Galerie TOPu

Informace o výskytu bouřek a konvektivních jevů na území ČR, jejich předpověď a hodnoty meteorologických veličin, které jste v bouřkách naměřili

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Galerie TOPu

Příspěvek od kojan »

Tohle tema bych zamyslel jako suplovani diskuze na TOPu...
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Fotky

Příspěvek od kojan »

Chtel bych se zeptat Martina Jankovice, jestli pri foceni pouziva polarizacni filtr, protoze nektere jeho fotky vypadaji ze by i jo:-)
A co ostatni, pouziva nekdo nejake filtry?
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Filtry

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak já se ve filtrech vůbec nevyznám, fotím vše jak leží a běží... No, na druhou stranu to podle toho vypadá.
Třeba mám také problémy s focením za šera (což je za bouřky běžné, že?). Také by mě zajímalo, jaký je nejlepší postup pro vyfocení blesku?
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Taky na filtry vůbec nefotím.
Nejlepší postup na focení blesku je dát foťák na stativ, pokud jsi venku třeba na balkóně a fouká - tak co nejpevnější. Na fotoaparátu nastavit odpovídající expozici. Měl by mít možnost nastavit čas závěrky, nejlépe umožňovat plně manuální režim (zrcadlovky, lepší digitály)
pokud je douřka v noci, stačí vlastně nastavit nejdelší čas, třeba 30 sekund, zamířit foťák tam, kam si myslíš že blesk bouchne, zaostřit na nekonečno. Zmáčknout spoušť a čekat zda se něco uloví. Pokud je podvečer, můžeš zaclonit, aby jsi dosáhl dlouhého času expozice. Blesk je dost silný a i přes clonu 8 nebo věší na snímku zaručeně bude. Výhodné je mít taky co nejvíce širokoúhlý objektiv, pak je větší možnost že se na políčko chytí nějaký blesk.
pak je snad i nějaké zařízení co reaguje na blesk samotný a spustí spoušť, ale o tom jsem slyšel kdysi dávno a nevim o tom nic.

Takže stativ a co nejdelší expozici. (blesky lov především za tmy, ve dne by i přes zaclonění a temnou oblohu musel mačkat spoušť nejméně každou vteřinu, což je nevýhodné a stejně by ten blesk udeřil zrovna když nefotíš:o)
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Jan Kondziolka

Blesky

Příspěvek od Jan Kondziolka »

JE to tak jak rikas, akorat bych doplnil, ze vi za uplne tmy je treba clonit, protoze kdyz je bourka moc blisko, tak jsou blesky moc silne a treba na clonu 2,8 neni nic nez vypalene policko:-)
Ve dne se mi jeste nezadarilo, al etaky maximalni clona a valit, valit, valit a snad to vyjde... a sance uz je taky solidni, kdyz pri maximalni clone 11 mam cas vetsinou tak kolem sekundy a kdyz na to dam jeste polarizak co to jeste stmavi, tak to cas jeste prodlouzi.

Ale chtel jsem se zeptat Milana Tresnaka jak vyrabel panoramata, jestli to bylo pomoci funkce na fotaku, nebo rucne s pouzitim AEL. Pripadne jeste v cem.

Dik
Jan Kondziolka

Cidlo

Příspěvek od Jan Kondziolka »

Jo a to cidlo, to by nebyl az taky problem udelat, existujou totiz cidla na odpalovani externiho blesku, pro majitele fotaku co nemaj sanky na externi blesk. Cidlo se da pred interni a jak odpali udela se obvod a sepne i externi.
Teoreticky by se toho alo vyuzit i pri spusteni fotaku, ale problem je v tom, ze vetsina fotaku nema konektor na externi spoust, to az vyssi trida a taky digital ma opozdenou reakci, pokud b se uz zaostrilo manualne, ze by odpadlo zdrzeni ostrenim, tak vetsina normalnich fotaku ma reakci kolem 200ms, nektere lepsi storje ktere maji externi spoust, maji reakce kolem 50ms. K tomu je potreba pricist prodlevu cidla, ktera je vsak uplne zanedbatelna...
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

No, tím jsme fotili v práci taky, ale překopat bych si to netroufnul. A v elektronice se nevyznám, složil jsem stěží jednu krystalku a blikač z diod.

Jinak při focení bouřek je digitál velice výhodný, protože se eliminuje kupa odpadových fotek...
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Jan Kondziolka

Cidlo

Příspěvek od Jan Kondziolka »

Nooo, tak jak si zvladl blikac a krystalku, tak das aj toto, je to uplne jednoche, jeden fotoodpor nebo fototranzistor a mozna nejake kondy a odpory a je to. Moc tam toho pry neni.
Zalezi ale jestli je to kde pripojit...
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Meteorologicky humor na TOPu

Příspěvek od kojan »

Ja bych jen chtel doplnit k tomu meteorologickemu humoru ( http://bourky.astronomie.cz/galerie/x001.jpg ) na TOPu - jdou tam krasne videt tzv. fajrus mamma, coz svedci o rozpadu pozaru a nasvedcuje ze uz zapocaly hasebni prace:-)
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Ostreni

Příspěvek od kojan »

Jak lidi koukam na posledni prispevky... konecne blesky, al ekdyz uz, tak po tme ostrete manualne na nekonecno, pokud to vas stroj umoznuje. Vyhnete se tak nezaostrene fotce jako je tam jedna od Vita Huspeniny.
Ale jinak se mu povedly... pekna krajina ze stativu.. pekne
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Panorama a blesky

Příspěvek od kojan »

Chci se zeptat Vita Huspeniny jak dela panoramata? Asi nejak automaticky v nejakem programu, ze?
A Martina Popka: Ty blesky jsou asi v noci a hozene do CB, ze?
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Čau čau. panoramata skládám normálně automaticky v programu co mám ke canonu, Photo Stitch. Když se mi s tím chce párat, tak ve fotoshopu a podobně, ale většinou se mi tím až tak zabývat nechce, popřípadě to spíš nestojí za tu námahu. S tím ostřením je to pravda, to byla chyba nechat AF. A není to ze statinu ale z kapoty auta:o)
A pokud myslíš snímky M. Popka z 18.7. - myslíš CB jako černobílé? Asi jsou. ( http://bourky.astronomie.cz/galerie/050718_01.jpg )
Naposledy upravil(a) kVítek dne 23 črc 2005, 23:08, celkem upraveno 1 x.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Montaz

Příspěvek od kojan »

Ja nemyslel zadnou montaz... CB znamena prevedene do cernobila...
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Jo jo, už sem si to uvědomil:) Ve fotce není nic krom šedé škály, takže jsou čb.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a jiné konvektivní jevy“