Zvláštní oblak

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
D.Vlk
Příspěvky: 1
Registrován: 21 lis 2006, 13:11
Bydliště: Luhačovice-Řetehov 463m.n.m.

Zvláštní oblak

Příspěvek od D.Vlk »

Před několika lety(když jsem se ještě nezajímal o meteorologii)koncem srpna se na západu objevila konvektivní bouře v plném stádiu(cumulonimbus capillatus) a rychle se k nám blížila.Když bzla od nás vzdálená asi 2km začal jsem si všímat,že to není normální bouře.Blesky létali oblohoukaždé tři dekundy,hromy burácely jako ve válce a všiml jsem si,že bouřková oblaka začínají mít zvláštní tvar.Když byly oblaka nad námi ,náhle se zvedl ohromný vítr lámál větve,nám unesl šest skřidlí a sousedům odnesl nafukovací bazén(bez vody).Dlouho jsem pátral,co to bylo,ale bez úspěchu.Na počátku mé meteorologické vášně jsem si půjčil videokazetu o supercelách a tam se ty oblaka objevila-to mě zaskočilo,ale nevěřil jsem,že to byla supercela.Později jsem zjistil,že se jednalo o oblaka cumulonimbus mamma
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Zvláštní oblak

Příspěvek od Janek »

Tak opět (zdá se mi, že už jsem jeden případ někam psal) píšu o Ac lenticularis. Někde uprostřed srpna jsem šel po dlouhé době ven a na V vidím osamocený, totálně velký mrak. Tvar byl shodný s popisem Ac lenticularis, ale ta velikost(!) Byl asi 2x větší než na všech obrázcích, co jsem do té doby viděl. Zvláštní bylo i počasí - foukal celkem silný vítr a tak daleko od hor?! No asi nějaká hříčka přírody...? :)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
David Rýva
AMS
Příspěvky: 47
Registrován: 16 bře 2006, 14:16
Bydliště: Kolín-Zálabí 205m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvláštní oblak

Příspěvek od David Rýva »

D.Vlk píše:Před několika lety(když jsem se ještě nezajímal o meteorologii)koncem srpna se na západu objevila konvektivní bouře v plném stádiu(cumulonimbus capillatus) a rychle se k nám blížila.Když bzla od nás vzdálená asi 2km začal jsem si všímat,že to není normální bouře.Blesky létali oblohoukaždé tři dekundy,hromy burácely jako ve válce a všiml jsem si,že bouřková oblaka začínají mít zvláštní tvar.Když byly oblaka nad námi ,náhle se zvedl ohromný vítr lámál větve,nám unesl šest skřidlí a sousedům odnesl nafukovací bazén(bez vody).Dlouho jsem pátral,co to bylo,ale bez úspěchu.Na počátku mé meteorologické vášně jsem si půjčil videokazetu o supercelách a tam se ty oblaka objevila-to mě zaskočilo,ale nevěřil jsem,že to byla supercela.Později jsem zjistil,že se jednalo o oblaka cumulonimbus mamma
Tak z prvního popisu s tím, že "Když byly oblaka nad námi ,náhle se zvedl ohromný vítr lámál větve..." bych typoval spíš arcus, anglicky shelf cloud. V češtině se mu často říká hůlavový límec, protože je často příznakem hůlavy pod oblakem Cb.
Ale k tem mammatům, objevují se často na silných konvektivních bouřích, krátce po dosažení jejich největší intenzity. V žádném případě neplatí ale že by výskyt mammatů automaticky znamenal, že daná bouře je supercelou ač na supercelách bývají častější. Někdy se mammata ve skromnější podobě objevují i na slabších rozpadajících se Cb zejména na jaře a nebo ke konci léta.
Kolín-Zálabí, Czech Republic, WMO ID: 11614
SKYWARN CzechoSlovakia - weather forecasting, watches and warnings
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“