Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od dobrmanek »

Počasí asi jako všude, deštivo. Jen ty bouřky k nám nechtějí přijít. Dnes jsem jel přes Třinec, Prievidzu až do Bratislavy a zpět přes Brno. Prakticky po celou cestu pršelo. Okolo Třince jsem viděl čtyři záblesky a slyšel jeden hrom, jinač nic zajímavého. Včera tady spadlo 8,1 mm, dnes zatím 7,1 mm. Dnešní tmax 16,8 °C, ranní min 15,3 °C.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Yves »

Ahojte, tak stručně doplním dnešek. Minimum ráno 14°C, maximum 19,5°C. Po ranních 3 mm bylo po celý den zataženo, srážkové pásmo nás poctilo jen slabounkým deštěm, teď večer ale narostlo pásmo přeháněk, po právu označených za mírné, spadlo dalších 7-8 mm. Celkově dneska pěkných 10-11 mm a za měsíc už máme přes 120 mm a za rok jsme už přes 300 mm. Všude kaluže, bahno, už je to únavný. Zítra, pozítří a popozítří budou učebnicové podmínky pro další bouřky. Aktuálně je skoro zataženo, po mírné přeháňce, teplota 17°C a vlhkost snad 105% :D :D Z lesů se paří straty a je to jak v prádelně.
Naposledy upravil(a) Yves dne 28 čer 2009, 21:35, celkem upraveno 1 x.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím,
dnes byl po delší době den téměř beze srážek, jen dopoledne slabě mrholilo. Jinak zataženo, Tmax přesně 20.
Zde je link na pár fotek z dnešního dopoledne - 3.SPA na Úhlavě. Kromě vody jsem viděl vesničany v gumákách, pytlové hráze, hasiče... Největší voda od roku 2002.
http://tydenicek.sweb.cz/povoden/2009-06-28_Uhlava.pdf
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Vichr »

U nás přešla nakonec v noci také vydatná bouřka, ale z větší části jsem ji prospal. Matně tuším, že nebylo žádné velké divadlo, prostě jen silně pršelo. K mému překvapení pak dnešní den probíhal úplně jinak než včerejší. Propršelo téměř celé dopoledne z vrstevnaté oblačnosti plující velmi nízko při zemi. Vážně jsem se obával další vlny trvalého deště, ale naštěstí to kolem poledne ustalo. Nicméně celá neděle zůstala šedivá, slunce se neukázalo ani na vteřinu, a teplota vzduchu se pohybovala kolem 18 st. Voda na zahradě už nemá kam se vsáknout. Od čtvrtka do soboty to alespoň připomínalo léto :(. Jsem zvědav na zítřejší scénář, kam je zařazen déšť :?.
Celé tohle období vyvolává vzpomínky na léto 1997. Tehdy byly v jižních Čechách také povodně, ale nemluvilo se o nich, protože s Moravou se to nedalo srovnávat. Na říčce Černé platil stav ohrožení, právě když jsme přijeli s dětmi tábořit do jejího údolí. Celých 14 dní letního tábora propršelo buď trvale, nebo v bouřkách a přeháňkách. Děti si na to zvykly a braly to jako samozřejmost, jen jsme museli hlídat, jestli voda nestoupá ještě víc. Naštěstí jsme byli nad korytem dobrých 10 metrů. Řeka valila neuvěřitelnou rychlostí a šířkou připomínala o řád větší Malši (která ovšem v tu dobu připomínala Vltavu...). Nevzpomínám si, ale možná šlo o tutéž povětrnostní situaci? A čím je způsobeno, že při této situaci s tlakovou níží nad Balkánem spadne obvykle nejvíc srážek na severu Moravy, ve Slezsku a pak úplně v protilehlém cípu republiky - v jižních Čechách? Umíte to někdo vysvětlit?

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
byl jsem na víkend u sestry ve Zvoli u Prahy a jelikož jsem nesledoval ani TV ani internet,tak se nestačím divit, co se to zase děje (povodně v Jižních Čechách). Ve Zvoli pršelo každý den ale nijak dramaticky, spíše to otravovalo. U nás v Podivíně v sobotu 0,2 mm a dnes zaky 0,2 mm. Při cestě vlakem domů na jihu Brna všude kaluže (jak píše výše Tom), tak jsem byl zvědavý co doma a u nás v podstatě sucho. 17,4 °C - 23,2 °C, aktuálně 19,4 °C, SSZ vítr do 1 m/s.

Zajímalo by mě jak je možné, že dochází k takovýmto bleskovým povodním? Nemyslím meteorologickou příčinu. Není problém ve vlastní úpravě krajiny? Rozsáhlé pole beze stromů, keřů atd, které by takovouto náhlou záplavu zabrzdily, či rozložily do mírnější vlny? Nebo je to dáno opravdu obrovským množstvím lokálních srážek? Neznám ani okolí Jeseníku nad Odrou ani Klatovsko, tak pokud by se k tomu mohl někdo znalý vyjádřit, budu rád, případně v jiném vlákně.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Už mne to silně nebaví.Zataženo nízkým stratem neúnavně putujícím od severovýchodu,dnes i s deštěm,teplota +17 st,odpoledne se to protrhlo,teplota vylétla k +21 st a rychle se zatáhlo,teplota spadla zpět k +18 st.Kdeže bouřky,jsem zvědav,jestli to slibované oteplení sem k nám dorazí ještě v červnu,předpovědní interval silně pokulhává.Tak snad zítra,i když povětrnostní situace je stále stejná,nevím proč zrovna zítra by to mělo být jinak...
Vichr:Situace 1997 byla trošku jiná,kdy poměrně výrazná níže se držela nad SV Moravy.Silné proudění chladného vzduchu od severu s návětřím Beskyd a teplé proudění ve výšce se střihem větru způsobily ty neskutečné srážky na Moravě.Teď je to teplý vlhký nestabilní vzduch,ale dělá stejnou paseku-proudění je z podobného směru.Ty silné srážky na jihu a JZ území bych přičítal hodně Šumavě a horám na jihu,které tvoří překážku proudění vlhkého vzduchu od severu až SV.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Kde berete ty srážkové úhrny? Tady za posledních 5 dní spadlo do 10 mm srážek (a to ještě díky včerejšímu deštíku) a o povodních tady nevíme téměř nic. Bouřka nebyla prakticky žádná (pokud nepočítám velmi vzdálené) a už mě tato synoptická situace dost vadí - děsné vlhko, minimum sluníčka a v okolí katastrofální povodně... :(
Za celý minulý týden nevylezla teplota nad +25°C, ale to je možná štěstí - už tak si mi blbě dýchá (jsem astmatik) a navíc by intenzita bouřek mohla být ještě větší.

Výhled na tento týden dává posupně horké a na východě konečně i o něco sušší počasí (dusno přesto zůstane "obstojné"), v Čechách to ale vypadá stále podobně, ne-li ještě hůř... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Tom »

fractal píše:Zdravím,
byl jsem na víkend u sestry ve Zvoli u Prahy a jelikož jsem nesledoval ani TV ani internet,tak se nestačím divit, co se to zase děje (povodně v Jižních Čechách). Ve Zvoli pršelo každý den ale nijak dramaticky, spíše to otravovalo. U nás v Podivíně v sobotu 0,2 mm a dnes zaky 0,2 mm. Při cestě vlakem domů na jihu Brna všude kaluže (jak píše výše Tom), tak jsem byl zvědavý co doma a u nás v podstatě sucho. 17,4 °C - 23,2 °C, aktuálně 19,4 °C, SSZ vítr do 1 m/s.
Jednotlivá jadérka silnějších srážek se tvořila u Brna chvíli pršelo silně pak to vypadalo že bude po všema hned nato se spustil opět silný liják a tak se to opakovalo asi 2 hodiny a dalo to těch slušných 23mm chyba srážkoměru to nebude ukázalo mě to na dvouch stejně na radaru to přitom nevypadalo nijak dramaticky říkal jsem si z čeho sakra tak prší byly to prostě mále buňky které zas až tak viditelné na radaru nebyly jednalo se asi jen o naší oblast v Brně napršelo asi o něco víc protože 1 liják nás nezasáhl v Modřících lilo jak z konve a přijel jsem k nám a sucho ale to se vynahradilo později.Jinak když byla ta průtrž od Valašského Mez. až po vás na Břeclavsku taky jsem vyhlížel co bude a nic moc srážky a černo bylo na J-JV a u nás svítilo pak nás okraj zasáhl a dal nějakých 13mm ale oproti vám na jihu a jinde v pásmu toho silného přívalového deště to bylo zanedbatelné dále na západ od nás to bylo ještě horší
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od dobrmanek »

V před půlnoci od V přišla středně silná bouřka a konečně jsem se letos dočkal pořádné pecky. Těsně okolo půlnoci blesk, úder směřoval někde do 100 m západně, jako by mne u hlavy bouchnul granát :). Celkem dost blesků okolo 1 - 2 km, většina CG. Srážky na bouřce 12,5 mm a ráno mrholení přidalo 0,1 mm, za včerejšek celkem 19,7 mm. Tento rok již 488 mm.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5580
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj i o víkendu stále oblačno až zataženo, Tmax 22,2/23,1°C Tmin 17,1/16,6°C, vítr prom. nebo Sv 1-6 m/s, v nárazech až 8 m/s

Aktuálně 11:40 skoro zataženo ObrázekObrázek 23°CObrázek prom. do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Tom »

No na Šumpersku,Moravská Třebová máme zaděláno na průůser srážky se tam drží na místě a intenzivní až do přívaláku.Snad to bude ok Jinak je dusno při 24C a 19C d.p. :? :?
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od Yves »

Velice povedená provázanost vzniku bouřek s orografií. Jak kdyby narazil závan od východu do Českomoravské vrchoviny a tam to teda roste jedna radost. Říkám tam, ale to je vlastně i tady. Další efektní bouřky, povětšinou CG, nejbližší 750 metrů. Teplota před 22°C, teď jenom 18,5°C. Dosavadní srážky nic moc, asi 3-4 mm. Dneska to podle mě zase někde zasáhne naplno, ten pás bouřek skoro stojí.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od filip »

Právě jsem dostal odkaz na fotky z vikendovych zaplav - http://www.velhartice-povoden.wz.cz

Meteorologické veličiny jsou v http://www.pocasi-velhartice.wz.cz/arch ... =06&day=27

Celkový úhrn srážek 39,6 mm/40 min, předtím spadlo 23.6-27.6. dohromady 165,3 mm! takže půda byla nasycená. Pokud přijde něco podobného dnes či zítra tak to bude znova.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Tak zde již několik dní nezajímavé oblačné a dusné počasí.Dnešní Tmin oproti minulým dním o něco nižší +10,5st. a Tmax zatím +22,7st.,při relativní vlhkosti celý den kolem 80%.Srážky zde za víkend 0mm.Aktuálně v 15.30 je oblačno,teplota +22,7st.,tlak 1018,7hPa a vlhkost 79%.Přeji pěkný zbytek dne.

www.smart-web.cz/karel
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červen 2009

Příspěvek od hrdla3 »

filip píše:Právě jsem dostal odkaz na fotky z vikendovych zaplav - http://www.velhartice-povoden.wz.cz

Meteorologické veličiny jsou v http://www.pocasi-velhartice.wz.cz/arch ... =06&day=27

Celkový úhrn srážek 39,6 mm/40 min, předtím spadlo 23.6-27.6. dohromady 165,3 mm! takže půda byla nasycená. Pokud přijde něco podobného dnes či zítra tak to bude znova.
Tak to je opravdu síla.
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“