Obsah fóra Všeobecné informace o počasí Extrémy v meteorologii "Poklidný letní den"

"Poklidný letní den"

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři


Příspěvek 26 kvě 2007, 12:38

Příspěvky: 327
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Tak data o tomto extrému, co jsem zažil, nemám, protože v té době jsem se o meteo ještě nezajímal, ale možná to byl impuls k tomu zájmu v už tak poměrně mladém věku :?: :!: Bylo léto, možná 2002, a pěkný letní den. Síla větru: vánek; nikde nebyly hlášené bouřky ani silnější vítr. Hrál jsem si s kámoši u paneláku a najednou slyším ohromný hukot, každý se hned začal dívat, co se děje. Vidím, jak se ze záp. směru žene ohromný náraz větru - ohýbal nehorázně stromy - a blížil se sem. Jak byl už tady, lidé začali padat na zem (já taky), náraz trval asi 10s až uvolnil i popelnici, která na cestě se sklonem cesty 10° se rozjela a asi po 50m narazila do auta na parkovišti - Až všichni vstali, hned se utíkali podívat, co to bylo za ránu, no a uviděli slušně zmačkané auto!!!
Odhaduji sílu toho nárazu na 140km/h, ale divím se, že byly jen ulomené větve; možná na horách by padlo i víc stromů?! Fakt netuším, odkud se mohl ten náraz vzít a ptám se tedy, jestli někdo netuší - jak a odkud :?:

Ještě k wall cloudu, o kterém se tady dost často zmiňujete: já jich už viděl poměrně dost, jeden mohl být i takových 200 m od země!!!
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/

Příspěvek 29 kvě 2007, 10:32

Příspěvky: 25

:shock: No, tak som teraz trocha mimo, lebo narazy vetra sice byvaju zaznamenavane aj pri tzv. bezoblacnej konvekcii ( alebo dajme tomu konvekcii ktora nema rozsah v ramci CB ) a to tesne po tom, ako sa odtrhne bublina prehriateho vzduchu od zeme. Samozrejme, treba nahradit stupajuci vzduch a vietor prudi smerom k miestu odtrhu, konverguje a stupa tiez. Takto sa moze stat, ze kym dopoludnia bol relativny pokoj a na nebi jasno, zacne poobede fukat silny narazovity vietor. Sam som toto zazil zopar krat ALE NIKDY som nepocul o tom, ze pri tomto procese by narazy mali mat 140 km/h. Tak ci onak, priznajme si, ze naraz o takejto sile by zrejme sposobil ovela rozsiahlejsie skody. Odtrhnute konare zo stromov a prevratene popelnice pokojne spadaju pod 80-90 km/h, dajme tomu, ze ak to zhodilo niekoho na zem ( aj ked tu sa asi uplatnil moment prekvapenia, nikto na to nebol pripraveny) tak na to staci 100 km/h. Ak aj by sme vzali tu hodnotu 80 km/h, je neuveritelne, ze toto sa stalo bez akejkolvek burky.
AVSAK opat tu mame jedno vysvetlenie, vietor mohol byt vyskovymi budovami vystaveny efektu nalevky, tj. vietor sa zosilnoval ako prechadzal pomedzi ne. Zopar krat som o tomto efekte cital aj ked je typicky pre mesta ako Chicago skor ako pre male mestecka.

No v kazdom pripade dooost nevsedny zazitok
Skywarn, predpovedny tim :D
Prescription without diagnosis is malpractice both in medicine and meteorology.

Příspěvek 20 úno 2008, 17:18

Příspěvky: 2140
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m
Souhlasím s příspěvkem od Slovakia.Často píšeme o orkánu a vichru,ale hodnotu,kterou uvedeme, bývá většinou nadsazená.Když jsem byl jednou na Sněžce v mlze a nulové viditelnosti v orkánu,kdy jsem myslel,že nesejdu dolů a držíc jsem se plazil dolů,tak jsem odhadoval rychlost vichru mezi 100-110 km/hod,ale kdepak.Doma jsem se podíval zpětně na počasí v na uvedeném místě a bylo "jen" něco přes 90km/hod.Proto jen nechápu,když Sněžka dává 140,150 a podobné rychlosti orkánu,případně poslední zimy přes 200 km/hod-což už je mimo realitu a divím se,že jsou o pár stovek metrů níže jěště vůbec nějaké stromy-i když ze je vichr dole samozřejmě slabší.

Příspěvek 20 úno 2008, 23:53

Příspěvky: 17
Bydliště: Trutnov

Ještě k té Sněžce, podle všeho Poláci kódují chybně do SYNOP zpráv nárazy větru do průměrné rychlosti, místo toho aby to kódovali tak jak mají tj. odděleně.

Příspěvek 21 úno 2008, 08:22
dobrmanek Uživatelský avatar
AMSos

Příspěvky: 1469
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Meteostanice: Davis Vantage VUE

České lesy jsou schopny odolávat větru až do rychlosti kolem 90 km/h, při této rychlosti se začínají vyvracet či lámat první stromy. Tyto stromy jsou zpravidla nějakým způsobem oslabené, či stojí na nepříliš pevném podloží. I při rychlostech větru kolem 120 km/h nemusí docházet k výraznému poškození lesa. Velmi záleží na věku, druhové skladbě, orografii, podloží, ale hlavně na zapojení porostu. Stačí potom nějaké menší narušení lesa jako celku a od toho místa se potom jako lavina šíří polom, který může být i několik km dlouhý. Nad 120 km/h to už jsou rychlosti, při kterých není schopen odolávat pomalu žádný les, který roste v ČR.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice

Příspěvek 30 dub 2013, 15:33

Příspěvky: 364
Meteostanice: N.A.
Neni to z 21.7.2002 ?

Tenkrát přecházela fronta se silnými nárazy větru. V Plzni moc nepršelo bouřka ani nebyla ale vítr sillý, tak 25-30 m/s a v ČR často nad 30 m/s. Psali o tom i na Infometu po 10 letech. Nezdá se mi to jako neobvyklá bouře co do plošného charakteru ale místy byla silná dost.
Kumulonimby, málo srážek, žádné blesky a silný pokles teploty. To se vyskytlo také 27.1.2001 a podobné to bylo i k 10.7.2002 (nebo o den pozdějš)

Pro Plzeň naprosto vyhrává 6.7.1999, náras větru a Košutce na kopci 30 m nad zemí 47 m/s. Byly na Košutce a Bolevci velké škody - déšť tak silný že bylo vidět pár desítek m, kroupy 2-3 cm, strhané střechya popadané stromy. Ten den se vyskytovali silné bouře všude možně v ČR, i 5+ cm kroupy. Smůla je, že z té doby (1999 i 2002 nejsou k dispozici radarová data, grafy, články na CHMI, články na webu ...). Podobná bouře byla v létě 1989 s nárazy větru 30-35 m/s


Zpět na Extrémy v meteorologii

cron