Bouřka 11.července 1968 v Uh. Hradišti

Informace o výskytu bouřek a konvektivních jevů na území ČR, jejich předpověď a hodnoty meteorologických veličin, které jste v bouřkách naměřili

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
pampero
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2008, 11:02

Bouřka 11.července 1968 v Uh. Hradišti

Příspěvek od pampero »

Nevím kdo z vás by si mohl tuto bouřku pamatovat, ale byl bych rád, kdyby se přeci jen někdo našel, kdo by měl třeba i záznamy z nějakého tisku. Já si ji jen matně pamatuji ze školky, protože mi byly čtyři roky. Dovnitř školky nám z oken tekla voda. Bohužel si tato bouře vyžádala jeden lidský život. Na nedalekém kunovickém letišti se jeden technik chtěl ukrýt před průtrží mračen v malém letadle, kterého však silný náraz větru vyhodil vysoko nad zem a převrátil na kabinu. Můj bývalý kolega z tamního leteckého závodu si pamatuje, když z okna pozoroval, jak vítr doslova odhodil starou autobusovou vlečku o několik desítek metrů do pole. Pak si ještě pamatuji, když mi kámoš na vysoké škole ukázal starý časopis Květy, kde psali o této smršti a byl tam také obrázek od větru ohlé dopraví značky. Mám takový dojem, že to mohlo být tornádo. Ta bouře je tu u nás známa pod jménem Olga.
BTW 11.července 1997 naše město bylo zaplaveno známou povodní - prostě asi je ta Olga pro Hradiště prokletá...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bouřka 11.července 1968 v Uh. Hradišti

Příspěvek od Michal Geryk »

Já se dívám na záznamy mého dědy z Nového Hrozenkova u Vsetína, ale on psal většinou jen o teplotách a pokud psal i o bouřkách, tak to musela být pořádná bouře. Takže předpokládám, že u dědy se nic mimořádného nedělo. Můžu posloužit teplotami: 11.7.1968 ráno +20°C, odpoledne +28°C, večer pokles na +17°C. O den později bylo maximum jen +17°C.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a jiné konvektivní jevy“