Půda, počasí - možnosti zlepšení výstrah a osvěta k lidem?

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
dejwis
Příspěvky: 2
Registrován: 14 čer 2016, 10:16
Meteostanice: neúplná, manuální
Bydliště: Děčín (Ústecký kr. okr. Děčín)

Půda, počasí - možnosti zlepšení výstrah a osvěta k lidem?

Příspěvek od dejwis »

Zdravím všechny kolegy a kolegině,
jsem nyní novým členem AMS, o počasí se zajímám již nějaký pátek a profesně jsem přírodovědec. Napadly mě takové dvě věci, kde bych si dokázal představit nějaký potenciál ke zlepšení výstrah a možnosti do věci zapojit i nadšence a další zájemce. Druhou věcí je osvěta k veřejnosti a představitelům obcí třeba v kooperaci s ČHMÚ - možnosti ke zmírnění následků některých nebezpečných konvektivních jevů během bouřek zejména srážek při tzv. přívalových povodních.

Nejprve začnu prvním nápadem, zatím je to jen hrubá úvaha, kterou nemám promyšlenou dál a ani podrobnější metodiku. Když si představíme vazbu půda a její stav s vazbou na počasí, tak jsem toho názoru, že na základě monitorování při výjezdech za bouřkami nebo průzkumu škod by se postupně mravenčí prací daly říct do výstrah místa, kde je vyšší pravděpodobnost přívalových povodní na základě stavu půdy na polích a okolnímu terénu, typicky nekonečný velkolán pole, zhutnělá půda jako by z ní byl beton, absence remízků a k tomu v konvektivní sezóně bouřky, výsledek není třeba více komentovat. Moji představou by bylo pokusit se udělat nějakou digitální mapu rizikovosti na základě určitých charakteristik. Nebude to ale jednoduchá věc, asi bude potřeba i spojit se s nějakým pedologem. O věci jsme se bavil s jedním člověkem z ČHMÚ, je to prý zajímavý nápad, ale nedokáže si představit to skloubit do výstrahy s propojením s ALADINem, i když já si myslím, že by to možná nemuselo být spojeno s ALADINem, ale mohl by to do výstrahy doplnit svoji logikou meteorolog. Představou by bylo, během výjezdů mapovat jak reaguje na srážky půda.

Bod druhý a ten se mi nyní jeví jako lepší. Osvěta k veřejnosti - přednášky, besedy, nebo vytvoření nějakého materiálu, jak dosáhnout snížení škod zejména po přívalových dešťích, takový manuál co je dobré udělat každý rok před příchodem konvektivní sezóny např. kanalizace, okolí polí, a pak nebát se poukázat na špatný stav hospodaření na polích a problematiku územního plánování např. růst zástavby do okolí potoků, řek nebo na doraz k velkolánům polí atd.

Také určitě vnímáte kolísavost klimatu a začínajících klimatických změn, kde by se dalo předpokládat růst městkých tepelných ostrovů a s vyšší teplotou i množství konvektivních bouří. Hodně zajímavě se mi jeví tento materiál http://eagri.cz/public/web/file/32514/P ... idlech.pdf že by se třeba udělala nějaká osvěta k dopadům extrémů počasí i ve městech.

To je nyní z mých nápadů asi všechno, bouřky by zůstaly, ale že by se trochu přidaly i věci nějak mající souvislosti nebo osvětová věc k lidem jak zmírnit nebo předejít škodám či adaptace na extrémy v počasí. Byl bych rád, aby se k věci vyjádřilo co nejvíce členů s vedením a uvidí se co dál.
Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“