Co se stalo 28.1.1994?

Informace o výskytu bouřek a konvektivních jevů na území ČR, jejich předpověď a hodnoty meteorologických veličin, které jste v bouřkách naměřili

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Co se stalo 28.1.1994?

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Při probírání se záznamy o bouřkách na ASS jsem narazil na datum 28.1.1994 se záznamem masivní zimní bouřky. V obecní kronice sice záznam není, ale ve svých dřevních zápiscích mám záznam o bouřce s orkánem (zapsáno mám 40 m/s, čemuž v dnešní době nevěřím). Zároveň jsem našel, že stanice Kocelovice udává: maximální náraz větru: ze směru 280° - 48,9 m.s-1 28.1.1994. To znamená, že jev musel mít plošný charakter, protože Kocelovice jsou od Svatoňovic vzdáleny takřka 200 km. Pokud máte někdo t tohoto dne nějaký záznam, sem s ním 8)

Dodatek zjistil jsem, že šlo o orkán jménem Lore.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Co se stalo 28.1.1994?

Příspěvek od Flames »

Vzpomínám na to celkem dobře,kdy jsem většinu noci čekal na hlášený vichr,ale v tehdejší době bez internetu,radaru atd.to nebylo ono.Ráno jsem naštěstí včas vstal abych viděl blížící se bouřku v 5.30 hod s několika výboji.Poté prásklo asi 500 metrů západně od nás a spustil liják s kroupami a vichřicí.Po přechodu fronty klid s následným návratem vichru přes den.Z tehdejších záznamů-Čechy -místní bouřky vítr až 25 m/s,jižní čechy orkán 33-43 m/s.Milešovka náraz větru 50 m/sec.Min tlaku jsem měl na frontě 991,5 Hpa v 5.45 hod.
Foukalo tady u nás hodně,ale těch 40 m/s to asi tehdy nebylo-tolik tady asi nefoukalo ani při orkánu Kyrill a škody po Kyrillu byli u nás největší co zde pamatuji.
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a jiné konvektivní jevy“