"Poklidný letní den"

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

"Poklidný letní den"

Příspěvek od Janek »

Tak data o tomto extrému, co jsem zažil, nemám, protože v té době jsem se o meteo ještě nezajímal, ale možná to byl impuls k tomu zájmu v už tak poměrně mladém věku :?: :!: Bylo léto, možná 2002, a pěkný letní den. Síla větru: vánek; nikde nebyly hlášené bouřky ani silnější vítr. Hrál jsem si s kámoši u paneláku a najednou slyším ohromný hukot, každý se hned začal dívat, co se děje. Vidím, jak se ze záp. směru žene ohromný náraz větru - ohýbal nehorázně stromy - a blížil se sem. Jak byl už tady, lidé začali padat na zem (já taky), náraz trval asi 10s až uvolnil i popelnici, která na cestě se sklonem cesty 10° se rozjela a asi po 50m narazila do auta na parkovišti - Až všichni vstali, hned se utíkali podívat, co to bylo za ránu, no a uviděli slušně zmačkané auto!!!
Odhaduji sílu toho nárazu na 140km/h, ale divím se, že byly jen ulomené větve; možná na horách by padlo i víc stromů?! Fakt netuším, odkud se mohl ten náraz vzít a ptám se tedy, jestli někdo netuší - jak a odkud :?:

Ještě k wall cloudu, o kterém se tady dost často zmiňujete: já jich už viděl poměrně dost, jeden mohl být i takových 200 m od země!!!
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia »

:shock: No, tak som teraz trocha mimo, lebo narazy vetra sice byvaju zaznamenavane aj pri tzv. bezoblacnej konvekcii ( alebo dajme tomu konvekcii ktora nema rozsah v ramci CB ) a to tesne po tom, ako sa odtrhne bublina prehriateho vzduchu od zeme. Samozrejme, treba nahradit stupajuci vzduch a vietor prudi smerom k miestu odtrhu, konverguje a stupa tiez. Takto sa moze stat, ze kym dopoludnia bol relativny pokoj a na nebi jasno, zacne poobede fukat silny narazovity vietor. Sam som toto zazil zopar krat ALE NIKDY som nepocul o tom, ze pri tomto procese by narazy mali mat 140 km/h. Tak ci onak, priznajme si, ze naraz o takejto sile by zrejme sposobil ovela rozsiahlejsie skody. Odtrhnute konare zo stromov a prevratene popelnice pokojne spadaju pod 80-90 km/h, dajme tomu, ze ak to zhodilo niekoho na zem ( aj ked tu sa asi uplatnil moment prekvapenia, nikto na to nebol pripraveny) tak na to staci 100 km/h. Ak aj by sme vzali tu hodnotu 80 km/h, je neuveritelne, ze toto sa stalo bez akejkolvek burky.
AVSAK opat tu mame jedno vysvetlenie, vietor mohol byt vyskovymi budovami vystaveny efektu nalevky, tj. vietor sa zosilnoval ako prechadzal pomedzi ne. Zopar krat som o tomto efekte cital aj ked je typicky pre mesta ako Chicago skor ako pre male mestecka.

No v kazdom pripade dooost nevsedny zazitok
Skywarn, predpovedny tim :D
Prescription without diagnosis is malpractice both in medicine and meteorology.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: "Poklidný letní den"

Příspěvek od Flames »

Souhlasím s příspěvkem od Slovakia.Často píšeme o orkánu a vichru,ale hodnotu,kterou uvedeme, bývá většinou nadsazená.Když jsem byl jednou na Sněžce v mlze a nulové viditelnosti v orkánu,kdy jsem myslel,že nesejdu dolů a držíc jsem se plazil dolů,tak jsem odhadoval rychlost vichru mezi 100-110 km/hod,ale kdepak.Doma jsem se podíval zpětně na počasí v na uvedeném místě a bylo "jen" něco přes 90km/hod.Proto jen nechápu,když Sněžka dává 140,150 a podobné rychlosti orkánu,případně poslední zimy přes 200 km/hod-což už je mimo realitu a divím se,že jsou o pár stovek metrů níže jěště vůbec nějaké stromy-i když ze je vichr dole samozřejmě slabší.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
AMS
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2007, 19:30
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: "Poklidný letní den"

Příspěvek od Lukáš Ronge »

Ještě k té Sněžce, podle všeho Poláci kódují chybně do SYNOP zpráv nárazy větru do průměrné rychlosti, místo toho aby to kódovali tak jak mají tj. odděleně.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Poklidný letní den"

Příspěvek od dobrmanek »

České lesy jsou schopny odolávat větru až do rychlosti kolem 90 km/h, při této rychlosti se začínají vyvracet či lámat první stromy. Tyto stromy jsou zpravidla nějakým způsobem oslabené, či stojí na nepříliš pevném podloží. I při rychlostech větru kolem 120 km/h nemusí docházet k výraznému poškození lesa. Velmi záleží na věku, druhové skladbě, orografii, podloží, ale hlavně na zapojení porostu. Stačí potom nějaké menší narušení lesa jako celku a od toho místa se potom jako lavina šíří polom, který může být i několik km dlouhý. Nad 120 km/h to už jsou rychlosti, při kterých není schopen odolávat pomalu žádný les, který roste v ČR.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
TommyAst
Příspěvky: 1556
Registrován: 05 bře 2013, 22:44
Meteostanice: V 850 hPa pod -40 °C a zvoleni Babise v CR nechcem

Re: "Poklidný letní den"

Příspěvek od TommyAst »

Neni to z 21.7.2002 ?

Tenkrát přecházela fronta se silnými nárazy větru. V Plzni moc nepršelo bouřka ani nebyla ale vítr sillý, tak 25-30 m/s a v ČR často nad 30 m/s. Psali o tom i na Infometu po 10 letech. Nezdá se mi to jako neobvyklá bouře co do plošného charakteru ale místy byla silná dost.
Kumulonimby, málo srážek, žádné blesky a silný pokles teploty. To se vyskytlo také 27.1.2001 a podobné to bylo i k 10.7.2002 (nebo o den pozdějš)

Pro Plzeň naprosto vyhrává 6.7.1999, náras větru a Košutce na kopci 30 m nad zemí 47 m/s. Byly na Košutce a Bolevci velké škody - déšť tak silný že bylo vidět pár desítek m, kroupy 2-3 cm, strhané střechya popadané stromy. Ten den se vyskytovali silné bouře všude možně v ČR, i 5+ cm kroupy. Smůla je, že z té doby (1999 i 2002 nejsou k dispozici radarová data, grafy, články na CHMI, články na webu ...). Podobná bouře byla v létě 1989 s nárazy větru 30-35 m/s
V 850 hPa pod -40 °C a Babise prezidentem v CR nechceme
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“