Problém s Heavy Weather Publisher

Otázky, doporučení a řešení problémů týkajících se programového vybavení meteostanic (software / firmware)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Problém s Heavy Weather Publisher

Příspěvek od ivosum »

Potřebuji prosím radu. Instaloval jsem nový Windows XP. Po instalaci HWP mi program neukazuje žádná data, jem dole mám napsáno: Warning:The weather data is older than 1 day. Co s tím? Kde je chyba? I když jsem už instalaci provedl asi 4 krát... pořád to nejde.
A druhý problém mám s daty, která se mí nechtějí ze stanice WS 3500 načíst do počítače do Heavy Weather... Nová se ukládají, ale stará nikoliv...
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercela »

Ahoj! Zkusím poradit.
V první řadě je třeba nastavit ukládání dat do existující složky history.dat, aby se začala načítat tam, kde skončila.
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Problém s daty

Příspěvek od ivosum »

Díky, už to ukládá, tak jak má. I všechny data se načetly, o nic jsem nepřišel. Naštěstí. Teď mám problém se síťí, ale to tady bohužel nevyřeším. Snad to bude brzy vše v provozu...
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s daty

Příspěvek od filip »

Odpověď pro otázku uživatele supercela z fóra Jak může vypadat banner:

Můj nový banner samozřejmě není z oficiálního HW Publisheru :-) Napsal jsem si vlastní program a teď běží nepavidelně v testovacím módu. Zatím umí jen to co je vidět, ale časem tam doplním další věci (časy min max, tendence a co já vím co ještě).

K tomuto kroku jsem se rozhodl kvůli tomu, že HWPublisher je velice jednoduchý (málo veličin) a nespolehlivý (nejsem sám komu uploaduje banner nepravidelně). Navíc jen tupě posílá informace na web ze souboru currdat.lst, který mu generuje HW.

No a program HW je další v pořadí. Opravdu se mámě povedl. Jednak bez něj HW Publisher nemůže žít, ale hlavně příšerným způsobem vytěžuje procesor (puste si TaskManagera a uvidíte sami). Navíc ani jeho výstupy (grafy) nejsou nic moc. Používám německý program PC-WetterStation a s ním jsem spokojený až na to, že neumí vyčítat data přímo ze stanice ale jen ze souboru history.dat Doufám, že to časem bude umět. Do té doby budu laborovat s open3600 a budu se snažit HW z řetězce zpracování dat ze stanice vyřadit.

Obrázek
Naposledy upravil(a) filip dne 25 bře 2007, 12:27, celkem upraveno 1 x.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercela »

To jsem si myslel. Že to bude domácí výroba. :D
Klobouk dolů co dokážeš vymyslet. V těchto věcech já se nevyznám. A nepočítáš s tím, že bys dal ten program k dispozici nám amatérům, třeba za nějakou symbolickou cenu? :oops:
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od filip »

supercela píše:To jsem si myslel. Že to bude domácí výroba. :D
Klobouk dolů co dokážeš vymyslet. V těchto věcech já se nevyznám. A nepočítáš s tím, že bys dal ten program k dispozici nám amatérům, třeba za nějakou symbolickou cenu? :oops:
Asi ano, pokud by byl zájem. S cenou nevím, max za nějaký dobrovolný příspěvek. Na tom asi nezbohatnu :-) A tisícovku jako za WD mi nikdo nedá :-) Spíše bych uvítal informace co by se na banner dalo ještě dát. A hlavně bych se chtěl zbavit HW, resp. sehnat něco co by mě tvořilo history.dat soubor a nezatěžovalo procesor každých 5 s na 100% Případně by se dalo něco napsat, ale neznám protokol, jak komunikovat se stanicí. Poradí mi někdo? Zná někdo sadu utilit open3600? Umí tvořit ten history.dat soubor? Jeho formát znám a je triviální, umím rovněž získat aktuální hodnoty ze stanice, ale ne starší záznamy.

Ještě k tomu mému Publisheru. Zatím to umí tohle:
- zobrazit aktuální data
- přepočítat relativní tlak
- zaznamenávat min a max hodnoty
- zjistit min a max z history.dat, pokud PC neběží nonstop, nebo se aplikace přes den ne chvíli vypne (min max se nulují o půlnoci)
- upload na server (FTP)

Plánuji:
- čas maxima a minima
- gradient teploty, tlaku, vlhkosti (1h, 3h)
- automatické textové informace o počasí
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nový Publisher od filipa

Příspěvek od ivosum »

to Filip: klobouk dolů nad tvou prací. Už se těším až dáš k dispozici testovací verzi pro všechny. Bylo by možný tu pracovní verzi sem dát k dispozici, abychom ji taky vyzkoušeli a pomalu vychytávali mouchy? Třeba by ti to pomohlo ve výsledné verzi. A myslím, že dobrovolný příspěvek by dal každý rád. Mě to taky posílá velice špatně, něco na tom bude, že při vypnutém monitoru to jede špatně. Budu to testovat.

A půjde software použít i pro WS 3500??
pv
Příspěvky: 8
Registrován: 19 zář 2006, 08:33
Bydliště: Praha, stanice Roztoky u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Nástin možného řešení

Příspěvek od pv »

Ahoj,

tak tu čtu o těch problémech s publikováním, myslím, že k tomu mám co říct. Před týdnem jsem rozběhl web http://roztoky.zahradkari.cz , který je udělaný v podstatě od nuly, tedy řešení je dost vzdálené těm, které tu popisujete. Bohužel jsem to psal pro sebe a navíc je to závislé na mnoha dalších SW komponentách, ale třeba se některé myšlenky z toho budou hodit.

Stanice je WS2300, k jejímu ovládání je použit open2300. Obdobně by na modernější stanice šel použít open3600. Bohužel,open3600 je postaven na open2300 a vlastně není dodělaný - jak jsem zjistil, funguje jen log3600 a histlog3600. Nefunguje interval3600, což je poměrně důležitá komponenta pro nastavení intervalu ukládání historie ve vnitřní paměti stanice.

Ale zpět k mému řešení. Skládá ze ze 3 částí, první část sbírá data ze stanice a odesílá je e-mailem, druhá část zpracovává přijaté e-maily a data ukládá do SQL databáze a třetí část je prezentuje na webu.

1. část - stanice. Stanice je v zahradní chatě, kam jezdím jen občas, takže bylo potřeba zajistit jednak maximální spolehlivost a jednak minimální spotřebu energie. Všechno se dá samozřejmě vylepšovat donekonečna. U stanice je staré PC (Pentium classic) s dostatkem paměti pro běh z ramdisku. Nabootuje se systém (linux), rozbalí se v paměti a vypne se disk. V pětiminutových intervalech se načítá ze stanice historie programem histlog2300 (z balíku open2300). Načtená data (5 řádků - 5 minut) upraví tak, aby v nich nebyly zbytečnosti, jako rosný bod a windchill, který se dá spočítat, aby objem přenášených dat byl co nejmenší. Data následně zkomprimuje, zašifruje, podepíše programem GPG http://www.gnupg.org, připojí jako přílohu k e-mailu a odešle mailem části 2. Je tam GPRS modem Siemens M39i, který je mimořádně spolehlivý, určený pro průmyslové aplikace, automatický sběr dat z terénu atd., což se přesně hodí na tento případ. Dá se koupit starší za cenu kolem 500,- Kč. Tarif je T-mobile T1 + Surf&Mail, což je také důvod, proč posílat data mailem.

Část 2 přijme e-mail, oddělí přílohu s daty, dešifruje, zkontroluje podpis, zkontroluje duplicity v SQL databázi a případné duplicity vyhodí a data uloží do SQL databáze.

Třetí část je prezentační, to je to co vidíte na webu. Byla pojata jako součást redakčního systému Drupal http://drupal.org. Jelikož data jsou v SQL databázi, způsob jejich prezentace už záleží jen na fantazii a píli :).

Jak už jsem zmiňoval, soft nebyl dělán za účelem nabízení veřejnosti, proto není napsán nějak univerzálně a dost těžko by se implementoval jinde, nicméně mohu předat nějaké zkušenosti, pokud by byl zájem.

Běží to sice teprve týden a jednou se už čtení dat z meteostanice "zakouslo", ale jelikož jsem se snažil myslet na všechno, hlídací mechanismy zafungovaly a běží to dál bez nutnosti zásahu.

Existují i modemy řady MC39i v JAVA verzi, které jsem bohužel nikdy neviděl, ale měly by mít možnost běhu java apletů. Pak by se dala ta část u stanice možná naprogramovat v Javě a modem by pak mohl plnit funkci připojeného PC, čímž by se dala ušetřit energie.

Koukal jsem na elektroměr a spotřeba celého kompletu u stanice je asi 0.4kWh za den.

Taky mě napadlo ukládat místo relativního tlaku tlak absolutní a relativní počítat podle sofistikovanějších vzorců, než je pouhé přičtení konstanty, jak to dělá meteostanice. SQL databáze je na to jak dělaná. Tak třeba příště - vylepšovat se dá pořád.
_-pv-_
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Problém s HWPublisher

Příspěvek od ivosum »

Máte i vy ostatní problémy s Heavy Weather Publisher? Jak se to u vás projevuje?

Mě to dost často píše running a zůstane to viset i desítky minut bez odeslání. Při vypnutí a opětovném zapnutí programu se odesílání opět zdaří. Zatím to vypadá, že je to zcela nepravidelné a nepředvídatelné kdy se data odešlou a kdy ne. Dá se s tím něco dělat? Rychlost internetu mám nyní 512/128, takže v tom to určitě nebude. :(

Jaké máte zkušennosti vy ostatní a je nějaký recept?

http://www.meteo-volary.snadno.eu
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Publisher od filipa

Příspěvek od filip »

ivosum píše:to Filip: klobouk dolů nad tvou prací. Už se těším až dáš k dispozici testovací verzi pro všechny. Bylo by možný tu pracovní verzi sem dát k dispozici, abychom ji taky vyzkoušeli a pomalu vychytávali mouchy? Třeba by ti to pomohlo ve výsledné verzi. A myslím, že dobrovolný příspěvek by dal každý rád. Mě to taky posílá velice špatně, něco na tom bude, že při vypnutém monitoru to jede špatně. Budu to testovat.

A půjde software použít i pro WS 3500??
Beta verzi HWPublisheru jsem dal k dispozici na mých stránkách (stačí kliknout na baner dole)

Jestli to bude fungovat s WS3500 (případně dalšími stanicemi) nevím, ale pokud bych měl někde k dispozici history.dat a currdat.lst z WS3500 tak to zjistím.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

ws 3500 a nový publisher

Příspěvek od ivosum »

to filip: Tak tvůj HWPublisher funguje i s ws3500, je to dobré. Kvalitní práce! Již mám tvojí novou verzi a můžu ji opravdu doporučit i ostatním. Je to sice piplačka to nastavit, ale vyplatí se to. :)
Ještě bych měl dotaz k tomu tlaku. Nastavuje se tam nadmořská výška, což jsem udělal. Jen je mi divný, že mi to včera ukazovalo nižší tlak než stanice a dnes vyšší tlak v Publisheru než na stanici. Je to normální?
A nevadí, že jsem tlak nastavoval již při zakoupení stanice, protože mi ukazoval jinou hodnotu než byla v tu samou dobu v Č. Budějovicích?
Nevím, jestli ta hodnota je teď v Publisheru opravdu přesná nebo jestli mám hodnotu kvůli předešlé kalibraci mimo.
Aktuální srovnání: Volary 1020,5 hpa, Budějovice 1022,5 hPa, Temelín 1023,0 hPa, Blatná 1022,6 hPa.
A ještě jedna věc: když mám tvůj Publisher, tak program na předělání tlaku již nepotřebuji?
Díky předem za odpovědi.
tvůj Publisher mi běží na http://www.meteo-volary.snadno.eu
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: ws 3500 a nový publisher

Příspěvek od filip »

ivosum píše:to filip: Tak tvůj HWPublisher funguje i s ws3500, je to dobré. Kvalitní práce! Již mám tvojí novou verzi a můžu ji opravdu doporučit i ostatním. Je to sice piplačka to nastavit, ale vyplatí se to. :)
Ještě bych měl dotaz k tomu tlaku. Nastavuje se tam nadmořská výška, což jsem udělal. Jen je mi divný, že mi to včera ukazovalo nižší tlak než stanice a dnes vyšší tlak v Publisheru než na stanici. Je to normální?
A nevadí, že jsem tlak nastavoval již při zakoupení stanice, protože mi ukazoval jinou hodnotu než byla v tu samou dobu v Č. Budějovicích?
Nevím, jestli ta hodnota je teď v Publisheru opravdu přesná nebo jestli mám hodnotu kvůli předešlé kalibraci mimo.
Aktuální srovnání: Volary 1020,5 hpa, Budějovice 1022,5 hPa, Temelín 1023,0 hPa, Blatná 1022,6 hPa.
A ještě jedna věc: když mám tvůj Publisher, tak program na předělání tlaku již nepotřebuji?
Díky předem za odpovědi.
tvůj Publisher mi běží na http://www.meteo-volary.snadno.eu
Díky za uznáni, ale nechval dne před večeří :-)
Výpočet relativního tlaku je závislý jen na absolutním tlaku, teplotě a nadmořské výšce. Čili nastavení stanice se vůbec nebere v potaz. Stanice pouze připočítává k absolutnímu tlaku konstantu (např. osminu nadmořské výšky). Profesionální stanice to dělají (dělali) tak, že pro každou stanici mají tabulku s přepočtem a podle ní tlak určují. Netvrdím, že můj přepočet je 100%-ní, ale když můj přepočet srovnám s kalkulačkou v německém programu PC-Wetestation, tak se liší max o pár desetin hPa. Schválně si to zkus. Proto může stanice ukazovat jednou vyšší a jednou nižší relativní tlak. Bohužel jsem nikde nezjistil, jak se vlastně správně přepočet má dělat. Pokud používáš můj Publisher, tak opravdu HWPress nepotřebuješ.

K tomu srovnání s ostatními stanicemi:
1. Když se podíváš na mapku s tlakem na čhmu (http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/), tak lze v některých případech najít stanice, vzdálené od sebe pár desítek km, kde se hodnota liší i o jednotky hPa. Nevystudoval jsem meteorologii (i když Matfyz mám), takže nevím jestli jsou možné takové rozdíly, ale asi ano, když to tak profesionálové naměřili.
2. Čidlo ve stanici může špatně ukazovat. V závislosti na absolutním tlaku může kolísat i chyba měření. Muselo by se kalibrovat a mít přepočítávací koeficient. A to u "našich" stanic není.
3. Přepočítavací vzorec není totožný s tím, co používají v čhmu. Jsou tam určitě ještě další korekce (gravitace, teplotní roztažnost čidla atd.)
4. Je potřeba zjistit nadmořskou výšku čidla (tj. základnové stanice, kde je barometr, ne teploměru!) s přesností alespoň na 1 m. Chyba je cca 0,15 hPa / 1 m

Prostě ať se budeme snažit jak chceme, nikdy to nebude sedět úplně. Jen přibližně. Totéž platí ostatní veličiny.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

HWPublisher by Filip

Příspěvek od ivosum »

to Filip: Testuji již více než týden tvůj HWPublisher a občas se mi stane, že se program totálně zasekne a jde jen ukončit, žádná jiná operace nefunguje. Stává se ti to taky? Ve výpisu chyby mi to píše problém s Microsoftem... tak nevím.
Tobě to běhá bez problémů?
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: HWPublisher by Filip

Příspěvek od filip »

ivosum píše:to Filip: Testuji již více než týden tvůj HWPublisher a občas se mi stane, že se program totálně zasekne a jde jen ukončit, žádná jiná operace nefunguje. Stává se ti to taky? Ve výpisu chyby mi to píše problém s Microsoftem... tak nevím.
Tobě to běhá bez problémů?
No a jakou máš verzi? Tu poslední? Udělal jsem tam mezitím pár úprav a další chystám. Mě se nezasekává. Pouze se někdy nedaří upload, ale to je spíše problém serveru. Jakou máš konfiguraci počítače? (OS, RAM, CPU). Běží to nonstop, nebo to na noc vypínáš?

Komunikace se stanicí (resp s history.dat a currdat.lst soubory) je někdy problém - stanice občas generuje nesmyslné hodnoty. Soubor currdat.lst se obnovuje cca každých 5 s. A občas tam stanice zapíše nesmysl. To všechno se musí ošetřit.

Dále chystám změnu přepočtu tlaku vzduchu, špatně jsem pochopil vzorec (viz http://weather.ou.edu/~cgodfrey/reanalysis/mslp.html), musí se brát průměrná teplota za posledních 12 h, ne aktuální. Mohl bys prosím v nějakém banneru (může být jiný než oficiální) zobrazovat i absolutní tlak, abych si mohl ověřit přepočet. Dík
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

HWPublisher by Filip

Příspěvek od ivosum »

to Filip:
Verzi od tebe jsem měl 1.0.8. Nyní už jsem si stáhl a běží mi tvá nová verze. Dal jsem tam i ten absolutní tlak, aby jsi měl srovnání, jestli to ukazuje dobře.
Ještě k tvým otázkám: počítač mám zaplý zhruba od 7 h do 23 hodin. Mám Windows XP Home, RAM 256MB, 2,4GH. Takže by mi to mělo běhat bez obtíží. Dnes se mi program zasekl již 2krát. Uvidím, co nová verze, jak to bude chodit....
http://www.meteo-volary.snadno.eu
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - software“