Jaká bude zima 2009/2010

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

U vás na severu, tam se zimě daří...60 cm sněhu ve 370 metrech nad mořem, to je pro mě vysloveně science-fiction. Ani o 200-300 m výše si to v naší oblasti neumím představit. Nejvíce sněhu, co pamatuji, bylo v Č. Budějovicích (385 m.n.m.) v lednu 2006 - třicet jedna centimetrů díky vydatné středomořské níži. Od roku 1999 se vyskytlo více než 20 cm sněhu pouze 2x v lednu a 2x v únoru. Vůbec žádný sníh nebyl v únoru 2007 a 8, v březnu 2002 a 3x v listopadu (2000, 2,3). Obvyklá maximální výška sněhu v klasických zimních měsících se zde pohybuje kolem 10 cm, po okrajích zimy v řádu několik cm. Největší katastrofa co se týče sněhu nastala v sezoně 2007-8, kdy nebylo dosaženo více než 3 cm sněhové pokrývky. Nutno dodat, že ani letos jsem mnoho sněhu zatím neviděl, přestože zima docela ušla. Sněžilo hlavně ve druhé půlce února (to byly přívaly docela pěkné), zato v lednu téměř nic. Tak doufám, že letos v prosinci a hlavně pak v lednu sníh bude.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Rosina »

Okolo 11-teho yb sa malo parádne ochladzovať a 17-teho by malo byť najchladnejšie. :twisted: Ale potom sa trochu oteplí.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od fractal »

Noo, já to vidím, pořád mezi 0 - 5 °C, minmálně do 12.12.. Uvidíme co dál, vánoce jsou zatím celkem nejisté, i když to vidím spíš na teplejší variantu.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Ochlazení je stále více pravděpodobné,ale jistota to ještě není.Jisté se zdá být zastavení JZ expresu a nastolení chladnějšího počasí.Avizované výrazné ochlazení už bylo několikrát odsunuto,nebo zpomaleno-pořád je tam nejistota,jak vzdáleností termínu ochlazení,tak v rozptylu ansablů pro střední Evropu.Výrazné ochlazení je mnohem jistější pro východní Evropu.Kdoví jak to nakonec u nás dopadne.Je fakt,že minus 20 není potřeba,stačí když bude normálně 0-5 jak píše kolega fractal a trochu zasněží...a nakonec budou bílé vánoce,jak si každý přeje..
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od dobrmanek »

No nevím jesli při nadnulových teplotách by nějaký sníh vydržel delší dobu. Moc neočekávám výrazné srážky, takže otázka bílích vánoc bude aktuální až skutečně týden před vánocemi. Zatím mne to nechává chladným, i když ochlazení vypadá velmi nadějně.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Meteorologové z ČHMÚ předpovídají, že sněžit bude jen minimálně. Nicméně, ty výstupy z modelů jsou v posledních dnech natolik pestré, že bych viděl i možnost vydatnějšího sněhového přídělu. Dnešní ranní výstupy z GFS byly dost divoké, ty současné jsou zas o něco mírnější, výstupy z jiných modelů (např. ENS) jsou mírnější vytrvale. Sněžení by mohla za určité konstelace přinést středomořská níže. Těch variant průběhu ochlazení je mnoho. Druhá polovina prosince si nejspíš trochu přehraje tu říjnovou písničku, ale stále pochybuji o tom, že studené počasí bude mít trvalejší charakter.

Zdravím
Vichr
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od storm_ice »

tak mě výhledy taktéž nechávají chladným, ochlazení se rýsuje, ale je otázkou jak moc velké bude a hlavně kolik nasněží ... a kdyby to bylo 10 cm, tak alespoň u nás pořád neni jistota, že při výraznějším prosazení oceánu před vánocema, bude alespoň něco připomínat zimu. Zatím to vypadá dobře, za předpokladu že by nad Skandinávií a severním mořem byla Obrázek po jejíž přední straně, by k nám od severu občas "sklouzla" nějaká Obrázek. Nedělám si iluze, že by se při tom alespoň u nás nedostala teplota k nule, ale při troše štěstí, by za výraznější studenou frontou o5 rychle spadla hluboko pod nulu, něco by nasněžilo na frontě a něco by mohlo i v přeháňkách za ní (to by byl docela ideální případ, středomořskou níži nechci, leda by šla na sever přes Moravu a V Čechy, ale to by se tu některejm nelíbilo :lol: ). Jako plus vidim vytáhnutí výše daleko na sever, bo tam bude bránit JZ proudění posílat teplejší vzduch na sever Skandinávie, tak se tam snad udělá zásoba chladnějšího vzduchu, to by se tam pak mohlo dařit výším a konečně být mrazivá a snad trochu slunečná zima, alespoň na chvíli a ne pořád jen inverze :roll: .
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Hoši, už je to tady. V pátek čekám u nás buď celodenní mráz, nebo teplotu jen lehce nad bodem mrazu přes den.
V dalších dnech půjde teplota rapidně dolů :mrgreen:

Jak to bude se sněhem to nevím, zatím to nevypadá dvakrát povzbudivě, nicméně současné antipočasí končí. už bylo na čase :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od CtiborV »

Adi : se sněhem to vypadá trochu lépe. ECMWF přidal na sněžení od úterý.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Ač to jinak běžně nedělám, v posledních dnech modely vcelku sleduji. Dneska jsem se kromě prognózy teplot podíval na synoptickou mapu a zaujala mě pěkně hluboká níže nad Atlantikem. Ríkám si: kde chtějí vzít tu zimu, když tohle zase vypadá na teplo. Tak si tak klikám další hodiny a postupně mi tam vyskočí výše "jako prase" nad Anglií, posunují se pomaličku k Islandu. Takový pěkný "val" vůči oceánskému proudění se jen tak nevidí :twisted:
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Tomáš Prouza píše:Dneska jsem se kromě prognózy teplot podíval na synoptickou mapu a zaujala mě pěkně hluboká níže nad Atlantikem. Ríkám si: kde chtějí vzít tu zimu, když tohle zase vypadá na teplo.
To jsem se také divil, že ta hluboká níže ten výběžek vysokého tlaku nezatlačí k východu, naopak mu rychle a výrazně ustoupí :o. Původně jsem tomu nechtěl věřit, ale teď už je to otázka nemnoha hodin a předpověď je stále stejná. Myslím, že tento vývoj byl dlouhodobou předpovědí zcela nepostižitelný.
Často ten cyklus tlakové výše nad severním Atlantikem trvá 10-14 dnů, poté výše zeslábne, stahuje se zpět k jihu a nastupuje oceánské proudění - zprvu chladnější Z-SZ a později teplejší Z-JZ. Jsem mírný optimista ohledně sněhu a mírný pesimista ohledně dalšího průběhu zimy po této epizodě.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Většinu z nás asi překvapuje průběh letošní zimy a mně tato zima velmi připomíná studené zimy 1986/87 a 2005/06:

- prosinec teplotně normální
- leden studený
- únor chladný s asi (dvou)týdenní oblevou
- březen studený

Tak uvidíme, ale čekám to podobné. :) :| :(

V "ladovské" zimě 2005/06 u nás ležela souvislá sněh. pokrývka nepřetržitě 91 dní (od 27.12. do 27.3.) s maximem 36 cm v únoru (přerovský rekord je 42 cm z roku 1963) - pro rovinu s nadmořskou výškou 205 metrů je to téměř neuvěřitelné a v budoucnu jen těžko překonatelné (pokud nepřijde doba ledová... :lol: ).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Geryku,

Je to možné, ovšem zatím to vypadá tak, že do půle února se asi moc neohřejeme.
Březen studený patrně bude, podle dlouhodobých předpovědí chladno má být i v dubnu , no uvidíme.
Akrát mně neskromně hřeje na srdci, že (má :mrgreen: ) předpověď celkem slušné zimy v zásadě i vychází :mrgreen:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
cvp
Příspěvky: 110
Registrován: 25 led 2008, 13:51
Bydliště: Napajedla 260m.n.m., Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od cvp »

Nemuzu si pomoci, ale uz asi tyden sleduji na GFS modelu vpad velmi studeneho vzduchu od SV pricemz od jihu postoupi pres Slovensko dal k SV tlakova nize.
Obrázek
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od storm_ice »

4Adi možná ne z venku, ale 20 cm sněhu a -20°C by vnitřně zahřálo určitě mnohem víc :D sem zvědavej na příští týden a vůbec jak se to vyvine .. ale níže z jihu nebrat, to co je teď, je ideální, sníh celkem rovnoměrně, možná o5 začnu veřit, že se na tu 30 podíváme :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“