Osobní zkušenosti s extrémním počasím

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Osobní zkušenosti s extrémním počasím

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Blízké setkání s bouřkou

Toto moje setkání s bouřkou se událo v roce 2001. V červenci a v srpnu prošla okolím Velkých Svatoňovic sada bouřek, za kterých údery blesku byly velmi blízké (já beru za blízkost pod 3 s = 1000 m, když je po 1 s tak je to skoro zásah...
Takže třeba 20.8.´01 5x do 1000 m, 29.7.´01 15x do 1000 m.

Den o kterém se chci zmínit je 25. červenec 2001. Bouřka přicházela jako obvykle od severozápadu. Pršelo vcelku přiměřeně, ale blesková aktivita byla víc než silná. Stál jsem v kuchyni, když tu uhodilo asi ve vzdálenosti 1000 metrů přede mnou do blízkého kopce. Řekl jsem si, že počkám na další a pak půjdu pro jistotu vypnout počítač. Už jsem to nikdy neudělal, protože během 10 vteřin došlo k dalšímu zášlehu. Ve vzdálenosti 200 m sjel blesk do trafostanice. Vzhledem k tomu, že jsem se díval přímo do dráhy blesku jsem byl asi 3 vteřiny zcela oslepen a upřímně řečeno, docela v šoku. Rána ohromná, vše se roztřáslo. Když jsem sešel dolů, zjistil jsem, že počítač je "zamrzlý". Lekl jsem se, že ho výboj poškodil, ale po resetu jel normálně. Později jsem zjistil, že shořel "jen" modem. Výboj přišel telefonní sítí. Od té doby, jakmile jde rána pod 1000 m vypínám všechno ze sítě. Sousedovi, co bydlí vedle té trafostanice shořelo doma úplně všechno, a to za můj dosavadní život tam uhodilo již minimálně po šesté. Možná štěstí, protože máme okolo domu dost vysoké stromy (topoly, jasany a smrky), taky by mohlo "prásknout" do nich.
Úplně nejbližší setkání s bleskem jsem zažil pár let předtím, bohužel nemám zapsáno kdy, když "řízlo" asi 100 m ode mne. Jenže to nemělo takový efekt, protože jsem byl otočen zády k výboji. Jen jsem se strašně lekl.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

No a kdyz jsi videl jak to plesklo do toho kopce, sel ses tam treba podivat, jestli je neco vypaleneho v zemi nebo tak? By me zajimali co tam pak treba zustane....
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Následky úderu blesku

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Na místě, kam tenkrát udeřil blesk jsem nebyl. Sice jsem věděl směr, ve kterém to bylo, ale vzdálenost se určí dost špatně. A běhat sem a tam po lese se mi moc nechtělo.

Viděl jsem však několik stromů po zásahu bleskem. Obvykle jsou buď uražené větve nebo sloupaná kůra. Ale jsou i stromy "rozčísnuté" v půlku a na některých jsou znatelné stopy po hoření. Hořet strom po úderu blesku jsem ale osobně nikdy nespatřil.

Při výše zmiňované bouřce také uhodilo ve vsi do stromu. Byla to lípa u statku a blesk urazil asi třetinu koruny. Koruna spadla do výběhu pro kozla, kterému se však nic nestalo :wink:
A u té trafostanice blesk rozbil pouze izolátory a přepálil dráty... Prostě jako v Obecné škole... :)
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Silné výboje

Příspěvek od Flames »

Tomáš už tenhle příběh zná,tak ještě pro vás ostatní potvrdím,bacha na počítač při bouřce.9.6.2004 bylo velice teplo a bouřky byly na pořadu dne.Bouřka přicházela dost pomalu,ale blesková aktivita byla velká.Tady v údolí Trutnova sice sem tam nějaký místní úder přijde,ale většinou to "hraje" po okolních kopcích.Toho osudného dne to mělo být jinak.Bouřka už dost silná přicházela a stále mohutněla.Blesky práskají pod 3 km a leje jak z konve a zdá se obvyklá silnější bouřka.Omyl,liják stále sílí,šeří se a dohlednost klesá.To už začínají blesky řezat pěkně blízko,ale pořád ještě nic mimořádného.Pak se lijákem tvoří úplně mlha a trochu se světlá a přechází hrana bouřkového oblaku.Rudý záblek jen blikl a následuje dělová rána.Za okamžik znova,ustupuji od okna a žasnu nad tím živlem venku.Pak to přichází-oslepující záře-něco jiného než při minulých úderech-v zásuvkách srší elektřina,hrom byl snad zároveň s bleskem,ale ani o něm nevím jen to rychle prásklo.Po odchodu bouřky pouštím pc a mrtvo.Pěkně to vyhořelo.Později se ukázalo,že přepěťová zásuvka to zvládla,ale výboj přišel po síti internetu.Teď jak se chystá bouřka,už vše vypínám poučen jednou pořádnou bouřkou.
RAM
Příspěvky: 9
Registrován: 23 kvě 2005, 19:33
Bydliště: Ždánice
Kontaktovat uživatele:

Re: Osobní zkušenosti s extrémním počasím

Příspěvek od RAM »

[quote="Tomáš Prouza"]Blízké setkání s bouřkou

Toto moje setkání s bouřkou se událo v roce 2001. V červenci a v srpnu prošla okolím Velkých Svatoňovic sada bouřek, za kterých údery blesku byly velmi blízké (já beru za blízkost pod 3 s = 1000 m, když je po 1 s tak je to skoro zásah...
Takže třeba 20.8.´01 5x do 1I já se připojím s jedním extrémním projevem bouřky. Datum si pamatuji docela přesně, protože to bylo hned druhý den po výjimečném úkazu, totiž po přechodu Venuše přes Slunce. Lidi byli zase jednou zblblí z předpovědí astrologů, že přechod Venuše přes Slunce znamená konec světa, a když se pak na druhý den projevila ta bouřka, tak i já jsem chvíli začínal věřit, že "tom něco bude" :-) :-) :-) Ale teď tedy k popisu té bouřky. Bouřka se pomalu blížila od severu (přibližně) a Cb docela slušně zatáhnul oblohu černí. Ještě předtím, než ji zatáhnul úplně, jsem však uviděl NĚCO VELKÉHO. Nádherný wall cloud. Dodnes mě mrzí, že jsem ještě v té době neměl foťák, abych ho zvěčnil, protože byl opravdu ukázkový. Jeho barva byla poměrně světlá a byl velice nápadný. Ale to nejkrásnější na něm bylo následující. Bylo krásně vidět, jak se okolní "hmota" vtahuje do wall cloudu a wall cloud samotný pomalu rotoval!!! Ono se to ani nedá popsat, ale úplně to vypadalo, jakoby to tam všechno prudce vřelo. Myslím, že tromba (resp. tornádo) byla doslova na spadnutí. Moc si nepamatuju, jak dlouho rotoval, protože jsem z té podívané byl naprosto v šoku. Prostě jsem jen stál na balkoně a zíral s otevřenou pusou :-) Ale tato bouřka nepřinesla jen krásný wall cloud, ale taky velké kroupy. Zpočátku byly sice menší, ale pak začaly padat dost velké kusy a 5 cm kroupy byly docela běžné. V okamžiku, kdy jeden obří kus dopadnul na balkon, kde jsem stál, jsem rychle běžel pro pravítko, abych jej změřil. Téměř 10 cm! Jak jsem později "vyzvídal" od různých známých z různých částí města a okolí, tak takovéto velké kroupy padaly jen ve velmi úzkém pásu, odhadem jen někoik set metrů, možná i míň než 100 m.

Už v době před touto bouřkou mě bouřky přitahovaly, ale od té doby jsem jim začal věnovat mnohem víc času.

Ještě dodám, že to vše bylo pozorováno ve Ždánicích.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Setkání s krupobitím

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Osobní zkušenost s krupobitím - Velké Svatoňovice

Vše začalo v průběhu horkého letního odpoledne, v pondělí 27. srpna 2001. Teplota v 15:00 tento den vystoupila až na 28°C. Již několik dní předtím vždy odpoledne přišla bouřka a tentokrát tomu nebylo jinak:

Ohromný cumulonimbus se snad hodinu zdržoval směrem na SSV od nás východně od Trutnova, odkud se ozývalo mohutné hřmění, které se slévalo tak, že znělo jako nepřetržitý rachot přelétajících stíhaček (nikdy v životě jsem něco takového neslyšel). Pak se to celé pohnulo a valilo na nás. Zkáza dorazila okolo 17. hodiny. Kroupy naprosto zdevastovaly vegetaci, skleníky, poškodily střechy. Stopy po nárazech krup byly na světlé dlažbě viditelné ještě na jaře roku 2003. V průběhu krupobití nastalo výrazné ochlazení - z krup se "kouřilo", ochladilo se cca o 15°C. Kroupy sice nevytvořily souvislou vrstvu, ale i tak ležely na zemi ještě druhý den ráno okolo 9. hodiny... Velikost krup se pohybovala okolo 3 cm, ale vyskytly se i větší či naopak drobnější. Srážky byly relativně slabé a naštěstí panovalo takřka bezvětří, takže to odnesly jen horizontálně položené plochy. Toto krupobití prošlo taktéž velmi úzkým pásem, podle výpovědi svědků cca 500 m širokým.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

V časopise Outdoor před rokem či dvěma vyšel článek o tom, jak horolezci potkávají na skalách stopy po úderech blesku. Mám oskenované, můžu poslat.
Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia »

No som zo Slovenska, ale s vaším dovolením by som pripojil aj moj zazitok. Stalo sa to ked som bol este maly- nejakych 8 rokov. Cely den v tedy boli burky a ja som ich s radostou sledoval. Vecer nastal pokoj a ja som isiel spat- cez zavesy som videl ako sa niekde blyska a rozpraval som sa so sestrou. V tom sa totalne zamracilo- verte ci neverte bolo to behom par sekund, okna sa roztvorili dokoran a dnu sa zacali sypat krupy. bolo to neuveritelne ten vietor ako hucal. Moja sestra sa bala. Samozrejme, vypadol prud. Frekvencia bleskov bola neuveritelna , blyskalo sa v jednom kuse. Odhadujem , ze krupy mali tak od 1 do 3 cm.
NO najhorsi bol vietor- vedla mesta vykosil cely les, poodnasal strechy.Krupy obili fasadu domov.
Rychlost vetra oficialne zmerana na meteor. stanici bola 133 kmh.
V zivote som uz nic take nevidel.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím prvního "zahraničního"účastníka diskusního fóra.Nevím jak starý je ten tvůj zážitek,ale zkus si Slovakia vzpomenout na rok a třeba měsíc kdy to bylo,potom tu frontu třeba najdeme a zjistíme co napáchala i jinde.
Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia »

Bol 1. jún 1995.
Tu sú nejaké údaje zo Skew-t diagramu pre ten deň.
CAPE okolo 900J, vietor sa stáčal z JV na J ale v hladine 500hPa mal veľmi veľké rýchlosti.Toto sú však údaje z 12:00 a búrka prechádzala okolo 20:00. Teda CAPE mohol byť už cez 1000J a shear bol vhodnejší[/url][/list]
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Adi

Příspěvek od Adi »

Když už nedáte dám svou taky:-)

Z dětství si pamatuji na 3 bouřky, jedna, tuším v roce 75 přišla odpoledne, fičák, průtrž mračen, zrušila nám tehdy stan na zahradě, ve kterém jsme si hráli:-) Po bouřce večer visel splihle na stromě a blízký potok se vylel z koryta a sousedé měli co dělat.
Další byl zážitek z hor, kdy při zpáteční cestě z vrch Javorový v Beskydech nás s rodiči chytla poměrně krátká, ale intenzivní bouřka. Myslím, že nikdy potom jsem nebyl tak rychle pod kopcem, jako tehdy:-) Neskutečný rachot, lijavec, blesky. Za půl hodiny nic, u nás doma byly už jen kaluže a polojasno. Rok 78.

Ještě jeden "dětský" to byl poslední srpnový den roku 78 nebo 77. Opět odpoledne bouřka a já jsem stal ve dveřích dívaje se na protější stodolu, kde maminka krmila zvířectvo. Vím, že jsem chtěl až jde domů, tu v tom okamžiku blesk, který se jevil jako řídký plamen ohně, který byl vzdálen od povrchu země cca metr vysoko a hrom, přesně uprostřed mezi domem a stodolou. Myslím,že kdyby mně tehdy matka poslechla, nevím, jak by vše tehdy skončilo.

Poslední je zpráva o katastrofálním krupobití z 6.srpna 2000
Ráno bylo podmračené se slabým, občasným deštěm, odpoledne oblačno a pbých přeháňěk. Večer se zatáhlo stratem, bylo dusno, byť maxima kolísaly někde kolem 20 stupňů, nicméně mimo náš region , který při vlhkém proudění z severního kvadrantu je většinou zatažený se podvečer vytvářely bouřky. Ta byla "tažná", zprávy hovořily o slabé studené frontě, dále byla zajímavá v tom, že dobrou hodinu, ne-li déle před samým krupobitím se blýskalo a to poměrně často, jinak naprosté ticho, nic. Po 21 hodině večer to přišlo, silná bouře s lijavcem, do toho vzápěti začaly padat kroupy velikosti golfových míčků až tenisáků, strašný rachot, do toho světelné i zvukové efekty bouřky. Po půl hodině od začátku bouřky srážky zeslábly. Samotné krupobití trvalo asi 5 minut, přičemž ledové projektily padaje do vodní tříště na zem, vytvářely 2-3 metrové, úzké sloupy, "stříkance".
Škody: V Orlové bylo poškozeno mnoho aut, vysypaná skla vozidel, karosérie na odpis. Zároveň to odnesly střechy (některé nesou stopy po něm dodnes), poškozené nebo zničené skleníky, ovocné stromy i stromy v lesích. Kroupy ležely místy do rána. Pás z kroupami byl poměrně široký - od Havířova-Šumbarku až po Rychvald. V Havířově padaly menší kroupy, avšak bylo jich více, zde byly stromy úplně očesány od listí, to jsem opravdu nikde neviděl, jako na podzim, plno vytlučených oken, na rozdíl od Orlové kde kroupy padaly prakticky rovně dolů, zde foukalo od SZ, otlučené fasády atd... Podobná situace byla i v Rychvaldu nebo Dolní Lutyni. Jinými slovy Orlová šla "středem", kde padaly největší kousky, ale bylo jich početně relativně méně. V Ostravě padaly jen místy a malé (do 2 cm - a to v Radvanicích)
Radar tehdy "viděl" hodinu před samotnou událostí nevelké bouřkové jádro někde v okolí Oder nebo Bílovce. To za pouhou hodinu ve večerním čase stačilo vyrůst do maximální odrazivosti značené bílou barvou.
Pak přišla ještě jedna, ale už bez krup.
Vzduch musel být dosti instabilní dílem velké vlhkosti vzduchu, dílem přecházející frontou, v neposlední řadě musel zafungovat střih větru. Bouřka přišla od JZ, přičemž při zemi foukalo od S resp. SZ.


Mějte se hezky
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“