Povodně červen 2009

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Povodně červen 2009

Příspěvek od dobrmanek »

fractal píše: Zajímalo by mě jak je možné, že dochází k takovýmto bleskovým povodním? Nemyslím meteorologickou příčinu. Není problém ve vlastní úpravě krajiny? Rozsáhlé pole beze stromů, keřů atd, které by takovouto náhlou záplavu zabrzdily, či rozložily do mírnější vlny? Nebo je to dáno opravdu obrovským množstvím lokálních srážek? Neznám ani okolí Jeseníku nad Odrou ani Klatovsko, tak pokud by se k tomu mohl někdo znalý vyjádřit, budu rád, případně v jiném vlákně.
Co se mohlo pos..t, tak se posr..o.
V dané situaci nevím, zda by nějaké opatření vůbec pomohlo. Pokud by se jednalo o klasickou povodeň jako v roce 1997, tak zcela jistě ty opatření mají smysl. Např. hrazení bystřin, rozliv vody do krajiny mimo sídla, suché poldry apod. Všechna opatření fungují jen do určité míry. Při této situaci ovšem došlo k tomu, že obrovské množství srážek spadlo ve velmi malé oblasti. Bouře postupovaly od SV až V a navíc se neustála obnovovaly. Směr toku řeky Jičínky je zhruba od J, přítoky od V. Místo, aby došlo k pozvolnému odtoku, tak s postupem bouře se voda v korytu dále nabalovala a voda neustále stoupala. Další věc, která nepřispěla, je tvar údolí (jsou příkřejší než v Jeseníku nad Odrou) a to, že ta voda se v těchto údolích nemá kde rozlít, aby došlo aspoň k částečnému oslabení. Rovina začíná zhruba v Novém Jičíně a koryto je zde dostatečně hluboké pro povodeň podobnou roku 1997. Po roce 1997 došlo k úpravě koryta, ale jak už to býva v kulturní krajině, tak toto koryto je napřímené, jak to jen jde. Protipovodňová opatření jsou "dostatečná". Ze strany protipovodňových opatření si myslím, že se udělalo dost. Šenov a Kunín, to už je rovina. Kolem řeky je zvýšená hráz a rovněž i zde se udělalo dost. Nidko z těch lidí nečekal a ani si to nedovedl představit to, co se stalo.

Jeseník nad Odrou a okolí doplatily na "potok či říčku" Luhu. Opět i zde je koryto napřímené a patřičně upravené, ale žádné hráze zde nejsou. Údolí je jen mírně se svažující. Tady doplatili na extrémní srážky ve velmi krátkém časovém úseku.

Jestli se dá něco s takovými bleskovými povodněmi dělat? Podle mne ne. Jediné řešení by bylo, kdyby se lidé z takto ohrožených lokalit odstěhovali. Bohužel, těchto lokalit je v ČR hodně. Zářným příkladem je údolí Husího potoka až po Fulnek. Kdyby ty srážky spadly zde, tak by z části Větřkovice, Dolejší Kunčice, Vlkovice a Jerlochovice přestaly existovat .
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povodně červen 2009

Příspěvek od fractal »

Děkuju za informace.
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Povodně červen 2009

Příspěvek od dubnany 189 »

Menší povodeń byla i u vás toho 29.6.Bylo polojasno a velice dusno teplota 29°C.Od V se začalo zatahovat a v 15:30 došla extrémní průtrž mračen s prudkou bouří.Bylo i velké množství blízkých úderů.Bouře trvala necelou hodine ale to stačilo.Spadlo 50mm za 30 minut.Následující den 30.6. došla odpoledne další prudká bouřka s průtrží ta byla již slabší ale i tak za hodinu deště spadlo 33mm srážek.Dokonce to prásklo do sůsedního domu a nám a dalším pěti lidem odešla TV a další DVD a video. Prakticky všem v naší uličce nějaký elektrospotřebič odešel po tom úderu.Od té doby raději vše vypínáme i ze zásuvky když jde bůřka. :( :mrgreen:
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“