Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od Michal Geryk »

Včera jsme "oslavili" 11. výročí největší katastrofy, kterou dokázalo předvést počasí (zdaleka nejen) v Přerově.

Já si pamatuji na slunečné a horké páteční odpoledne 4.7.1997, kdy cestou domů z práce jsem zaslechl rozhovor dvou lidí, že prý "víkend bude hezký, i když meteorologové předpovídají déšť, ale ten bude zase jen v Čechách jako vždy..." A ještě v pátek večer přešla bouře s úhrnem kolem 30 mm a od sobotního dopoledne téměř nepřetržitě pršelo až do středy 9.7.1997. Přerov se ocitl pod vodou v pondělí 7.7.1997 (3 šťastné sedmičky...) odpoledne asi ze 70% území, místy byly víc než 3 metry vody v nejníže položených ulicích. A voda klesala jen velmi zvolna několik dní. Výsledek: Téměř všude bahno, strašný zápach, nepořádek, chaos, týden nešla elektřina a víc než měsíc pitná voda - celé město a téměř celý okres byl závislý na cisternách... Spadlo asi 20 domů a další domy a byty byly neobyvatelné až někdy do Vánoc. Materiální škoda byla za několik tehdejších miliard Kč, ale bohužel v okrese vyhaslo 13 životů (většinou v nedalekých Troubkách), z toho 2 přímo v Přerově.

Katastrofa hrozná, ale nejhorší byla neinformovanost a poplašné zprávy - absolutně neexistoval žádný výstražný systém a nikdo nic nevěděl (mobily ještě byly vzácností). Pamatuji si, jak celý den 7.7.1997 byl v rádiu (v tranzistoru - nešel el. proud) přímý přenos z parlamentu a ve zprávách byla jen nepatrná zmínka o nějakých povodních na Moravě... Den na to 8.7.1997 už republika věděla (a hlavně Praha), co se v SV polovině ČR děje.

V Přerově se Bečva vylila z břehů naposledy v půlce 19. století a nikdo nic takového nečekal. Bohužel v roce 2002 to bylo podobné i v Čechách, ale zkušenost z "moravských" povodní zabránila větším ztrátám na životech díky včasné evakuaci (v roce 1997 evakuace nebyla téměř žádná - až dodatečně).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od Tom »

Také si vzpomínám na zmiňovanou katastrofu.Měli jsme zrovna prázniny a jeli jsme se koupat byl nádherný den velmi teplý den.Z ničeho nic přišel malý černý mrak,kterému jsme nevěnovali pozornost a z něho se během pár minut vyklubala silná průtrž mračen s kroupami,silným větrem poté to vše přešlo do vydatného trvalého deště.Záznamy jsem v té době nedělal počasí jsem v té době sledoval jen okrajově a v televizi posléze tu katastrofu na V Moravě.U nás žádná významná řeka neprotéká v okolí dělala problémy Svratka v Židlochovicích chybělo pár cm od vylití do místní ulice(byly rozsáhlé záplavy polí v okolí).Od známých vím co dělala řeka v okolí Hanušovic a vlastně po celém toku nejen Moravy- velké škody,zaplavené domy,lidské životy atd.Od známých v okolí řeky Moravy také vím že před příchodem povodňové vlny šplhali slimáci na fasádu do velkých výšek aby se zachránili,takže příroda byla připravena-lidé bohužel ne proto asi také ten počet obětí.Když jsem párkrát byl v Hanušovicích a viděl jak vysoko voda dosahovala tak jsem neměl z toho dobrý pocit.V roce 1997 jak již bylo zmiňováno gerykem přicházejícím záplavám zpočátku nikdo nevěnoval pozornost,nefungovalo defakto nic komunikace,záchranné složky,informovanost ve sdělovacích prostředcích žádné pořádné výstrahy jen upozornění že by mohlo dojít k záplavám.Je to také tím že např. informovanost třeba na internetu byla úplně jinde než je dnes,dnes ho má spousta lidí.V 97 roce byl internet v plenách,dříve to bylo závislé jen na večerní předpovědi počasí dnes funguje perfektně např.server CHMÚ kde jsou výstrahy srtážkové modely.....Byla to nejvýznamější povoden za několik desetiletí proto asi lidé zapoměli co voda dokáže.Na povoden r. 2002 byli všichni už více připraveni .P.S. Také mě mrzí že o událostech v Praze se člověk dozví za pět 12 ,ale bohužel na Moravě pět po 12...
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:Včera jsme "oslavili" 11. výročí největší katastrofy, kterou dokázalo předvést počasí (zdaleka nejen) v Přerově.
tak povodně v tomto rozsahu u nás nehrozej .. ale i při 2002 tu voda byla a část města zaplavila - pod městem teče horský potok Bystřice, ten napáchal škod dost, a několik domů bylo taktéž zbořeno.
kulatých 10 let jsme pak měli 7.6. od asi nejsilnější bouře za posledních několik desítek let (alespoň to tvrdili tenkrát sousedé, že co tu bydlí, tak to nezažili)
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od fractal »

U nás povodně ani v '97 ani '02 nehrozily, nejbližší řeka je Dyje a ta byla při obou těchto povodních v podstatě klidná. Sice se u těch prvních povodní vylila z koryta ale do slušných protizáplavových hrází, takže voda nikde problémy nedělala, alespoň co jsi pamatuju (bylo mi tenkrát 21 :D ). Takže povodně '97 jsem vnímal jen zkrz televizi, což jsem vnímal jako problémy kdesi daleko od nás. Největší povodeň za život, kterou si pamatuju (jinou katastrofu si nevědomuju) byla ta z jara 2006, kdy po dlouhé a na sníh bohaté zimě, přišlo prudké oteplení. To měla problémy nedaleká Břeclav a taky ještě bližší Lednice, kde v historickém parku napáchala voda dost velké škody. To díky chváleným i zatracovaným Novým Mlýnům (a také díky Vranovské a Znojemské přehradě) byly škody celkem malé, protože nádrž(e) určitě zachytila(y) velké množství vody. Vzpomínali starousedlíci z Břeclavi (měřili jsme tam z kolegou radon kde je třeba relativně suché podloží), že když nebyly Nové Mlýny, měli vodu na zahrádce skoro pravidelně každý rok.
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od Josef Šitka »

Mě bylo v roce 1997 11 let :) U nás na Vyškovsku se nic nedělo, co si pamatuju, tak trochu zlobila jen Litava. V pondělí 7.7. měl taťka služební cestu do Luhačovic, tak sem se svezl. Šťávnice a Olšava už byly v polích a zahradách, v obcích chybělo tak 20 cm pod mosty. Na Moravě v Hradišti to ještě nebylo tak hrozné.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od Janek »

Možná bude někoho zajímat tohle: http://povodne97.nazory.cz/doku.php?id=povodi-odry ... zarolujte na konec stránky. :oops:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od dubnany 189 »

No když už se tu píše o povodních 1997 tak taky něco přidám.U nás sice povodeň žádná nebyla,ale sousední Hodonín byl na tom mnohem hůře.Dolní část města byla zaplavená,hlavně část Hodonína přiléhající k řece Moravě.Takovou zajímavostí bylo to že povodňová vlna přišla do Hodonína tuším 9.7.1997 kdy už nepršelo,ale naštěstí zas rychle ta vlna odešla jak přišla.Jinak k těm srážkám ty byly téměř rekordní od 4. do 8.7. kdy byly velmi silné deště,tak u nás napršelo za tu dobu neskutečných 150mm srážek a nejdeštivější den byl 6.7. to spadlo 72mm.Červenec 1997 byl extrémně srážkově nadprůměrný s 235mm za celý měsíc.Ještě dodám že první den tedy 4.7.přišla večer silná bouřka s průtrží mračen a spadlo až 28mm pak to přešlo v ten dlouhotrvající déšť.To tehdy pršelo skoro 4 dny vkuse jen ten déšť trochu měnil intenzitu. :D 8)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re:Extrémní bouře u nás

Příspěvek od dubnany 189 »

Popíšu případ z 16.srpna 2002.Byl vcelku normální letní den bylo i dost teplo až horko s denní teplotou 28°C.Po poledni se začaly tvořit kupovité mraky s tále to nevypadalo že něco bude.Až odpoledne asi po 14.hodině se na SZ-S straně vytvořila mohutná kupovitá oblačnost a postupovala zvolna k jihu už jsem tušil bouřku ale pořád se nic nedělo.Asi o půl hodiny později se už pěkně začalo zatahovat a dokonce hřmělo i se blýskalo ale stále nepršelo.Pak to však přišlo mohutný poryv severního větru a hned na to se spustil doslova extrémní přívalový liják.Déšť byl tak silný že viditelnost klesla na minimum a mm naskakovaly velmi rychle.Už za pár minut této průtrže tekly po ulicích velké potoky vody a dál extrémně pršelo.Tato extrémní průtrž trvala cca 35 minut a napršelo při ní neskutečných 58mm srážek. 30mm spadlo za prvních 10 minut,dokonce byla u nás v Dubňanech i rychlá povodeň.Místní potok byl až po okraj plný vody tj do výšky 2m ode dna potoka.Jinak tam bývá jen trochu na dně té vody.Dolní konec byl vyplaven,na vrchním konci to bylo lepší ale i my jsme měli vodu ve sklepě tak jako mnoho dalších lidí.Kdyby ta extrémní průtrž trvala ještě o něco déle tak by následky mohly být katastrofální.Ale je fakt že to bylo dost rychlé a už za 2 hodiny po té se vše vrátilo téměř do normálu až na ty vytopené sklepy to bylo mnohem déle.

P.S.v posledních letech těch extrémních projevů počasí dost přibývá!! :evil:
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Re:Extrémní bouře u nás

Příspěvek od Michal Geryk »

dubnany 189 píše:...P.S.v posledních letech těch extrémních projevů počasí dost přibývá!! :evil:
Neviděl jsem žádnou oficiální statistiku a tak si dovolím o tomto pochybovat (ale ne nesouhlasit). Jestli to náhodou není tím, že se s nástupem internetu a bulvárních TV stanic prostě o extrémech více ví než třeba v 90. letech, kdy téměř nikdo nevěděl, co to je tornádo... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Re:Extrémní bouře u nás

Příspěvek od dubnany 189 »

gerykm píše:
dubnany 189 píše:...P.S.v posledních letech těch extrémních projevů počasí dost přibývá!! :evil:
Neviděl jsem žádnou oficiální statistiku a tak si dovolím o tomto pochybovat (ale ne nesouhlasit). Jestli to náhodou není tím, že se s nástupem internetu a bulvárních TV stanic prostě o extrémech více ví než třeba v 90. letech, kdy téměř nikdo nevěděl, co to je tornádo... :?
Zdravím já taky jsem žádnou statistiku neviděl.Je pravda že extrémní projevy počasí byly i dřív ovšem se o nic až tak nevědělo jako nyní.Ale na druhou stranu častější povodně 1997,2002,2006 a prudké vichřice 2007 Kyrill 2008 Emma dále mírný nárůst letních bouřek aspoň tady na Hodonínsku.2 velmi teplé zimy téměř bezesněhu. Až 4 týdny trvající sucho opakující se každý rok od roku 2000.V 90.letech takových extrémů opravdu moc nebylo aspoň u nás jinde v ČR to mohlo být trochu jinak. Ale je pravda že třeba bulvární tisk (AHA!,BLESK atd) dost zveličuje a nelze tomu až tak věřit. :evil:
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Re:Extrémní bouře u nás

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:
dubnany 189 píše:...P.S.v posledních letech těch extrémních projevů počasí dost přibývá!! :evil:
Neviděl jsem žádnou oficiální statistiku a tak si dovolím o tomto pochybovat (ale ne nesouhlasit). Jestli to náhodou není tím, že se s nástupem internetu a bulvárních TV stanic prostě o extrémech více ví než třeba v 90. letech, kdy téměř nikdo nevěděl, co to je tornádo... :?
tak nějak, tipnul bych že těch extrémů je asi o něco více, ale o dost bych neřekl .. povodně 2006 bych moc k 1997 a 2002 nepřirovnával, silné vichřice byly i někdy počátkem tisíciletí a ani v 90 letech jsme toho nebyli ušetřeni. S vysokými teplotami je to podobné u bouřek možná nárůst, ale tam je to dost i o zvýšeném zájmu médií, z každé silnější bouřky se dělá (zejména v pze) konec světa. Možná, že než statistiku supercel, by bylo zajímavější sepsat výskyt jednotlivých extrémů, kde by se ale musela co nejpřesněji stanovit hranice kdy to extrém je a kdy ještě ne .. a to by bylo také dost obtížné, bo to každý vnímá jinak :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Největší přírodní pohroma způsobená počasím

Příspěvek od Janek »

Přesně tohle mi chybělo: pohled na zuřící Odru: http://www.tvmarko.cz/video/7_7_97.wmv
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“