Umístění senzorů na střechu?

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

Dobrý den,
chystám se na zprovoznění své první meteostanice. Samozřejmě - asi jako všichni - řeším problém nejlepšího umístění čidel. K dispozici mám dum se zahradou ve svažitém terénu, výškový rozdil mezi horní a dolní úrovní zahrady je cca 8 metrů. Zahrada je z jedné strany u lesa. Dům je samostatná stavba na pozemku cca 5000m2, všude kolem zeleň, žádné betonové plochy.

Zatím se mi jako nejlepší varianta jeví umístit čidla nad střechu domu. Půdorys domu je písmenko T. V části, kde se nožička T dotýká horní čárky je rovná střecha se světle šedou plastovou folií. Tato číst střechy má rozměry tak 4 x 4 metr. Kolem (zbytek toho T) je sedlová střecha s mírným sklonem, krytina je hnědý kanadský šindel.

Teplotní čidlo jsem chtěl umístit nad tu rovnou střechu, do výšky cca 2 metry nad střechu a obalit aktivním štítem.)

Chtěl bych poprosit o radu, zda takto umístěné teplotní čidlo s aktivním štítem bude ukazovat totální nesmysly.

Jinak pro střechu jsem se rozhodl proto, že všude jinde bude anemometr ukazovat blbosti (závětří budovy, lesa, terasa ve svahu) a také proto, že jsme samota a pokud budu mít čidla na zahradě, riskuji jejich zcizení.

Třeba brněnská hvězdárna má také čidla na střeše, ale nevím, zda rozdíl v měření mezi čidlem na střeše a na zahradě 2m nad trávníkem bude zásadní.

Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

No zkoušel jsem porovnávat teplotu na střeše vs ve 2m a dospěl jsem k závěru že ve 2m za jasné noci je cca o 1 až 1,5°C chladněji než na střeše,za jasného dne a při foukání větru bylo pro změnu na střeše chladněji než ve 2m,při uklidnění větru se hodnoty moc mezi sebou moc nelišily ale na střeše bylo o pár desetinek tepleji.To samé platí při zatažené obloze kdy se také teploty ve 2metrech a na střeše liší jen velmi málo (myslím že jsem snad měl rozdíl 0,3°C).Jinak anemometr bez rozmýšlení na dřevěnou tyč na střechu a srážkoměr taky.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

No a stím štítem mám vlastnoručně vyrobený a účinný,ale problé nastal opět v tom prokletém bezdrátovém přenosu mezi čidlem a stanicí :x
Pěkný den z Teplicka :-)
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

Udělal jste mi velkou radost. Popsaný rozdíl nepovažuji za nijak významný (mnohem důležitější bude konstrukce štítu). Mám v plánu jej udělat jako aktivní, ale rád bych jej živil ze sluneční kolektoru. Když bude sluníčko svítit, bude se větráček točit, když ne, měl by stačit jako pasivní.

Problém je s laciným kolektorem, zatím jsem našel 12V, 5W asi za 700, -Kč. Máte někdo nějaký lepší úlovek? Anebo máte pocit, že pasivní varianta stačí? Chtěl bych srážkoměr umístit nad štít s teploměrem a kolektor z jižní strany této sestavy.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

No u stanice davis byl proveden test,že při přímém slunečním záření na pasivní štít byla odchylka od pravdivé teploty 2°C u amatérského štítu asi fakt záleží na konstrukci.Jeden kolega má polepený pasivní štít aluminiovou samolepící páskou a je spokojenej.Při přímém slunečním záření na aktivně větraný štít byla odchylka pouze 0,3°C,můj názor je takový že ten větrák tam asi bude duležitý,co se týče těch solární panelů tak stím zkušenosti nemám :(
Pěkný den z Teplicka :-)
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od jirkapocatky »

Mám aktivní radiační štít(Davis) a rozhodně nelituju.Taky jsem viděl v jednom spec. obchodě ten fotočlánek o rozměru přibližně 10x20 cm asi za 850 takže to tak bude.Já bych do toho šel.Ještě je důležité nějak zabezpečit článek proti možnému poškození při krupobití.Mimichodem mám u stanice článek nasměrovaný přibližně na J až JZ a spíná jak kdy podle oblačnosti asi v 11:30 a vypíná kolem 18. hodiny,což stačí.Neuvažoval jste o rozdělení anemometru od čidla teploty? S tou rovnou střechou se mi to moc nelíbí.Osobně bych raději zvolil 2 m nad travnatou plochou(měl-li bych tu možnost k dispozici)
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

jirkapocatky píše:Mám aktivní radiační štít(Davis) a rozhodně nelituju.Taky jsem viděl v jednom spec. obchodě ten fotočlánek o rozměru přibližně 10x20 cm asi za 850 takže to tak bude.Já bych do toho šel.Ještě je důležité nějak zabezpečit článek proti možnému poškození při krupobití.Mimichodem mám u stanice článek nasměrovaný přibližně na J až JZ a spíná jak kdy podle oblačnosti asi v 11:30 a vypíná kolem 18. hodiny,což stačí.Neuvažoval jste o rozdělení anemometru od čidla teploty? S tou rovnou střechou se mi to moc nelíbí.Osobně bych raději zvolil 2 m nad travnatou plochou(měl-li bych tu možnost k dispozici)
Jirka
Klidně bych to oddělil, ale mám WS2355 a tam je podmínka, aby anometr byl s teploměrem spojen kabelem, což je nereálné. Je-li odchylka měření tráva/střecha cca ₊- 1,5 stupně, tak je to pro moje účely dostačující. Navíc teploměr budu mít tak 3 metry nad tou rovnou střechou, čas od času se tam asi utrhne termická bublina, ale myslím, že pokud investuji do pořádného aktivního štítu (chci napodobit Davise), tak tím do značné míry kompenzuji fakt, že to není ve 2m nad trávou.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od jirkapocatky »

Nerozumím tomu "je tam podmínka" ?Jasně že většina anemometrů je spojená drátem k čidlu venkovní teploty a vlhkosti.Obdobně jako srážkoměr.Nic ale nebrání tomu prodloužit kabel.A s tou tolerancí +- 1,5 °C to taky není až tak docela pravda.To záleží na konkrétních podmínkách porovnávání dvou teploměrů.Co je vám platný kvalitní radiační štít(ostatně ten chrání proti slunečním paprskům a je důležitý i u čidla umístěného nad posečeným trávníkem), když se promítne do měření teploty spousta faktorů vyplývajících z konstrukce domu.Musíte brát v úvahu jednak zcela jiné proudění vzduchu vlivem tvaru střechy během dne a i během noci a to i s ohledem na tvar střechy vůči světovým stranám,otevřenosti okolní krajiny -stromy,kopce ap..druhak odrazivost nebo naopak akumulační schopnost všech materiálů v blízkosti čidla(betonová,pálená krytina,šindel,nebo gumová folie na rovné střeše)v neposlední řadě vliv vyzařování tepla z domu jako takového,zejména v zimním období ale i v létě.Je toho hodně.Může se vám klidně stát,že po delším umístění a pozorování si všimnete,že se vykresluje křivka teploty na grafu každý den hodně podobného tvaru.V neposlední řadě se připravíte o minimální teploty zejména v jarním,nebo podzimním období kdy se v ranních hodinách za jasné noci půda velmi rychle ochlazuje na rozdíl od již zmíněné naakumulované stavbě.
Abych vás na druhou stranu trochu "podržel"tak když na to přijde,není důležité za každou cenu splnit nějakou normu.Pokud budete měřit třeba i na střeše po celou dobu vašeho zaznamenávání,pak vám změřené údaje určitě něco vypoví .Horší by bylo čidlo každý půlrok přesouvat jinam a pořád hledat to nejlepší místo.Ostatně garantuji vám, že kdyby měl Davise ve vaší ulici každý váš soused,pak stoprocentně každý naměří ráno nebo kdykoliv jinou teplotu.Nikdy by jste se neschodli. A to ani ve srážkách nebo větru.Zkrátka podmínky máme každý trochu odlišné ,na zahradě máme jinak uspořádané budovy,stromy,keře,jinak obdělávanou půdu a jinak vysoký plot od souseda.Takže se rozhodněte tak aby jste byl spokojený se svou volbou a "votomtoje"
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

Díky za velmi obsáhlou odpověď. Dům je postaven na kopci (tesně pod kopcem) jako samostatně stojící na pozemku o výměře 5000 m. Dokázal bych najít super místo nad posekanou travou, čidlo by měřilo jistě přesněji, ale trpělo by jinak (hry na trávě s dětmi, zloději, atp).
Náš dům jsem stavěl jako nízkoenergetický - stručně řečeno je to "termoska" - materiály s vysokou akumulací má "uvnitř", obaleno polystyrenem 20 - 30cm, nad tím jen ochrana PS. Co se sřechy týká, tak nad tou masivní izolací je lehoučká konstrukce a kanadský šindel (to je v podstatě něco jako izolační asfaltová folie).

Na měření to bude mít jistě vliv, ale pro mé účely to snad bude dostačující - rád bych se dopátral zejména charakteru srážek a průběhu teplot, přesnost jeden stupeň nehraje roli. Budu teď chvíli měřit a pak se pokusím tady na foru najít dobrovolníka, který by se na tu křivku podíval a případně mi poradil, zda je měření natolik ovlivněno budovou, že polohu čidla musím změnit.

Děkuji všem za rady.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od filip »

Tři roky jsem měl čidlo na stěně baráku, zpočátku v originál štítu, později ve "ventilované kanalizační rouře" a vloni jsem to celé přendal do žaluziové budky na frajplac. Takže mohu srovnávat a jednoznačně bych střechu jako umístění teplotního a vlhkostního čidla NEVOLIL

Ať je barák sebevíc zateplený je to přece jen ohromné těleso, které se snaží vyhlazovat křivky akumulací tepla zcela rozdílně než trávník.

Pozemek o rozloze 5000 m2 je docela slušný lán (půl hektaru, čtverec 70 x 70 m), řekl bych jako stvořený pro budku. Děti by budku poškodit neměli, co se týče vandalů, to už je horší, není uvedeno kde lokalita je, ale čekal bych že takováto parcela asi uprostřed Prahy nebude. Sám mám budku na podobném místě (neplocený ohromný lán - několik ha) a zatím teda (musím zaklepat) si toho nikdo nijak nevšímá. Shodou okolností jsem byl včera na Horské Kvildě, kde mají budku vedle silnice (5 m) a žádný plot. A že tam bylo lidí až tma.

F.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

filip píše:Tři roky jsem měl čidlo na stěně baráku, zpočátku v originál štítu, později ve "ventilované kanalizační rouře" a vloni jsem to celé přendal do žaluziové budky na frajplac.
Můžete mi prosím poslat odkaz nebo nějakou fotku té "žaluziové budky"? Je aktivní nebo pasivní? Dnes jsem jel z Jižních Čech do Brna, projíždel jsem kolem mostu nad kterým (výška cca 3 metry) byl aktivní štít. Předpokládám, že to byla oficiální stanice hydráku. Tak jsem si říkal, když to oni mají 3 metry nad asfaltovým mostem, tak co bych to nemohl mít nad střechou. Ale máte pravdu - zkusím najít nějaké míst na zahrádce. Jen nevím, nevím, zda je reálné to propojit s anometrem na střeše. To už bych ten anometr dal raději nad to. Už jsem si dokonce vytipoval místo na teploměr a srážkoměr, ale pro anometr je to místo blbé - cca 10 metrů je les a navíc je to místo těsně pod kopcem (je tam udělaná takové terasa, zakousnutá do konce). Takže anometr bych musel dát tak pět mětrů nad to, ale to už je stožár jako hrom, tedy betonování, lanka, ....

Jinak moje poloha je Bílovice nad Svitavou.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Tom »

Ne ne of. senzory hydráku to určitě nebyly to je správy a údržby silnic je to kvůli teplotě v okolí silnice -dálnice.. :D P.S. nikdo vám to nezakazuje si to tam nedat jde o to že to prostě na to vliv bude mít at se Vám to líbí či ne.Prostě není to přírodní povrch zemina to pohltí to teplo ale krytina to určitě odrazí a čidlo v určité míře ovlivní.Pokud Vám nejde o dokonalejší hodnoty tak proč ho tam nedat....No mám stožár cca 7m a nic jsem nebetonoval nic jsem nelankoval a vydrželo to už nějaký ten vítr bez problému maximálně se trubka trochu zhoupne ale nikdy se mě nestalo že by to házelo z leva do prava nebo se to zhroutilo mám to tak už 3 roky.Mám to z kusu silnější vodovodní trubky spojení je objímkou. stožár je v pozadí http://files.pocasiholasice.webnode.cz/ ... fie109.jpg K těm žaluziím někde na Chmú to myslím bylo posáno jak takovou budku vyrobit.
Naposledy upravil(a) Tom dne 10 kvě 2009, 21:05, celkem upraveno 2 x.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od filip »

No fotku nemám, chystám se že něco pořídím, ale nějak to nevychází. Jediné co mám je tohle.
Je to dřevěná budka s žaluziemi - klasika. Uvnitř budky je ta kanalizační roura (prům 110 mm), uvnitř roury senzor a v dolní části roury větrák. Návod popsal jekyll zde na foru. Jednoduché, praktické, vyzkoušené. Kabel vedu zemí, délka kolem 50 m a zase zpět na střechu do anemometru.

Co se týče štítů u silnic tak to bude asi senzor pro dopravní signalizaci. ČHMU to na 99% nebude.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od rp1 »

Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl dát čidla přeci jen nad trávník. Mám vyhlídnutý 3x2 metry teleskopický stožár, který míním zabetonovat a opatřit bleskosvodem (bude to suvereně nejvyšší bod na našem kopci :=), anometr bude tam dva až tři metry nad vrcholem kopce, teploměr a vlhkoměr budou nad loukou, kterou seču 2x ročně. Myslím, že měření tak bude opravdu přesnější. Jen jsem zvědav na ten bezdrátový přenos, protože čidla budou dobrých 25 metrů od základové stanice. Ale v dokumentaci k WS2355 píší, že ve volném terénu umí až 100 metrů, tak by to snad mohlo být OK.

V dokumentaci (i tady na foru) je doporučeno umístit anometr na nekovový stožár, tušíte někdo proč? Je to kvůli obavě z úderu blesku?
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Pěkný den z Teplicka :-)
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“