Bílá tma

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Bílá tma

Příspěvek od JeKyLL »

Televízia Nova predviedla niekoľko osvetlených horizontálne letiacich snehových vločiek pred reflektorom auta v noci - s kometárom "tak toto je ta pověstná bílá tma".

Logicky mi napadá otázka: Môže existovať "biela tma" v noci, keď už je tma čierna?
Aký kód WMO má "biela tma"?
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Příspěvek od Adi »

V noci vsechny kocky jsou cerne, tedy i bila tma je ... cerna :D Nova jako vzdy prehani, uz to nesleduji, na diletanty nemam nervy :D
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
TomasBurt
Příspěvky: 76
Registrován: 06 led 2007, 18:23
Bydliště: Nejdek (Krušné hory) 584 m n.m.

Příspěvek od TomasBurt »

No dovolil bych si s vámi trochu polemizovat. Už jsem za desetileté pozorování počasí v Krušných hor zažil pár sněhových bouří při kterých nešla elektřina v celém městě a přesto, nevím odkud se vzalo, bylo trochu šero (třeba v 1 hodinu v noci) a byla tak vidět bílá tma, ne černá!, s dohledností 100 m. Když jde elektřina, tak je "tma" oranžová :)
Přál bych vám někdy takovou bílou tmu zažít, je to opravdu nádhera. Hlavně ráno, když se nemůžete dostat do školy :)
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

4 TomasBurt tak to oranžové zabarvení oblohy je charakteristické při sněžení (ale i mlze) pro město. Ona i nízká oblačnost dost odráží světlo z města (v létě se tak dá vysledovat vývoj oblačnosti. Jinak je třeba pěkná světle šedá vys. oblačnost při osvitu měsísem a pod ní nějá oranžová nízká :) .. jinak prostě bílá odráží světlo, takže asi uplná tma nebude při sněžení, ale opravdu nevim jak někde v pustině kdy je nejbližší světlo x desítek km daleko :)
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
TomasBurt
Příspěvky: 76
Registrován: 06 led 2007, 18:23
Bydliště: Nejdek (Krušné hory) 584 m n.m.

Příspěvek od TomasBurt »

A to by mě právě moc zajímalo, odkud se bere světlo v noční pustině. Snad jestli se třeba do ledových krystalků nerozptyluje měsíční svit. Škoda, že jsem si při těch bouřích nevšímal, v jaké fázi se zrovna nachází Měsíc.
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“