Davis Vantage Pro

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Láďa
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2010, 20:58
Bydliště: Holovousy,Plzeň-sever,388 m.n.m -stanice Davis Vantage Pro

Davis Vantage Pro

Příspěvek od Láďa »

Zdravim z Plzeňska,
mám měsíc starou Davisku a potřebuji poradit co k ní dokoupit abych mohl svá data posílat na své,případně obecní stránky,připojení mám Lan.Jestli tomu dobře rozumím potřebuji weatherlink IP-připojení do LAN za 6900 kč +meteoserver.
Nemáte někdo zkušenosti s čidly která by byla kompatibilní se stanicí.Mám na mysli jestli někdo nezkoušel teplotní čidlo 868 Mhz z jiné stanice.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od jirkapocatky »

Ahoj vítám tě mezi námi.Nepovažuji se za absolutně kompetentního poradce,ale jelikož také provozuji svůj websajt,vyjádřím se aspoň o tom co vím.U Davise je několik variant napojení na síť,potažmo na PC.Tyto varianty jsou volitelné příslušenství a pokud se spokojíš jen se sledováním naměřených hodnot na display konzole,nepotřebuješ je.To je zřejmě tvůj nynější status.Rozhodneš-li se ukládat svá data v jakémkoliv intervalu či nonstop na svůj PC,musíš zakoupit Datalogger.K němu automaticky přísluší software na zpracování dat v PC a případně vytváření a odesílání souborů na server,přes FTP klienta.Tento soft se jmenuje Weather Link.Datalogger je krabička(paměť),která umožňuje fyzické propojení a tím pádem současně komunikaci konzole s PC přes volitelné rozhraní USB(číslo výrobku 6510USB) nebo COM Port RS232(6510SER).Toto řešení požaduje v pravidelných intervalech zapínat PC a stahovat nashromážděná data z dataloggeru, ale současně vyžaduje pro eventuální pravidelné odesílání dat na server mít tento PC zapnutý nonstop.
Potom je tu další varianta,ta o které se zmiňuješ ve svém dotazu a sice že si zakoupíš WeatherlinkIP- pro přímé připojení do sítě a pomocí tohoto se data z konzole automaticky odesílájí přímo na server a odtud si je případní zájemci stahují a využívají pro své webovky.Nevím co máš přesně na mysli tím meteoserverem,ale myslím že ten není nutný.Stačí mít k dispozici webový prostor-webhosting (placený,neplacený,nebo od někoho známého zdarma poskytnutý)a tam data ukládat.Pokud bys chtěl data mít i na svém PC,nevím přesně ,ale domnívám se,že by sis je musel stahovat po síti.Nějaká přímá možnost tam asi není.Možná mám v celkovém chápání problematiky nějaké mezery a tak pokud někdo myslí, že může ještě něco doplnit,rád předávám slovo.
S bezdrátovými čidly nemám zkušenost protože mám kabelovou verzi,ale domnívám se, že jiná čidla než originál s Davisem nepojedou.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Láďa
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2010, 20:58
Bydliště: Holovousy,Plzeň-sever,388 m.n.m -stanice Davis Vantage Pro

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Láďa »

Asi jsem se špatně vyjádřil ale měl jsem na mysli: připojení weatherlink IP-připojení do Lan, 6901 Kč
a METEOserver METEOPLUG z meteoshopu za 5546 Kč
zdá se mi to nákladné,ale hlavně mi jde o to posílat data na web i když jsem v práci a bez nutnosti zapnutí počítače .
Samozřejmě si chci naměřená data též archivovat do budoucna.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od jirkapocatky »

Láďa píše:Asi jsem se špatně vyjádřil ale měl jsem na mysli: připojení weatherlink IP-připojení do Lan, 6901 Kč
a METEOserver METEOPLUG z meteoshopu za 5546 Kč
zdá se mi to nákladné,ale hlavně mi jde o to posílat data na web i když jsem v práci a bez nutnosti zapnutí počítače .
Samozřejmě si chci naměřená data též archivovat do budoucna.
Jasně rozumím ale pořád se mi zdá zbytečné spojení Weatherlink IP a Meteoplug.Přijde mi to kontraproduktivní.Domnívám se že propojení konzole s Meteoplugem se děje přes USB (příp.COM port) Jedině že bys chtěl mít ten meteoplug fyzicky někde jinde než bude stanice a spojení mezi nimi by pak bylo právě přes internet.To pak ano.Přesto je asi třeba zvážit která varianta bude cenově i provozně přijatelnější.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od casesik »

Tak ja tedy se tez priklanim k jirkovy ze je blbost kupovat IP+Meteohub za temer 13k kc. Ale pokud na to mas tak proc ne.
Ja koupil dataloger USB a cele to mam pichnute do notasu a bezi to 24h denne. Spotreba je 10W/h. Zaroven mam veskere data z meteostanice stale u sebe doma.

Cidlo na 868mhz bohuzel se stanici nepracuje. Taky jsem doufal ze by mohlo ale bohuzel.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
Láďa
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2010, 20:58
Bydliště: Holovousy,Plzeň-sever,388 m.n.m -stanice Davis Vantage Pro

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Láďa »

Dám na Vaše rady,ale takle mě to poradily v meteoshopu-ten jejich meteoplug prý dokáže vytvářet grafy a tabulky v češtině.
Anglicky neumím a samozřejmě hledám cenově nejpřijatelnější řešení.
Zatím veškerá data opisuji ručně do počítače a je to časově náročné.

Ten dataloger USB umožňuje rovnou ukládat do počítače,ale při posílání na web musí být počítač zapnut
dataloger IP-připojení LAN odesílá na web bez zaplého počítače,ale do počítače to musím stahovat z webového serveru-chápu to dobře ?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tom »

Tak samozřejmě jsou to pro ně prachy navíc...P.S. co je tu někde psáno na foru tak s tím meteoplugem je celkem problém.Já mám Meteohub což je něco jak ten Meteoplug já jsem teda spokojený není o něm ani slyšet ale zas na druhou stranu meteoplug ti v žádném případě nenabídne takové grafy a zpracování jako v pc jsou jednoduché takže pokud neřešíš spotřebu asi je to lepší přes to pc navíc návratnost spotřeby mezi tím hubem a pc bude nějaký čas trvat a jak píšu zas tak dokonalé na grafy to není mohlo by tě to zklamat.

na mých stránkách můžeš mrknout jak grafy vypadaj jsou už po úpravě základní vypadaj ještě hůř
http://pocasiholasice.webnode.cz/
Naposledy upravil(a) Tom dne 31 led 2010, 21:02, celkem upraveno 3 x.
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od casesik »

Tak prodejce chce prodat to je snad jasne. :-))
Ale za ty prachy bych to fakt nebral.
Ten dataloger USB umožňuje rovnou ukládat do počítače,ale při posílání na web musí být počítač zapnut
dataloger IP-připojení LAN odesílá na web bez zaplého počítače,ale do počítače to musím stahovat z webového serveru-chápu to dobře ?
Pokud to chces mit neustale v provozu a aktualizovane na web. Koupil bych starsi notebook s wifinou, neco kolem 3k urcite sezenes, k tomu ten dataloger za 4700kc a mas to to same jako meteoplug. S tim rozdilem ze notebook muzes i pouzivat na praci ci hry atd.

A nebo nechat PC bezet po dobu co budes v praci, ja to mel takto resene asi rok. Spotreba sice vyssi ale chtel jsem to mit taky nonstop aktualizovane.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Bobr »

ono jde v tomto případě ještě o jednu důležitou věc - jaku LOGIKU bude mít web jako takový - možností je několik ve skratce je shrnu :

1. komplet grafy a tabuky vytváří soft v PC a nahráváš na web ty to věci s ze softu = takhle to zatím praktikuji já
2. je možné zasílat data pře s vedený IP-link = grafy jsou nějakým způsobem spracované, ale co jsme viděl nic moc :(
3. je možné zasílat na web pouze data jako taková a WEB mít naprogramovaný tak ýe umí vytvářet s těchto dat patřičné grafy -= takto to zde praktikuje také dost lidí

jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých řešení:

ad1: + nemusíš toho znát tolik o tvorbě webu
- posíláš celkem slušný objem dat

ad2: + nemusíš toho znát tolik o tvorbě webu
+ odesíláš menbší objem dat
- grafy atd nejdou tak zpracované (je to otázka vkusu každého saoudruha a souružky
- data pro archivaci musíš stahovat ze sítě ( no v tom bych až zas takový problém neviděl)

ad3: + posíláš celkem zanedbatelný objem dat
+ veškeré dat apro zálohu máš ve svém PC s možností s i s nima potom hrát podle valstní chuti ;)
- nutnost znát programování webu (nebo mít někoho kdo ti to udělá)
- většinou i hosting umožnující databáze na serveru je o něco dražší oproti hostingu bez této možnosti ( existují i free hostingy poskytující tyto možnosti, al eprotože svůj web opravdu nepotřebuju mít zamršenej reklamama tak je to pro mě osobně nepřijaktelné a kyž už si platím hosting kulivá živnosti tak jsme to k tomu přilíp a bylo ;) )

no dalo by se na toto téma diskutovat ještěš dlouho a hledat argumeny jak pro tak proti = finálové rozhodnutí bude nakonec stejně jen na tobě, takže přeju štastnou volbu při rozhodování a pak se pochlub s výsledkem - jak ohledně výběru spojení tak pak i s webem jako takovým ;)
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od casesik »

Bobr: nemuzu nic jineho nez souhlasit, hezky popsane a shrnute. Ted uz je to ciste na Ladovi co si vybere.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tom »

ještě napíšu o tom Meteohubu Já to dělám následovně:

1. komunikace stanice vs meteohub:
Konzole je přes Usb napojena na Meteohub v případě Davis by to byla konzole-weather link- meteohub nebo meteoplug a stahuje data ze stanice na Flash disk co je v Meteohubu to samé vlastně dělá weather link ten sbírá data a přeposílá do toho pc a nebo pluga tady už mě přijde zbytečný že 1 úkon se dělá dvakrát.A tam už jsou vlastně náklady navíc weather link ten je stejně potřeba + dalších 5000 za pluga

2.odesílání dat z meteohuba ven:

V meteohubu se dá nastavit interval odesílání předem nadefinovaných grafů(je tam ještě nějaká nástěnka ale to musí být veřejná IP adresa aby šla zobrazit venku) grafy jdou tedy někam na web,já odesílám na webzdarma neplatím za provoz nic tyto grafy teda nahrávám tam.V meteohubu jde nastavit odesílání dat na awekas a Weatherunderground a spoustu jiných sítí kde jsou také docela přehledná data na Wunderground od 1 dne až po roky je to další možnost kdy ani ten webzdarma nebo placený nepotřebuješ viz. zde:http://www.wunderground.com/weatherstat ... =IHOLASIC2 což by ti odpadla starost s grafama je to jednoduché přehledné p.s. ale zas nezaručuje ti nikdo že o data nepřijdeš asi to zálohovat nejde? nevím.Jo zde ale je problém se srážkama stane se že srážky se dvojí tzn. 29.1.2010 naprší 11mm a 30.1.2010 to ukáže další 11mm ve výsledku tam jsou šílené srážky takže u wundergroundu minus musel bys ty srážky hlídat což je asi nereálný

Dále pokud bys nechtěl plati za webhostingy -na webzdarma by sis musel napsat stránku třeba v PHP ale pokud nejsi znalý psaní v PHP tak bych navrhoval si založit stránku na webnode viz. moje stránka:http://pocasiholasice.webnode.cz/ a tam už je základ nadefinovaný a už jen přidáš odkaz na grafy z webzdarma co je na mých stránkách garfy a dále odkazy třeba z jiných serverů podle mě Wbnode je na tady to hraní dostačující ale zase pokud to nemáš placené nikdo ti nezaručí že o data nepřijdeš.Webnode je to šablona úplně pro začátečníky to zvládne každý.

Zásadní nevýhodu v meteplugu popř. v Meteohubu je v tom že pokud dojde k výpadku energie tak se na ten flash disk data už nenahrají nahrává se to tam v aktuální čase zpětně ne.Nevím jak je to s tím weather linkem jestli po najetí elektřiny to tam nahraje do toho huba to nevím s tím zkušenost nemám.

je tedy opravdu na tobě co zvolíš ale asi u toho Davise bude lepší to dělat přes to pc prostě jen přes Weatherlink.Weather link defakto dělá to samé co meteohub
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od jirkapocatky »

U Davise s dataloggerem se po výpadku nebo plánovaném vypnutí PC po opětovném nahození natáhnou data která chybí od posledního běhu(samozřejmě v rámci kapacity paměti) .Ta je v případě ukládání po 1 minutě asi 42 hodin.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od fractal »

Já se taky připojím s radou. Já mám starý (1999) PC, jen se základní deskou, diskem a síťovou kartou (tenkrát ještě nebyly integrované) žere asi 30 W (cca 80 Kč za měsíc) a obsluhuju jej přes vzdálenou plochu. Na něm jede soft, který generuje grafy a posílá je co 5 min na web. Větší přenášený objem dat mi nevadí, žádný limit nemám.

Počítač jede už rok a čtvrt v kuse a zatím zcela bez problémů, navíc je velice tichý, mám ho v ložnici a prakticky není slyšet. Grafy viz odkaz na můj web.

Výhoda tohoto řešení je, že se člověk nemusí učit nic nového. Pokud umí jednoduchou správu PC, tak to bez problémů zvládne. Myslím že teď se SSD a nějakou low end deskou, zdrojem atd. by šla udělat levná, tichá a kvalitní meteoPC sestava.
METEOshop
Příspěvky: 11
Registrován: 06 led 2007, 12:06
Bydliště: Brno, Valchařská 77, 61400
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od METEOshop »

Láďa píše:Dám na Vaše rady,ale takle mě to poradily v meteoshopu-ten jejich meteoplug prý dokáže vytvářet grafy a tabulky v češtině.
Milý Láďo, je vidět, že v tom máš pěkný zmatek, protože to co tu píšeš není vůbec pravda. Žádnému zájemci o Meteoplug a stanice Davis neradíme kombinaci WeatherLink IP + Meteoplug, protože jak již tady nastínil JirkaPocatky, tak tato kombinace ani není možná (WeatherLink IP odesílá data na centrální server Davis a k nim se dostaneš pouze pomocí programu WeatherLink nikoliv přes Meteoplug). Stejně tak bych se ještě vyjádřil k tomu, že náš meteoplug dokáže vytvářet grafy a tabulky v češtině. Meteoplug není vůbec jednoduché zařízení (ve srovnání s instalací a zprovoznění např. WeatherLink IP), ale je u něj český základní návod k použití + je k dispozici česká lokalizace. Přesto bych toto zařízení doporučil vždy jen někomuo, kdo je alespoň trochu počítačově zdatný. Takový uživatel z něj může dostat opravdu věci jako jsou např. grafy v češtině viz. http://www.sofyko.cz/meteo2/grafy.html nebo různé vlastní šablony či takové fajnové věcičky jako je zátěž meteoplugu viz. www.napajedlaci.cz. Poslední věc, kterou bych tu rád zmínil jsou zmíněné problémy s meteoplugem. Ty jsou asi důsledkem horšího výběru SD karty, kterou k zařízení dodáváme. Volili jsme SDHC kartu Transcend Class 6, ale jak se ukazuje, asi nešlo o dobrou volbu. Z tohoto důvodu jsou od dnešního dne všechny meteoplugy vybaveny kartou SanDisk Extreme III 30MB/s edition, jenž by dle uživatelských zkušeností měla být výrazně spolehlivější. Vadou na kráse je však to, že cena této karty se promítla i na malé navýšení ceny celého Meteoplugu.

V tvém případě (pokud máš zájem o stanice Davis) bych doporučil zvolit variantu WeatherLink USB připojení na PC a před případným zakoupením meteoplugu se nejdříve se stanicí seznámit. Meteoplug se dá později dokoupit a třeba časem zjistíš, že ho ani potřebovat nebudeš. Jako všechno i toto zařízení má své výhody a nevýhody, ale ty už ti tady popsali jiní.
Největší nabídka meteostanic v ČR - z toho přes 95% skladem.
http://www.meteoshop.cz
Uživatelský avatar
Kopis
Příspěvky: 22
Registrován: 01 pro 2009, 23:19
Bydliště: Staré Město u Bruntálu
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Kopis »

Přidal bych svoji zkušenost s různými metodami připojení stanice Davis a odesíláním dat do sítě, ke které jsem došel po mnoha krocích metodou pokus - omyl.
Můj první krok bylo pořízení USB dataloggeru a Meteoplugu. Vše bylo nesmírně rychle rozchozené a kromě počátečního problému s poruchovou SD kartou (zcela vyřešil přechod na kartu SanDisk) i vše stoprocentně funkční. Data odchází na web, datový objem grafů je poměrně malý a výsledná data se tak dají jednoduše prohlížet i na jednoduchém mobilu v pomalé GPRS sití (což pro mě byla priorita). Po pár týdnech kochání s výsledkem mně ale začalo vadit, že nemám data nikde fyzicky v PC, kde bych s němi pracoval ve chvílích volna a hloubal. ;-) Logicky jsem si stáhl Weather Display a díky měsíční funkčnosti programu se pustil do díla. Davise jsem připojil fyzicky k PC přes USB a Meteoplug schoval do šuplíku. A tady začal můj křest ohněm. I když jsem vyzkoušel dva notebooky, jeden netbook a jedno stolní PC (starší i zcela nové stroje), tak jsem nikdy nebyl schopen dosáhnout stoprocentně funkčního provozu z důvodu "modré obrazovky" na PC způsobené USB připojením, po x hodinách došlo vždy k zatuhnutí PC. Takže jsem ze šuplíku vytáhl Meteohub a Weather Display na PC připojil ethernetem k Meteohubu, takže "žere" data z meteostanice nikoliv přímo USB kabelem ale z Meteohubu. Výsledkem je opět stoprocentní funkčnost a navíc možnost "krmit" web zcela odlišnými typy dat, jedny lezou z Meteohubu a jedny z Weather Display. Např. Weather Display umožní díky možnosti ručního zadavání údajů zobrazit na webu "sněhové zpravodajství" (denní, měsíční a sezónní spad sněhu a aktuální sněhovou pokrývku) a obecně poskytovat srovnávací statistiky a analýzy. Vše je v moci uživatele a výstupy můžou být opravdu "brutální". Meteoplug zase disponuje tvrobou jednoduchých, ale kvalitních a velmi přehledných grafů a při použití UPSky je to i ideální zálohovací zařízení (obejde se tím jediná slabina Metepolugu v nemožnosti zpětně po výpadku nahrát data z Meteostanice).
Proto se asi přikláním k postupným krokům při budování cesty dat z Meteostanice na web a teprve podle osobních preferencí volil konkrétní variantu.
Výhodou Meteoplugu je jednoznačně jednoduché zapojení, stoprocentní provoz bez nutnosti provozu PC a po pár studováních tvorby grafů i pěkný web, který je přitom jednoduchý pro zobrazení na libovolném zařízení včetně mobilů. Navíc po přechodu na variantu s PC to není vyhozená investice, naopak Meteoplug poslouží jako blbu-vzdorné připojení PC k meteostanici při jeho stálé funkčnosti.
Výhoda provozu PC je pak v možnosti nasadit "těžké kalibry" typu Weather Display a budovat velmi sofistikované weby včetně statistik a disponovat uloženými daty v PC pro rozsáhlé analýzy.
Meteostanice Davis Vantage Pro 2+ s 24 hodinovým aspiračním štítem v lokalitě Bruntál, Jeseníky, CZ, 550 m.n.m.
POČASÍ ŽIVĚ, KAMERA, GRAFY, ROZBORY a STATISTIKY, Stránky pro iPhone
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“