Bouřky 11. července 05

Informace o výskytu bouřek a konvektivních jevů na území ČR, jejich předpověď a hodnoty meteorologických veličin, které jste v bouřkách naměřili

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Bouřky 11. července 05

Příspěvek od kVítek »

No nazdar. Tady byla docela brutální bouřka, je to asi dvě hodiny co se z východu - a tady toho z východu moc nechodí - přisunul krásný obrovský temný mrak a začalo několikaminutové peklo. No spíš jak pro koho, já tady skákal radostí a proháněl se v kroupách s foťákem. Po úvodním slabším deštíku se řádně rozpršelo a rozfoukalo, a to tak že mi to převrhnulo měřák srážek hned při prvním nárazu větru. Takže jsem naměřil 7mm srážek, ale protože máme dvůr pod vodou předpokládám přesné hodnoty někde úplně jinde. Taktéže max. náraz větru nemám změřen, protože slavný Hea,Weather si usmyslel ho neměřit(přesněji je tam pořád 184.5km/h) ale nejvyšší rychlost větru (nikoliv náraz) byla 50km/h. Mám něco nafocené a až to dám dohromady, tedy snad za několik hodin, dám to na svůj web a sem odkaz. Teď tady pořád bouří a tak fotím animaci. Jo blesky, těch byly stovky. Stál jsem venku radši na jedné noze, pojistky nám to vyhodilo třikrát. Tak zatím, ještě musím založit cihlama ten srážkoměr.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
mjank
Příspěvky: 35
Registrován: 31 kvě 2005, 16:01
Bydliště: Skorkovského 31, Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

Bouřky

Příspěvek od mjank »

Na Brno se hnala taky bouřka, akorát se mu pro mě zatím záhadným způsobem vyhla. Takže bylo jen pár blesků, rychlost větru v nárazech kolem 10 m/s. Napršelo 12 mm. Nejzajímavější na celé bouřce byl však mrak těsně před ní..
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Bouřka v Brně 11.7.2005

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Příchod bouřky byl velmi náhlý. Nejprve se objevil velmi tmavý oblak na V a JV. V 19:32 (všude píši SELČ) bylo slyšet první zahřmění (velmi silné, cca 3 km daleko) a vzápětí začalo intenzivně pršet. V 19:35 dosáhly srážky svého prvního maxima nad centrem Brna (viditelný šedý závoj). O minutu později bylo maximum v místě pozorování, dohlednost klesla na přibližně 500 metrů. V 19:42 viditelný silný bílý CC blesk ve vzdálenosti 2 km. V této chvíli srážky téměř ustaly. Následovalo období klidu pouze z pozorovatelnými blesky a hřměním, ne však příliš intenzivními. Druhá vlna srážek přišla v 20:05 se stejným nástupem jako ta předchozí (opět závoj nad městem). V 20:08 dorazila vlna maximálních srážek, trvající 20 minut. V 20:11 došlo k nejbližšímu úderu blesku ve vzdálenosti 300 metrů (nafialovělý CG). V 20:30 srážky náhle ustaly během dvou minut. Oblačnost se velmi rychle protrhala, takže v 20:45 již bylo polojasno. Za necelou hodinu spadlo 21 mm srážek (měřeno nádobou). V potoce Ponávce došlo k vzestupu hladiny cca o 60 cm.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Dal jsem teda report na moje stránky http://sweb.cz/xkvitek Jsou tam fotky s časem, graf (i když blbý) a video z té nejhorší příšernosti, má 1MB. Kolem 19:45 u nás přešla ještě jedna, také náhlá bouřka, ale už to nebylo tak silné.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Včera i dnes se objevily na Trutnovsku přívalové srážky.Včera to byl několika minutový plavák,dnes delší liják doprovázený silným větrem.Bouřka se opět moc nepředvedla,hlavně včera.Dnes už to bylo lepší,ale co mají oba dny společné,hlavní části oblaku spojené s nejvýraznějšími projevy prošly jihovýchodně od Trutnova.Dnes to bylo po čáře Broumovsko-Úpicko.Nejbližší úder blesku byl jeden ve vzdálenosti 1,5 km.Srážky bych odhadl okolo 30 mm.Ještě jedna zajímavost těchto dní,kdy díky vlhkému vzduchu jsou i noční minima dosti vysoká.Minimální teplota posledních dvou dnů byla včera odpoledne po prudkých srážkách před 16 hodinou.
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a jiné konvektivní jevy“