem si kladl před více jak dvěma roky otázku je-li Davis luxus nebo spíš touha po něčem,co vyřeší opakované problémy se stávající WS2300 a zejména poskytne spolehlivost a výdrž na několik let bez nervů okolo příliš častých excesů.
Já jsem už delší dobu ve stadiu, kdy čekám až procento excesů mé WS3600 dosáhne neúnosné úrovně a odhodlám se k tomu, abych ji s chutí rozšlapal na jednotlivé polymery a hodil do popelnice :) . La Crosse už nikdy více. Pak konečně koupím pár prvků, spojím to přes 1-wire, zapojím do hubu a přes SNMP budu sosat aktuální data. Bude to stát skoro i méně peněz než stávající all-in-one hračky a hlavně skutečně automatický provoz prospěje mé nervové soustavě :) . Škoda, že jsem nebyl tak pozorný jako tuším bimbo, abych to udělal hned zpočátku. Bohužel jsem tehdy netušil , že tak skvělé řešení existuje.
Až přijde ta chvíle a začneš stavět 1-wire stanici, tak se mi ozvi. Taky mam WS3600 a poslední dobou si začíná až příliš "vymýšlet" a je možné, že ji taky rozložím na prvočinitele. Bohužel s 1-wire nemám žádné zkušenosti ale kdyby mě někdo "nakopl" tak bych to myslím dohromady dal. Kvůli WS3600 jsem se už musel naučit např C++, komunikaci přes sériový port, MySQL, php apod. Tak 1-wire snad taky zvládnu.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Tomáš Psika »

filip píše:
Tomáš Psika píše:
jirkapocatky píše:Ano i já jsem si kladl před více jak dvěma roky otázku je-li Davis luxus nebo spíš touha po něčem,co vyřeší opakované problémy se stávající WS2300 a zejména poskytne spolehlivost a výdrž na několik let bez nervů okolo příliš častých excesů.
Já jsem už delší dobu ve stadiu, kdy čekám až procento excesů mé WS3600 dosáhne neúnosné úrovně a odhodlám se k tomu, abych ji s chutí rozšlapal na jednotlivé polymery a hodil do popelnice :) . La Crosse už nikdy více. Pak konečně koupím pár prvků, spojím to přes 1-wire, zapojím do hubu a přes SNMP budu sosat aktuální data. Bude to stát skoro i méně peněz než stávající all-in-one hračky a hlavně skutečně automatický provoz prospěje mé nervové soustavě :) . Škoda, že jsem nebyl tak pozorný jako tuším bimbo, abych to udělal hned zpočátku. Bohužel jsem tehdy netušil , že tak skvělé řešení existuje.
Až přijde ta chvíle a začneš stavět 1-wire stanici, tak se mi ozvi. Taky mam WS3600 a poslední dobou si začíná až příliš "vymýšlet" a je možné, že ji taky rozložím na prvočinitele. Bohužel s 1-wire nemám žádné zkušenosti ale kdyby mě někdo "nakopl" tak bych to myslím dohromady dal. Kvůli WS3600 jsem se už musel naučit např C++, komunikaci přes sériový port, MySQL, php apod. Tak 1-wire snad taky zvládnu.
OK. Taky nemám s 1-wire zkušenosti, jen mám kolem toho něco načteno. Nejsem taky žádný kutil. Představu mám takovou, že nakoupím čidla a nějaký hub, propojím to přes sběrnici, přidám zdroj nebo baterii a bude hotovo. To snad zvládne každý. A komunikovat s tím budu třeba přes ADSL router nebo bezdrátově. Plánuju to postavit někdy příští rok. Software bude fakt asi ta nejjednodušší věc. Skriptem z toho budu dolovat data přes SNMP. To bude tedy skriptík na pár řádek. Kdyžtak ti pošlu nějaký skriptíky a návod. Tedy pokud používáš Linux, z Windowsů jsem už odrostl. Možná by se dala na téma "1-wire" založit diskuze, protože nebudu určitě první, kdo s tím bude experimentovat.
jirkapocatky píše:Za bolševika se podle návodů amatérského rádia stavělo všelico(vím to od kamarádů),ale ta doba je naštěstí pryč a my co nemáme zhůry dáno musíme holt zaplatit
Proč naštěstí? Vždyť tím se Češi (Čechoslováci) odlišují od mnoha jiných národů, umíme improvizovat. Navíc je to vždycky radost si něco zbastlit sám. Bohužel já si umím poradit jen se softwarem. Obdivuju, když si někdo spájením nějakého tištěného spoje s pár kondenzátory apod. umí vyrobit třeba vlastní detektor blesků.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od jirkapocatky »

Tomáš Psika píše:

Proč naštěstí? Vždyť tím se Češi (Čechoslováci) odlišují od mnoha jiných národů, umíme improvizovat. Navíc je to vždycky radost si něco zbastlit sám. Bohužel já si umím poradit jen se softwarem. Obdivuju, když si někdo spájením nějakého tištěného spoje s pár kondenzátory apod. umí vyrobit třeba vlastní detektor blesků.
Naštěstí proto,jelikož být tu dnes bolševik,nemáme ani zdání o nějakých meteostanicích,o PC v každé domácnosti a připojení k internetu.Tahle diskuse s tímto webem by taky neexistovala.Podívej se na Kubu.Tam prý snad teprve nyní povolili lidem mobilní telefony. :D
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Tomáš Psika »

jirkapocatky píše:Podívej se na Kubu.Tam prý snad teprve nyní povolili lidem mobilní telefony. :D
Jo, časy se tam mění, Raúl zavádí reformy. Už potřebuješ na zaplacení měsíčního mobilního tarifu pracovat pouhé 4 měsíce :D .
Charlie
Příspěvky: 5
Registrován: 04 lis 2008, 13:40

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Charlie »

Tomáš Psika píše:
jirkapocatky píše:Ano i já jsem si kladl před více jak dvěma roky otázku je-li Davis luxus nebo spíš touha po něčem,co vyřeší opakované problémy se stávající WS2300 a zejména poskytne spolehlivost a výdrž na několik let bez nervů okolo příliš častých excesů.
Já jsem už delší dobu ve stadiu, kdy čekám až procento excesů mé WS3600 dosáhne neúnosné úrovně a odhodlám se k tomu, abych ji s chutí rozšlapal na jednotlivé polymery a hodil do popelnice :) . La Crosse už nikdy více. Pak konečně koupím pár prvků, spojím to přes 1-wire, zapojím do hubu a přes SNMP budu sosat aktuální data. Bude to stát skoro i méně peněz než stávající all-in-one hračky a hlavně skutečně automatický provoz prospěje mé nervové soustavě :) . Škoda, že jsem nebyl tak pozorný jako tuším bimbo, abych to udělal hned zpočátku. Bohužel jsem tehdy netušil , že tak skvělé řešení existuje.
Je to sice na samostatnej thread, ale na vlastní konstrukci se taky hlásim, já mám hlavní problém s mechanikou anemometru a časem :) Jinak v elektronice sem snad docela zručnej :wink: akorát nemám rád ty dallasí onewire bastly ...

pro teplotu a vlhkost bych použil SHTx1 http://www.sensirion.ch/en/01_humidity_ ... ensors.htm
pro tlak MS5534 http://www.intersema.ch/site/technical/ms5534.php

Z meteostanic na trhu se mi nejvíc líbí Davis VP2+, ale zatim sem nenašel nikoho kdo by mi ho koupil, tak že sem si objednal Topcom 265 NE na hraní a později z něj použiju mechanický díly pro pokusy s vlastní elektronikou ...
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Tomáš Psika »

Založil jsem tedy raději nové vlákno http://www.amaterskameteorologie.cz/for ... ?f=7&t=866, protože mě to zajímá a jsem asi příčinou, proč jsme odběhli od původního tématu :) .
okzua12
Příspěvky: 2
Registrován: 03 lis 2008, 19:30

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od okzua12 »

Vrátil jsem se ze služebky a jsem potěšen hned ze 2 věcí - jednak jsem obdržel část informací, v které jsem doufal, když jsem na tento web psal naše letištní přání a potřeby, jednak jsem neplánovaně vyprovokoval další zajímavou diskuzi (které už sem tam trochu nerozumím, ale s tím se dalo počítat). Skoro mě to vyhecovalo se do tohohle krásného hobby taky pustit. Ale zatím mě éra drží víc a meteorologie je výborný doplněk pro úspěšné (a bezprůserové) létání. Stačí, aby dokor řekl, že mě medical 2.tř. nevystaví a budu mět na co přejít ...
Můj závěr je vcelku jednoznačný. Nemá smysl si pořídit něco laciného ... Ale pokud existuje něco velmi laciného, byť to mnoho asi nevydrží, ale alespoň zpočátku funguje, mělo by si to ten, kdo je zatím úplný panic, zkusit. 2 tisíce je jako poplatek za školení velmi dobře únosné.
A pak vzhůru do něčeho, co nepotřebuje neustálý dozor a týdenní dodělávání. Dnes to vidím na Davis - mimochodem - nevyznám se moc v jejich ceníku. Uměl byste mi někdo říct, kolik dáme za sondu amnemometru a teploměru s radiovým přenosem a základnovou stanici, která to umí předat PC?
Moc děkuje Honza
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od jirkapocatky »

Ahoj,jestli tedy nepotřebujete měřit UV a solární záření pak by vám stačila "bezdrátová VP2 6152 " za 16.878 Kč s dph a k tomu se musí z důvodu možnosti propojení koupit dataloger se softem Weather link (6510USB nebo 6510 SER) a můžete si vybrat jestli chcete připojení přes COM port nebo USB což je za 4.681 Kč s dph. Tato základní stanice nemá aspirační radiační štít( základ je kratší-méně "misek" a nemá aktivní ventilátor).V diskusi jsem zapoměl podotknout že nemusíte nutně dokupovat soft Weather Display,ale vystačí vám již tento zakoupený Weatherlink.Má také FTP klienta,je jednodušší,ale s dostatkem grafů a přehledů a možná že by vám stačil. Mrknětě se například sem co vše umí odesílat na web:http://www.novapec.cz/ nebo http://www.vinter.cz/pocasi/Current_Vantage_Pro.htm nebo http://www.ameteo.net/monitor/aktualni_pocasi.html#
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: data z meteostanice na letišti na web

Příspěvek od Roman -dovozce »

okzua12 píše:Vrátil jsem se ze služebky a jsem potěšen hned ze 2 věcí - jednak jsem obdržel část informací, v které jsem doufal, když jsem na tento web psal naše letištní přání a potřeby, jednak jsem neplánovaně vyprovokoval další zajímavou diskuzi (které už sem tam trochu nerozumím, ale s tím se dalo počítat). Skoro mě to vyhecovalo se do tohohle krásného hobby taky pustit. Ale zatím mě éra drží víc a meteorologie je výborný doplněk pro úspěšné (a bezprůserové) létání. Stačí, aby dokor řekl, že mě medical 2.tř. nevystaví a budu mět na co přejít ...
Můj závěr je vcelku jednoznačný. Nemá smysl si pořídit něco laciného ... Ale pokud existuje něco velmi laciného, byť to mnoho asi nevydrží, ale alespoň zpočátku funguje, mělo by si to ten, kdo je zatím úplný panic, zkusit. 2 tisíce je jako poplatek za školení velmi dobře únosné.
A pak vzhůru do něčeho, co nepotřebuje neustálý dozor a týdenní dodělávání. Dnes to vidím na Davis - mimochodem - nevyznám se moc v jejich ceníku. Uměl byste mi někdo říct, kolik dáme za sondu amnemometru a teploměru s radiovým přenosem a základnovou stanici, která to umí předat PC?
Moc děkuje Honza
Otázkou je, zda by Vám nestačila WMRS 200 od Oregonu. Bude v prodeji cca za tři týdny. Nemá vnitřní paměť ani displej a posílá údaje přímo na net.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - web“