Frontální bouřky 29. a 30. července 2005

Informace o výskytu bouřek a konvektivních jevů na území ČR, jejich předpověď a hodnoty meteorologických veličin, které jste v bouřkách naměřili

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Projevily se u vás bouřky 29 a 30. července 2005 extrémem?

ANO
3
33%
NE
4
44%
NE, bouřka se zde nevyskytla
2
22%
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Frontální bouřky 29. a 30. července 2005

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Vlna veder sužujících Českou republiku byl včera ukončena (alespoň v Čechách) studenou frontou doprovázenou silnými bouřkami (s vichřicí, silnými srážkami a krupobitím).

V západních Čechách způsobily tyto bouřky značné škody. V Litvínově dokonce přišel o život muž, na něhož se zřítil strom. Stromů bylo větrem pokáceno velké množství, leckteré poškodily budovy nebo dopravní prostředky. Padlý strom byl dokonce příčinou vykolejení vlakové soupravy...

Informace z médií:
IDNES
Diskuse na Meteo-webu

Vzhledem k tomu, že při pohybu na východ bouřkové pásmo rychle sláblo (navíc přecházelo v noci), ve Velkých Svatoňovicích žádné škody nenapáchalo. Pouze spadlo cca 7 mm deště, v prvních minutách s malými koupami. Vítr měl rychlost maximálně do 10 m/s a ani blesky nebyly nikterak silné.

A co právě u Vás? Projevila se bouřka nějak extrémně? A pokud ano, jaké napáchala škody? Máte nějaké dokumenty? Můžeme je zde zveřejnit...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Vlnění studené fronty v noci z 30. na 31. července

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak jsem si v posledních 48 hodinách užil bouřek až dost. Uvádím zde stručný popis, všechny časy v SELČ nebo z toho bude zmatek nad zmatek :) :

Takže první blýskavice pozorovala babička včera (30. července) večer v 20:11 na SZ obzoru. Podle detekce to byla bouřka nad Jizerskými horami.Přímo v místě začaly být pozorovatelné intenzivní blýskavice nafialovělé barvy na SZ obzoru v 21:15. Ve 21:28 již bylo slyšitelné hřmění a SZ vítr začal ohýbat stromy. Ve 21:30 začalo pršet – nejprve velké kapky, o dvě minuty později již průtrž mračen s asi minutovým krupobitím (kroupy cca 0,3 cm). V tuto chvíli je bezvětří, vítr přichází až později v 21:38 a stáčí se postupně na SV. V 21:44 zaznamenán nejbližší úder blesku 1 km daleko. Po 22. hodině bouřka slábne a normálně prší. Vítr stále o rychlosti okolo 5°B. Ve 22:10 již téměř neprší, ale od JZ až SZ je pozorovatelný nástup dalšího bouřkového jádra.

Tato bouřka navázala takřka plynule na předchozí. Ve 22:14 došlo k úderu blesku opět ve vzdálenosti pod 3 kilometry. Ve 22:20 pak náhle zesílily srážky s maximem ve 22:42. Po 23:00 srážky slábnou a údery blesků jsou v okolí víceméně nahodilé. Ve 23:13 prší již jen mírně a vane SV vítr o rychlosti cca 3°B. Na JZ a Z obzoru jsou pozorovatelné bílé blesky. Okolo půlnoci opět zesílení srážek, údery blesku pod 5 km. Vítr chvilkové západní 5°B. V 0:07 úder blesku 3 km daleko. V 0:20 opět údery blesku, tentokráte na JZ, poté rychlé slábnutí činnosti.

Bouřka opět takřka plynule navazující na předchozí, prošla severně od místa pozorování. Přinesla v 1:15 velmi blízké údery blesku a vydatný déšť. Největší příval přišel v 1:42 a trval cca 30 minut. Vše bylo doprovázeno S větrem o rychlosti až 6°B. Po 2:25 srážky i elektrická činnost náhle ustávají. Celkem spadlo od 20:30 SELČ 30. července do rána 31. července 48 mm srážek !!!

Podrobný rozbor pak najdete zde:
http://www.volny.cz/prouzatomas/31.7.2005.htm
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

U nás nepršelo, já byl sice přes víkend ve Ždánicích na hvězdárně ale tam to bylo to samé. Akorát blýskavice na severozáopadu a nic. Jo, vlastně jo, večer mi spadlo za krk asi deset kapek. A neprší tady ani teď v neděli navečer.. :(
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny.Další noční směna stála tentokrát za to.Máme za sebou tady u nás asi bouřku roku-vrchol sezóny.Včerejší rychlý podvečerní rozvoj bouřek nad Šumavou dával naději,že by u nás pozdě večer - v noci mohlo něco být.Již ve 21.hod se blýskavicemi ohlašovala bouřka z dáli,ale tato první vlna dosti nečekaně zamířila přes oblast Vrchlabí k severu.Další bouřky byly však na jihu a ty se u nás hlásí asi o hodinu později.Přesto ani tyto bouřky nejsou nic moc.Bouří z dáli jen několik úderů na hranici 3 km.Později večer stále bouří na jihu a jednotlivé bouřky přicházejí i do oblasti Trutnova.Po 23.hod hustě prší od jihu blýská už pod 3 km.V 23:17 hod sjíždí mimořádně svítivý blesk 1 km západně v doprovodu dunivé rány-tyto výboje pokračují ve větší vzdálenosti a odchází k severu.Poté se zdá,že už je konec.Nižší oblačnost má severní směr,ale od jihu stále blýská - výškové proudění stále od jihu a další bouřka přichází okolo půlnoci za vydatného deště.Nejbližší úder pod 2 km a odchází vše k severu.Od jihu opět bouří a dlouho trvá než se vše přiblíží.V 0.30 hod sílí déšť-bouřková aktivita ustává a už se vyskytují jednotlivé výboje s velkými přestávkami mezi sebou.Srážky zanedlouho přechází v liják a přichází úder 1 km blízko.V 0:50 místní úder-dlouhý svítivý bílý blesk 1 sec a ihned rána,asi minutu poté ještě větší intenzita záře dlouhá snad 1,5 sec a ohlušující rána zcela blízko.Tento úder blesku při výboji doprovázen známým praskáním všude okolo.Oba nejbližší výboje byly blíže než 500 metrů.Dále už jen leje a bouřka už jen v dáli okolo 6 km.
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercela »

Hezký, doufám že už všude klidný den!
Musím tedy předeslat, že jsem 29.7. večer zažil snad nejsilnější bouři ve svém dosavadním životě. Vše začalo celkem nenápadně. S blížícím se soumrakem dostávala obloha jinak jasná dosti mlhavý nádech a při pohledu na stanici mi začalo být celkem ouzko. Teplota lehce pod 30C a vlhkost téměř 80%!!! to nevěštilo nic pěkného. Na východním obzoru se navíc formovala kupovitá oblačnost ze které se dosti brzy začalo blýskat. Pomyslel jsem si že nás to zase obejde, jak tu bývá dosti často zvykem, ale s postupujícím šerem jsem si nemohl nepovšimnout onňostroje nad jihozápadním obzorem. Tak růžově zbarvené blesky jsem ještě neviděl. A navíc začal vát vítr a to ze severu, což mě znepokojilo ještě víc. Tah mraků byl přesně opačný. Nemusím asi nikomu vysvětlovat co znamená střih větru zvlášť před tak výraznou studenou frontou. No chvíli jsem se rozmýšlel jestli zůstat doma nebo vyrazit ven ale zvědavost byla silnější. To co se mělo dít za několik desítek minut mi zůstalo zatím skryto za nejbližším stromořadím. Jel jsem radši na kole, z důvodu rychlého návratu v případě nebezpečí. Zasedl jsem do trávy na louce a mlčky pozoroval tu osvětlenou oblohu, jak z ní šlehá jeden blesk za druhý,vzduch byl tak kalný vlhkostí že baterka tentokrát nedosvítila na konec louky. Stále silnější hromobití mě po několika minutách přeci jen vyhnalo zpátky do města mezi domy. Daleko jsem nedojel, začalo pršet, dá li se to tak ještě nazvat. Kapky byly tak velké že mi okamžitě promočili kšiltovku. Schoval jsem se v očekávání dalšího pod stříšku u místní lékárny. Dešť netrval snad ani minutu a já jsem si pomalu dokuřoval cigaretu. Najednou se zvedl vítr, bylo to jako když startuje helikoptéra,prudký vítr hučel a já nelenil a jel jsem radši domů. Nedojel. Po pár metrech jsem musel slézt z kola, a ani chůze nebyla snadná. měl jsem to domů snad 200 metrů,ale přišlo mi to jako věčnost. Ten hrozný hukot větru, zvuk a řinčení padajících květináčů z oken,houkající alarmy aut, naprostá tma po výpadku proudu. U našeho domu mě minul okenní sušák i s prádlem, jakjsem se dozvěděl mého souseda z domu.Dalších asi 45 minut jsem prožil už v bezpečí vchodu do domu, za doprovodu mohutného bubnování deště a zvuku letících tašek střechy protějšího domu. Blesky téměř permanentně osvětlovaly jinak tmavé okolí.PO zhruba hodině by se dalo říct že je po všem. Jemný deštík a téměř bezvětří, několik posledních blesků které se táhly přes celou oblohu ale klid

Takže teď trochu fakt:
MAX T 35,3C
Těsně před bouří T 29,4C
Těsně po bouři T 16,1C!!!
prům. rychlost větru 51,8 km/h 2 minut. průměr
max rychlost větru 95,6 km/h
Srážky za 2 hodiny 45mm!!!!
Podle škod ve městě a okolí jsem se zřejmě nacházel na okraji oblasti se savými víry,protože největší škody jsou soustředěny v pruhu cca 50 m širokém a asi1 km dlouhém ve směru postupu bouře. Jsou to stromy odlámané zhruba ve stejné výšce nad zemí a to jak ve městě, tak v lese kam tento pás pokračuje.Zajímavé je že se zřejmě nejednalo o přímý kontakt se zemí, protože na louce která bezprostředně navazuje na polomy není patrné žádné poškození ani nezvyklé uspořádání. U jednoho polomu, tedy u té části která spadla na zem je docela patrná kroutivá struktura ale musím ještě prozkoumat další části postiženého porostu.
To je zatím vše co bych mohl napsat o poslední bouři.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

sice trochu out, ale i já doplnim jak to probíhalo u nás ... vzhledem k tomu, že sem našel nějaké udaje z této doby a něco si i pamatuji. Počasí nám začalo poránu skoro jasnou oblohou, během dne se přechodně zatáhlo až na skoro zataženo, aby se oblačnost o5 rozpouštěla na skoro jasno. Teplota v 6:30 byla již 21,9°C, odpoledne pak 34,8°C večer 28,2°C (ve městě na pumpě bylo ještě kolem 23:00 30°C), vítr převážně slabý JV-JZ. Když se začlo stmívat začaly se na západě vytvářet první cumuly, které velmi rychle vyrůstaly a brzy se z nich vytvořila bouřka. U nás ale bylo stále horko a tak jsem se rozhodl vykoupat. Jel sem západně od Teplic, bouřku nad mosteckem sem měl tedy poměrně nablízku. Když už sem pozoroval že i nad námi se začíná něco vyvíjet, zvolili sme s kamarádem ústup domu. Během chvíle začala bouřka u Krušných hor, nás stihlo jen pár kapek. Do Teplic jsme tedy dojeli v pohodě, já domu asi krátce po 23 hod. Sednu k PC že se podívám jak to kde vypadá s bouřkami. Po chvíli u pc, mě pořád něco rušilo z okna, že by to byla bouřka jsem nepředpokládal, přotože se mi zdálo až příliš časté osvětlení oblohy. Ovšem pohled z okna potvrdil, něco se sem žene a rozhodně to bude stát za to. Bouře jak kdyby nabrala energii z blízké elektrárny a obloha doslova pořád svítila, začlo být slyšet i hřmění a lehce se rozfoukal vítr. Snažil jsem se zabezpečit kytky na balkoně (už sem je před tím schoval pod síťku), ale bouře na sebe nenechala čekat a po chvíli jsem rychle zavíral okna a projistotu i vypl proud. V tu chvíli se venku rozpoutalo doslova peklo, neustálé blýskání a hřmění přehlušoval silný JZ vítr který stále zesiloval a některé jeho nárazy již začly ulamovat měnší větve. Brzy začalo i pršet a jak déšť výrazně zesílil začly padat i kroupy nejčastěji kolem 1 cm, krátce před tím ale přišel náraz, který z protějšího domu serval oplechování (kde skončilo to mi dodnes není jasné) a jak sem později zjistil tak kousek od našeho domu spadla lampa a o dalších 100m dál ještě jedna. Ani síťka na balkoně to nevydržela a tak jsem chtě nechtě, musel otevřít okno abych jí narychlo natáhl z5 nad kytky a nepomlátily je kroupy. Jen sem se naklonil z okna, okamžitě jsem měl promočené triko. Nakonec se povedlo a já jen sledoval tu podívanou blesků silného deště, krupobití a nyní již jen slabého větru. Po skončení bouřky jsem vyšel ven na obhlídku škod (celkem dost olámaných stromů), ale brzy jsem zas musel z5, bo začalo o5 pršet. Až teprve ráno jsem udělal několik fotek z města. Tak to by bylo zhruba vše k této bouři, jinak ale nejsilnější bouře v Teplicích co já pamatuji byla 7/6/1998
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a jiné konvektivní jevy“