Blízké údery blesků

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Blízké údery blesků

Příspěvek od Flames »

Tenhle příběh je pěkně letitý a už jsem ho kdysi dávno někam psal.Bylo to 6.7 1990 a ten den jsme houbařili ve skupině několika lidí v okolí Zámeckého vrchu.Tento vrch severně od Trutnova je jeden z nejvyšších vrcholů v podkrkonoší.Již tehdy jsem sledoval počasí a předpovídaným odpoledním místním přeháňkám jsem nevěnoval mnoho pozornosti a když tak ...zmoknem.V příjemném odpoledni se z oblačného až skoro zataženého dne vyklubalo docela slunečné počasí a vzduch se ohříval.Brzy to vypadalo na slabší dešťovou přeháňku.Netrvalo dlouho,zatáhlo se a začalo drobně pršet.Srážkový oblak nebyl příliš rozsáhlý a blížil se jeho zadní okraj.Jak už to ale bývá u rozvíjejících se oblaků,téměř se okraj neposunoval k nám a déšť sílil.Za chvíli už leje a my zalézáme pod nejhustší smrky kousek pod vrcholem kopce.Už se začíná objevovat sluneční kotouč,ale hrana srážkového oblaku je nad námi a liják stále sílí.Krčíme se pod stromy a vodu máme všude,když zcela nečekaně z ničeho nic rudé kmitnutí,asi 3 sekundy ticho,rána a hned další,z jednoho blesku dva hřmotné hromy.Leknutím na sebe jen zíráme a ve hrůze čekáme co bude dál.Vteřiny se nekonečně vlečou a pomalu si oddychujeme,že zůstalo jen u toho jediného úderu.V tom to přichází,rudý záblesk všude okolo,než stačím říct jedna ozve se dutá ohlušující šlupka.Jak na povel se zvedáme z malého úvozu pod stromem a řítíme se dolů z kopce.Za zády nám ještě asi dvakrát slabě zahřmí a po bouřce není ani stopy.Dole pod kopcem o dešti ani nevědí.Hned druhý den jsem se vydal hledat zásahy blesku,ale ač jsem pročesal celý vrchol kopce a později i nižší části lesa,našel jsem pouze dva starší zásahy od blesku.Kam tehdy uhodilo mi není dones jasné,ale vzpomínka na tehdejší letní odpoledne je stále živá.
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Já jsem si myslel že zážitek s bleskem je nějak vzácný, ale houby. Já, kamarád Michal, RAM, Flames a vůbec půlka lidí co znám aspoň od slyšení měl zážitek s takovou jiskřičkou.. Já šel před čtyřmi lety z intru na bazén a nad hlavou bouřka. Pak bílé světlo a přísahám že jsem viděl na zemi malé jiskřičky. Otřepal jsem se a pln nové energie šel plavat :)
Patrik Trnčák
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2005, 22:57
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrik Trnčák »

Je to asi 5 let, bylo léto, teplo, žádný pařák. Obloha byla vymetená, tak jsme jeli z kamarádem na kolech. Když jsme jeli zpět, tak se od severozápadu hnal opravdu černý oblak. Byl krásně ohraničený a nepředcházeli mu třeba cirry nebo tak. Prostě na modré obloze byl černý oblak. Blížil se k nám a později přešel přesně nad námi. Když dorazil, tak se spustil liják s kroupami, silným větrem a hřmělo. Nejzajímavější bylo, že ten oblak byl strašně malí. Kdybych ho snesl na zem tak by měřil tak 3 x 2 metry. (Příšerný popis rozměrů, ale aby vynikla jeho malá velikost). Zajímá mě teda, jak může takový malí mráček v sobě obsahovat takovou sílu? Jak říkám hřmělo, pršelo a padali kroupy na pásu o velikosti několika metrů. Kdybychom jeli o 5 metrů vedle po poli, tak jsme zůstali suší. Takto jsme byli durch mokří a každý se divil, protože nebe bylo vymetené. Vítr byl tak silný, že létali listy a my museli sesednou z kola a doslova se opírali o proti vítr. Jak mrak přišel tak rychle odešel. Zmizel na jihovýchodě. Taky si pamatuji, že před jeho příchodem nastalo klasické ticho před bouří a přestali zpívat i ptáci. Když v něm hřmělo, šlo o samostatnou bouřkovou buňku? Jeho tvar byl klasický jako mrak na letní obloze (cumulus humilis), ale byl černý (ne šedý) a pořád opakuji, strašně malí, prostě beránek. Proto si tu vzpomínku v sobě zanechám asi na věky. O co tedy šlo?
Halové jevy - kouzla oblohy
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Ten rozměr toho oblaku je opravdu mimořádně malý,jak bylo napsáno,ale ty jevy pod ním,mně ani tolik nepřekvapují a je potřeba si uvědomit,že je to jako u ledovce a hlavní síla mraku spočívá v jeho vertikálním vývoji-výšce.Proto je schopen v sobě nést tolik nepříjemností.Nakonec i na radaru je jeden pixel myslím území o rozloze 2 krát 2 kilometry a občas se stane,že malá a vydatná přeháňka se tam neobjeví,mám to vyzkoušené.Vzhledem k tomu,že i já jezdím dost na kole vzpomínám si asi před dvěma lety,když jsem se odpoledne vracel ze 100 km trasy a instabilita rostla.Tvořily se přeháňky a před jednou jsem ujížděl,ale dohnala mě.Doslova za vodní stěnou zmizel 1 km vzdálený les a dlouho jsem ujížděl,než to spadlo.Zalezl jsem před největším lijákem pod strom,ale nebylo to nic platné.Když to přešlo,nasednu na kolo a ujedu asi 500 metrů a vidím,že mizí kaluže,po dalších 100 metrech jen mokrá čára napříč silnicí a dále jen sucho ani nekáplo.O kousek dále ve vesnici na mě s údivem koukají jak jsem promočený a nahozený od kola.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Vertikální rozměr

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak Flames mi to vzal z úst ještě dříve, než jsem stihl zareagovat :)
U konvektivní oblačnosti je hlavním faktorem právě vertikální mohutnost oblaku. Takže sice může mít malou základnu, ale pokud je vysoký stovky metrů až nějaký ten kilometr (takovou "jehlu" bych docela rád viděl), klidně z něj může být průtrž mračen nebo i zmiňované krupobití.
S tak malou přeháňkou jsem se dosud nesetkal, ale s ostrým ohraničením srážkové oblasti již mnohokrát. Příkladem může být i naše vesnice... Když jdou srážky po Jestřebích horách (nejlépe pak bouřka), tak na horním konci vzdáleném 2 km naprší i 20 mm a u nás o něco níže jen pár kapek, nebo taky nic.
Ono totiž záleží na rozložení vzestupných a sestupných proudů vzduchu uvnitř oblaku. Jenže ty my pouhým okem zvenčí neuvidíme...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia »

Tak toto som zazil i ja. Raz som si vykracoval v prehanke. Bolo to na sidlisku a zrazu som presiel do pasma, kde prsalo len slabo. A ked som sa obratil na stranu, odkial som vysiel z prudkeho dazda, bola tam ohromna stena dazda vzdialena mozno zopar metrov, no predsa nemala na miesto kde som stal ziadny efekt. Dost ma to prekvapilo.
A raz som z cinziaku pozoroval burky, ked v tom naparal blesk rovno do budovy vzdialenej asi 20 m. bola to nepredstavitelna rana- okna sa uplne triasli
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Jak už jsem psal v noci 30.7. došlo u nás k silným blízkým výbojům.Jedno místo jsem náhodou našel,tak se chci s vámi podělit o dojmy a pokud možno zjistit zda-li uvedenou škodu má nasvědomí opravdu blesk.
1.)Vzdálenost od místa kde bydlím je vzdušnou čarou nějakých 250-300 metrů,což by odpovídalo,ale mohlo to být i o kousek dále.Přesto si myslím,že podle toho jak uhodilo,toho praskání a té snad vteřinky do té rány by to odpovídalo.Tohle se nedá změřit jako blesk a hřmění za 10 sekund - 3 kilometry.
2.)Směr,při výboji to byla oslepující záře,že jsem mnoho vteřin nic neviděl,ani čáru výboje jsem nespatřil,ale nejintenzivnější světlo bylo jihozápadně od nás.Místo zásahu bylo kousek více západně než se zdálo při výboji.
3.)Místo kam uhodilo.Areál nemocnice-strom kaštan.Kolemjdoucí říkají,když fotím,že to byl starý nemocný strom,na což říkám,jistě ano,ale tohle vypadá na blesk a ukazuji důvody své domněnky.Ač pršelo hodně,vítr nebyl skoro žádný.To zvláštní podélné odštípnutí,takhle jsem strom taky mockrát ulomený neviděl.Trosky stromu na zemi jen potvrzují moji domněnku.Sice část vnitřku stromu je opravdu stářím dutá,ale odlomená část je jasně opálená a je to i cítit.U krajů pod kůrou je vidět seškvařená smůla a i bílé zdravé dřevo hlouběji v odlomení přechází na okraji do černé-opálené.I když to místo viz.foto je ve městě v řadě stromů. 1,5 metru od místa odlomení je lampa veřejného osvětlení a opodál nad nemocnicí o sto metrů vyšší kopec.Protože už jsem nějaké bleskem zasažené stromy viděl jsem si na 95 % jist zásahem blesku,ale úplnou jistotu nemám,proto budu rád,když se tady vyjádříte,mrknete na fotky http://martan12.album.cz/uder-blesku/ a napíšete váš názor.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Přesvědčen o něčem jiném

Příspěvek od Janek »

Tak já píšu k tomu, co napsal Slovakia před rokem. Těch 20 m od místa, kde byl ještě chápu, že to byla šlupka, ale když je úder ještě blíž, tak prostě NENÍ rána. Sám jsem zažil 2x úder do budov, ve kterých jsem byl, a jde slyšet jen takové zapráskání. tím rozepnutím vzduchu se zvětší tlak a na plicích to jde poznat (a mimoto šok ze záblesku :)), ale ta rána skutečně nepřijde.

Napište prosím svůj názor nebo své pocity, pokud jste něco podobného zažili... :idea:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Kdysy dávno když jsem ještě chodil na základku, jsme jeli traktorem z Větřkovic přes Vítkov do Radkova. Od západu šla naproti poměrně silná bouřka, ale putovala poměrně rychle. Když jsme vjeli do Vítkova tak cca 30 m přímo před nás uhodil blesk přesně do sloupu elektrického vedení. Všichni traktoře nadskočili a okamžitě jsme zastavili, bo nikdo z nás nic neviděl a pomalu ani neslyšel. Jelikož jsme jeli z kopečka tak jsme viděli blesk naprosto skvěle :-), protože vršek sloupu byl na naší urovni, tak jsme si to vychutnaly dosyta.
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“