Jaká bude zima 2009/2010

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Michal Geryk: pravda, trochu jsem při tom konstatování nebral ohledy. Z různých perspektiv se to jeví rozmanitě a tím je to zajímavější. Já si budu pamatovat tento rok jako velmi vlhký a teplotně nevýrazný. Vývoj teplot odpovídá mým očekáváním před začátkem tohoto roku, s předpovědí srážek jsem byl úplně mimo i s ohledem na celou ČR.

Jsem příznivcem mírného oceánského proudění. Projevy zimy v přechodných obdobích vysloveně nemám rád (zvláště když jsou ještě na stromech listy nebo když už kvetou jarní kytky a stromy se olisťují). Také letní horka přes třicet a stírání jara létem mi vadí. Povrchně fandím tomu mírnému počasí i v zimě, ale jakmile skutečná zima přijde, uvědomím si, že by chyběla nejen přírodě, ale i mně. Připadal bych si o něco důležitého ochuzený. Proto mi svým způsobem vyhovovala předchozí zima. Přinesla to, co měla (mráz i sníh) a přitom netrvala dlouho (u nás od vánoc do konce února/začátku března). Tak bych to chtěl asi znovu, ale není to pravděpodobné. Spíš věřím tomu scénáři, který popisuje Flames, totiž že nás to bude trápit v době, kdy už o to většinově nebudeme stát. Vyhlídka na příští týden mi vyhovuje a hodlám si to dle možností užít :)

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Eskmáky za předky sice nemám, ale zimu se sněhem i mrazem mám jednoduše rád :wink: a vyloženě trpím u nekonečně dlouhých řad větrných a teplých dnů, kdy jaro je daleko a zima ne a ne přijít. Bláto,tma,špína inverze a smrad. Čili když zima, tak ať stojí zato :-)
Více či méně většina lidí se shoduje na normálním průběhu zimy, čili z pohledu zím posledních let by mohla být opět krapet chladnější.
Jako dítě si pamatuji zimy notně proměnlivé - takové byly v 70-tých létech, přičemž téměř každou zimu bylo dosatek sněhu.

Výhledy - do konce listopadu?
Počasí se zatím k zimě nekloní.
Stran výhledů, nejteplejší nebude víkend, nejčastější interval bude někde v rozmezí 8 až 12, místy při mlhách i oblačnosti chladněji, během víkendu i trochu zaprší. Pomyslný teplotní vrchol pones úterý, kdy před studenou frontou patrně vyvrcholí příliv teplého vzduch od JZ.. Zde čekám 12 až 15, místy i okolo 16, jen místy kolem 10. Ve středu přejde studená fronta, nevím, jak se přesně zachová, nicméně vyšší teploty na Moravě jsou ještě pravděpodobné. Nepřinese významné množství srážek.
Pak se ochladí přibližně o 8 stupňů, nejčastnější maxima ve čtvrtek budou kolem 4 až 8 stupňů, při polojasné obloze na jihu místy k 10. Pátek bude pravděpodobně nejchladnějším dnem, pak se pravděpodobně opět dostaví inverze a postupné oteplování na horách.
Závěr týdne by v nížinách mohl být chladný, mlhavý s četnou nízkou oblačností, jen místy polojasno. Teploty zhusta stejné, v noci od 2 k 6, při vyjasnění okolo 0.
Samotný závěr měsíce - tedy následující týden - není zcela zřejmý, je však pravděpodobné, že teplejší proudění a inverzní ráz počasí beze srážek se udrží i nadále.

Nepíšu to rád, ale tak to zatím pro příští týden vychází z dostupných modelů. A je to i v souladu s předpovědi staroúsedlíků v Beskydech, kteří se přikláněli ještě v říjnu k tomu, že listopad bude teplotně spíše mírný až teplý. Na zimu si ještě počkáme, doufám, že bude stát zato.

zatím ;)
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Adi: celkem chápu, že se každý těšíme na své oblíbené roční období a když se nechce dostavit....Já mám například rád říjen a ten letos z hlediska počasí téměř nebyl. Kladu si otázku, co je to "normální průběh zimy". Jak daleko do minulosti se máme chodit ptát na to, co je normální. Mě osobně připadají průměrná data z let 1961-1990 zastaralá vzhledem k vývoji podnebí. Prostě jiná doba, kde zůstala ta čísla i ty představy, odvozené z dřívějších zkušeností. Stačí změnit úhel pohledu, změnit měřítko času (jen jít za ten rok 90), a normální se jeví fakt, že voda v oceánu je teplá, že v zimě více prší než sněží apod. Naopak zima 1995/6, 2005/6 bude působit jako výjimečně hluboký propad na křivce, zima 2002/3 a 2008/9 se bude jevit jako podružné minimum. Až se za 10 let budou psát normální hodnoty z let 1991-2020, bude to nejspíš tak. Až se za dva měsíce budeme třást při dvacetistupňových mrazech trvajících už přes týden, budeme se dobře bavit při zpětném pročítání příspěvků :lol: . Ale vážně, tomu moc nevěřím. Myslím, že normální je v současnosti taková "částečná" zima, která nedokáže držet vládu zdaleka přes celé zimní období.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Adi jistě promine tu narážku na Eskymáky,ale je tu na fóru asi největší zastánce zimy...
Já měl dříve zimu jako nejoblíbenější roční období a chtěl jsem aby byla zima celý rok.Marně mi bylo vysvětlováno,že to tak nejde,jedině,že bych se odstěhoval někam na dálný sever.A vida i z toho člověk vyroste do úplného opaku-tedy spíše realita přiměje člověka zatracovat zimu,protože to je pohodlnější,levnější,příjemnější...atd..
Průměrná data z období 1961-1990 ,podobně jako ty starší mi často připadají často neuvěřitelně,stejně jako fotky z března 1970 kdy nejen tady v Trutnově byly spousty sněhu.Nakonec se však ukáže,že i v pozdějších letech se dříve nebo později podobný extrém dostaví,jen je to třeba ve větším rozestupu let.Jak už bylo zmíněno voda v oceánu je teplejší,pevninského ledu je méně,ale stačí aby se nakumulovala za sebou řídnoucí kontinentální proudění a máme zimu,jaká tady nebyla 30 let.Může to být letos,příští rok,nebo někdy později po sérii teplých a mírnějších zim,o to více překvapující a těžko to podchytí nějáká dlouhodobá předpověď.Současné trendy a podoby minulých zim,však dávají této možnosti spíše menší procento naděje.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Říjen, pokud je slunný, přiměřeně teplý s mírnými mrazíky po ránu a zlatými stromy - tem mám taky moc rád. Tato forma se letos opravdu vůbec neprojevila, snad až v samotném závěru její chladnější verze, kdy listopad klepal na dveře. :|
Stran zimy - Jasně, v posledních létech opravdu stojí až na vyjímky na draka. Možná z tím něco udělá současná nízká sluneční aktivita, další dva sluneční cykly mají být slabé. Jinak převládá trend k oteplování. Bohužel.
Mírná zima je příjemnější pro mně snad jen z hlediska řidičova. Jelikož najezdím denně minimálně 60 km, dokážu onen rozdíl poznat. :wink: Snad i z hlediska úspor tepla, ale tam rozdíl není až tak signifikantní.
Jinak výhody jsou na straně zimy mrazivější se sněhem a to nejen z hlediska zimních sportů, ale prostého pohybu venku. (bláto je zmrzlé :-)) Jako řidič se s tím srovnám :wink: - je třeba být jednoduše opatrnější a vyložená vrstva sněhu je jen pár týdnů v roce na silnicích. Při inverzi, šedi a blátu - málokdy se odhodlám s rodinou jít někam pryč. Na horách to bývá mnohdy podobné a tak sedíte celou dobu v začouzeném městě. Když jsem měl děti menší, docela jsme to prožívali, neboť náš akřní rádius byl tak značně omezen :wink: Nemluvě o tom, že patřičný mráz vymrazí škůdce, je méně chřipek a podobných příjemností chladného pololetí, sněhová vrstva dá patřičnou vláhu a jako bonus k tomu máte hledisko estetické. I při zamračrném dni, zasněžená krajina vypadá lépe, nežli holá s blátem a špínou :wink:
Tolik má krátká apologie zimy.
Výhled do konce listopadu je v zásadě jasný - bude teplo, resp. chladněji, ale s inverzí. Zima nejdříve až na Mikuláše, pokud dobře půjde. Tak.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Já jsem zimu nikdy moc nemusel. Spíš čím jsem starší, tím víc si uvědomuji její význam a umím si ji užít (když ovšem netrvá moc dlouho). Nějaká studená zima jistě znovu přijde, o tom bych vůbec nepochyboval. Pro vyjádření pravděpodobnosti jejího výskytu navrhuji používat povodňovou terminologii. Zimu teplotně podnormální (dle těch zastaralých hodnot) bych označil za nejméně "desetiletou", zimu teplotně normální za nejméně "tříletou". Dost možná jsme ji vyčerpali letos v lednu a únoru. Kolísání sluneční aktivity je vždy relativně malé. Jsou-li spolehlivě nastartovány procesy, vedoucí k oteplování, patrně se jeho vliv moc neprosadí. Každé relativně chladné období (měsíc, roční období, rok) je v současném oteplujícím se klimatu zpětnovazebně kompenzováno teplým obdobím, které trvá déle a většinou je i výraznější. V této fázi "odvety" jsme i teď po vpádu studeného vzduchu v půlce října. Celou první polovinu letošního roku lze označit za relativně chladnější, s výjimkou dubna. Druhá polovina bude zas teplejší s výjimkou října a kdo ví, kam až se to může protáhnout. Čím větší, extrémnější teplo teď bude, tím víc se bude zvyšovat naděje na změnu cirkulace a nástup zimy. Takže, Adi, fandil bych jihozápadu a patnáctkám na teploměru :mrgreen:

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Instabiliter »

Co se týče mě, tak já jsem měl zimu taky jako malej kluk rád (tak 10 let na zpět). Byly to ale zimy se spoustou sněhu a poměrně slunečný (můžu posoudit z fotek ze starýho kinofilmovýho foťáku), severák vířil sníh na poli a tvořily ce sněhový čertíci (jinak rarášči, tehdy jsem tomu rád říkal "tornáda" :D ). Posledních tak 6-7 let jsem ale od zimy upustil a dokonce byl pak můj sen zažít zimu beze sněhu. To se mi na 90% vyplnilo v zimě 2006/2007, kdy kromě prvních listopadových dnů, konce ledna a pak kolem 21.března sníh skoro neležel. Celá zima byla plná extrémů a zajímavostí, nedalo se mluvit o nudě. Bouřky někde do konce října, pak v lednu často Z-SZ proudění s přeháňkama, 18.ledna Kyrill, první bouřka u nás ale až 28.února, během toho období 15°C nebylo vyjímkou, inverze jen ojediněle, dubnový počasí v lednu. ALE. Jelikož máme zahradu, tak po této zimě a zimě následující u nás byl rekordní počet škůdců, od mandelinek po rezavý slimáky a všelijakej jinej humus, pak jsem si uvědomil, jak je zima se sněhem a mrazy pro českou přírodu důležitá (vláha, proti těm chřipkám a škůdcům). Proto to radši vyhlížim první sníh spíše s kladnými emocemi (pokud to teda neni sníh v říjnu), pak během zimy mě to ale rychle přejde a koncem ledna se zas těšim zas na jaro a na oteplení, až začnu zas aktivně žít, protože během zimy jsem stejně většinou zalezlej doma, zimní sporty už neprovozuju (taky během zimy většinou přiberu :twisted: ) a teď ještě k tomu ty starosti na vejšce :? . Naopak miluju třeba to, že když vylezu ven, tak místo mrazu mě pohladí svěží teplej jarní vánek, pak se s postupujícím jarem objevujou první bouřky a příjde tedy čas pořádně provětrat foťák. :wink:
K následujícím dnům: Vypadá to, že se JZ postupně změní na silnej západ, a kolem 20.listopadu to vypadá přechodně na SZ, teploty přesto většinou kolem 10°C, možná i místy víc, aspoň si dá pauzu inverze a bude aspoň trochu slunečno, což je v listopadovejch dnech velmi vítaná změna. Na zimu bych to do konce listopadu neviděl, protože pak to vypadá podle současných scénářu na obnovu JZ proudění. Zimu bych očekával v prosinci.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

O tom, jestli je globální oteplování věcí trvalou, nebo jen přechodný klimatický jev, oscilace, můžeme vést debatu ve vedlejším fóru na toto téma. :wink: Osobně soudím, že jde o jev přechodný, tzn. klíma se opět po čase skloní k poklesu teplot. Kdy to bude, nevím. Stran sluníčka má daleko větší dopad, než se soudí, přes relativně malé oscilace.
Stran výkyvů k teplu či zimě, ne to v podstatě tak, jak říkáte. Trvá dlouho, než se ochladí na normální, resp. podnormální hodnoty, zpátky k teplu to jde někdy až překvapivě rychle. Záleží ovšem na cirkulaci daného roku.

Zimy před deseti roky?
94-95 - totální katastrofa, 3 týdny sněhu v lednu
95-96 - krásná, mrazivá a dlouhá zima se sněhem. Od půle listopadu do půle dubna. Za necelé tři týdny nato již kvetly stromy. Ideální scénař - žádné jarní bláto a deprese :mrgreen: a délka zimy akorát - dle Adiho :mrgreen:
96-97, pozdnější, chladná zima, avšak v lednu a v části února jen díky inverzi. Sníh napadl začátkem ledna a tentýž sníh koncem února slezl. Minimální srážky.
97-98 - jedna z nejteplejších zim vůbec, podobná zimě 06-07
98-99 - zima poměrně dlouhá i relativně chladná, s chladným listopadem, avšak proměnlivá.
99-00 - Zima s pěkným začátkem avšak naprostou katastrofou v únoru.
00-01 - mizerná zima, začala těsně před vánočními svátky. Proměnlivý leden a teplejší únor

Zima letos? Nejdříve v prosinci, snad kolem Mikuláše, není vyloučeno, že začne později.
Teď do čtvrtku velmi teplo, od čtvrtku slabý "inverzní" pokles teplot
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od fractal »

Sice už taky nejsem nejmladší ale zimy mám rád chladnější a se sněhem. Což se podaří většinou tak jednou za 10 let. Mám rád i jaro a léto - když nejsou vedra - a podzim taky. Nezávidím lidem někde v tropech kde mají pořád stejně.

No k předpovědi, listopad i prosinec zatím vypadají lehce teplotně nadprůměrně. Uvidíme jak to vyjde. Začátek roku až do dubna by měl být spíše teplotně podprůměrný a také vlhčí. Že by tedy mrzlo a padal sníh? No čas ukáže.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Jen doplním Adi-ho,letos na podzim je to jako na houpačce-zhruba tak po měsíci.Září bylo teplé,skoro jako v létě.Za měsíc-v polovině října,už byla zima-nejstudenější prostřední říjnová dekáda.Teď je polovina listopadu-je téměř rekordně teplo,pokud se nic nestane,bude 2.listopadová dekáda rekordně nejteplejší za mnoho posledních let.Počasí se rádo střídá,uvidíme jaká bude prostřední prosincová dekáda.Teoreticky by mohl vyjít scénář,jak psal Adi,s ochlazením kolem Mikuláše,či trochu později a mrazivou 2.prosincovou dekádou.Vůbec si se však nedivil,kdyby pokračoval současný JZ fučák,který nám nejednou dokázal,jak dokáže být vytrvalý.
Zima 95-96 byla akorát jen pro Adiho :)
fractal:chladnější zimu se sněhem jednou za 10 let bych také vydržel..
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Letošní podzim se zatím vyvíjí dost analogicky k loňskému, jen je tu posun událostí o měsíc. Loni: velmi teplý začátek září s letními dny, před polovinou měsíce razantní ochlazení od severovýchodu a v poslední dekádě již jen mírné oteplení. První říjnová dekáda teplotně průměrná, ve druhé návrat teplého počasí a třetí zas spíše průměrná. Pak s malým zimním výkyvem teplý listopad a teplý prosinec až do vánoc. Letos: velmi teplý začátek října (až extrémní), před polovinou měsíce razantní ochlazení od severu a v poslední dekádě již jen mírné oteplení. První listopadová dekáda teplotně nevýrazná, ve druhé návrat velmi teplého počasí...A dál? Zatím to vypadá, že relativně vysoké teploty vydrží až do konce listopadu. Kdyby se měl popsaný scénář opakovat, zima by přišla koncem ledna. Zas až takové analogie se ovšem málokdy vyskytují.
Právě teď se ukazuje, že pro tuto sezónu je "funkční" jihozápadní přenos. Od teplé zimy 2006/7 to tu chybělo. Docela bych se divil, kdyby se v dalším průběhu zimy už neuplatnil.
Ideální doba trvání zimy podle mě: od začátku prosince do konce února. Držet se v těchto hranicích a nepřesahovat je :!: Nemrznout, nesněžit, pokud není toto období.
Fractal: vlhčí začátek roku? :!: Jen už, proboha, ne u nás na jihu Čech. Přehazoval jsem dnes kompost na zahradě - místy jednoduše bahno :o

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Moje preference ročních období je následující: léto - jaro - zima - podzim. Ideální zima by měla trvat od začátku prosince do konce února, vyskytnout se v ní aspoň týden s 20° mrazy (pro ozdravení přírody od škůdců) a průměrná výška sněhu by se měla pohybovat kolem 30 cm. Takovou zimu jsem za svůj život zatím zažil 2x, ale k tomu se dostanu dál. Nejvíc nesnáším vlhké inverzní podzimy, kdy je teplota nad nulou a týdny nevidíme Slunce, do toho pořád mrholí a všude je bahno. Tohle vše na mě působí depresivně, společně s "umíráním" přírody (i když je to vlastně jen příprava na nové zrození na jaře). Zima utuží bahno a sníh milosrdně skryje šeď a špínu krajiny (aby ji v březnu stejně nemilosrdně odhalilo Slunce).

Zimy od svěho narození (1982) do roku 1990 si pamatuji jen mlhavě, ale byly to zimy z dnešního pohledu chladnější a sněhově bohatší. Silná zima byla (asi) v roce 1987 nebo 1988, kdy jsme díky tomu, že náš dům byl na kraji intravilánu od severu (dnes už jsme zakryti 3 řadami dalších domků) měli u plotu skoro 1,5 metrové závěje, ze kterých děda vyřezával lopatou kvádry a z nich mi pak postavil bunkr (iglů). Mrazy byly také vytrvalé, iglů vydrželo velmi dlouho. Taky si pamatuji, že díky elektrárně Poříčí bez odlučovačů popílku byl sníh za 2 dny černý... To už ale dávno neplatí, o elektrárně už 15 let ani nevíme.

1990/91 - začátek zimy sice se sněhem, ale teplo, 20° mrazy na přelomu ledna/února, mrzlo a sněžilo ještě 19. dubna
1991/92 - přes 10 cm sněhu na Vánoce, kromě začátku roku (-18°C) teplo, opět dlouhá zima, poslední sněžení 20. dubna na Velikonoční pondělí
1992/93 - koncem listopadu 10 cm sněhu, dále není záznam
1993/94 - 27 cm sněhu v listopadu při teplotách kolem 0, zbytek zimy skoro nic, bez mrazů, konec 27. března
1994/95 - do ledna takřka nic, v lednu 13. až 33 cm sněhu, teploty však kolem nuly, únor/březen bez sněhu, poslední sníh 10.4 - opět Velikonce
1995/96 - začátek brzy 5.11. 20 cm sněhu, znovu 21 cm 22.11., prosinec skoro beze sněhu,trvalé mrazy, leden taktéž holomráz, únor mrazy a v průměru 10 cm sněhu, 4.3. 26 cm a -18°C, poslední sníh 14.4., mráz 19.4.
1996/97 - ostrý nástup zimy v 3. dekádě listopadu, celý prosinec mrazy se sněhem do 10 cm, od 21.12. denně pod -20°C (-26°C 29.12.) až do 2.1., celý leden silné mrazy (80% ledové dny), sněhu do 10 cm, 2/3 února stále mrazy, sníh maximum 19.2. 22 cm, poslední mráz 24.4.
1997/98 - první sněžení již 14. října, listopad/prosinec bez sněhu, pouze chladné epizody, na konci ledna mrazy -15°C, sníh do 10 cm, jaro již od konce března
1998/99 - poprašek od listopadu (mrazy pod -10°C), prosinec mrazivý ale bez sněhu (jen několik dní kolem 20 cm kolem 8.12.), leden teploty mírně pod 0°C bez sněhu, nejvíce sněhu v únoru, skoro celou dobu přes 20 cm (36 cm 18.2.) - poprvé kalamita na silnici do Trutnova, jarní teploty už od začátku března
1999/00 - mrazivo od půli listopadu, ale beze sněhu, prosinec sníh až na konci (20 cm 27.12. - bílé Vánoce), leden sněhově bohatý (stále přes 20 cm), 21.1. 27 cm sněhu - několik sněhových bouří po sobě,únor chladný beze sněhu, jaro od půlky března (ale ještě 16.3. 11 cm sněhu)
2000/01 - začátek zimy až v půli prosince, leden mírně podnulový beze sněhu, únor kromě 3. dekády taktéž (24.2. 24 cm sněhu a teploty pod -10°C), březen střídavě chladný, poslední sněžení 15. dubna
2001/02 - první sníh napadl 22. listopadu a bez přerušení ležel až do 29. ledna, 95% prosince ledové dny snáhodným výskytem teplot pod -15°C, od 18.12. mohutné přívaly sněhu, na Silvestra již 56 cm, maximum 62 cm 2.ledna, poté 4 dny extrémních mrazů (6.1. -27°C dosud rekord), mrazy do 20. ledna pak oteplení, celý únor nad nulou a skoro beze sněhu, březen jarní, poslední záchvěv 15. dubna 7 cm sněhu
2002/03 - epizodická kalamita 9.11., poté do 5. prosince nadprůměrné teplo, zbytek prosince mrazy i pod -15°C, sníh až o Vánocích do 17 cm, do 12. ledna holomrazy pod -15°C, sněhově nejbohatší únor 25 cm sněhu 8.2.), velký výskyt teplot pod -15°C, v březnu a dubnu dvě chladné epizody, poslední sněžení 11.4.
2003/04 - první sníh 5.12, prosinec bez sněhu s ojedinělými silnými mrazy, změna na Silvestra (16 hodin sněžení). souvislá sněhová pokrývka od 29.12. do 3. března, koncem leda 40 cm sněhu, 2 epizody s mrazy až k -25°C, únor obleva v 1. dekádě, pak opět mrazy ale již s minimem sněhu, konec zimy v půli března
2004/05 - listopad chladnější ale skoro beze sněhu, prosinec teploty mírně pod nulou, beze sněhu, leden první půle teplá, pak silné ochlazení (mrazy pod -10°C) a sněžení, souvislá sněhová pokrývka od 20. ledna do 27. března s vrcholem 60 cm 12.3. ! Do 15. března stále ledové dny, ještě 10.3. -16°C. Koncem března extrémně rychlý nástup jara.
2005/06 - mrazy od půlky listopadu, prosinec teplý na konci s trochou sněhu (19 cm na Silvestra), leden mrazivý (15 dnů s mrazy pod -10°C), sněhu kolem 20 cm. Souvislá sněhová pokrývka od 15. prosince do 1.dubna !!! s maximem 12.3. 60 cm. Po celou dobu mrazy až do 25.3. kdy prudkým oteplením nastoupilo jaro (denně tálo 5 cm sněhu). Poslední sněžení 10.4. Podle pamětníků nebyla tak dlouhá a zároven sněhově bohatá zima od roku 1980.
2006/07 - listopad/prosinec 3 ledové dny, beze sněhu. Leden 4 ledové dny, Kyrill, 28. ledna rekord zimy 28 cm sněhu, od půlky února jaro
2007/08 - slabé mrazy a sněžení v půlce listopadu, prosinec teplo beze sněhu, od začátku roku defacto předjaří
2008/09 - koncem listopadu 15 cm sněhu, prosinec beze sněhu a kromě poslední dekády nadnulové teploty, leden/únor chladné s trochou sněhu (do 15 cm), v lednu i několik teplot pod -10°C, od března jaro (a dubna léto)
2009/10 - krátkodobá kalamita v půli října (ne zde dole), první sníh na začátku listopadu, oba měsíce však celkově spíše teplé, prosinec - březen: ???
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Po očku sleduji tyto stále aktualizované stránky http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... T2mMon.gif a zimu vrací zpět k chladnější variantě s vrcholem v únoru.

Tomáš Prouza: Já jsem o cosi starší (ale zase mám neúplné záznamy) a tak pamatuji mrazivou zimu 1985/1986 a hlavně 1986/1987 (s velkým množstvím sněhu). Ta druhá trvala až téměř do konce března, pouze 2 týdny v únoru nastala "západní" obleva nejen v nížinách. V půli ledna 1987 jsem zažil zatím nejextrémnější počasí mého života (samozřejmě až po povodních 1997) - denní teplotní maxima -15 až -19°C, velmi silný SV vítr a k tomu kupu sněhu (a závějí) i v nížinách. Jakákoliv doprava prakticky zkolabovala...

Zima 1987/88 byla naopak hodně teplá, ale tuším že s chladným a sněhovým březnem (nemám záznamy po ruce).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Když už se zde probírají "historické" paměti

Ahojky, mohu doplnit mozaiku zim přibližně do let 70-tých :wink:

Takhle, z dnešního pohledu byly na sníh bohatší, avšak proměnlivé, čili mívali jsme třeba 20-30 cm, avšak za dva dny z toho byla čvachta a naopak. Takové to klasické Z až JZ proudění z SZ vložkou, které sem přinášelo hojnost srážek a ony zvraty v počasí.

71/72 - pokud vím byla zima spíše mírná, avšak koncem února napadlo nevídané množství sněhu.
Zima 72/73 byla spíše mrazivá a sněhu jsme měli celkem dost. Jabloně na zahradě padly pod jeho tíhou. Zima 73-74 - byly mrazy, to vím, rovněž se sněhem to bnebylo nejhorší, více nevim. 74-75 -zima mírná, velmi teplé vánoce, pak napadlo trochu sněhu, posléze inverze a nesouvislá vrstva, 75-76 - zima lepší se sněhem o vánocích, leden mrazivý. 76-77 - tuším tehdy byla slušná kalamita - vichřice a metrové závěje a to v lednu. Pak chladný únor a pozdní jaro. začátkem dubna sníh a další sněhový nášup 12.4 o Velikonocích, přibližně 30 cm sněhu. V 77-78 - zima proměnlivá, vánoce na blátě, rovněž konec prosince a začátek ledna byl v tomtéž duchu, čili jednou sníh, pak déšť. Velikonoce rovněž na sněhu, akorát tentokrát sníh břečkovitý, asi 5 cm. 78-79 - Památná zima, kdy prvního ledna bylo o cca 25 stupňů méně, než na Silvestra. Zima dlouhá, první výrazná obleva koncem února, avšak během března četné návraty zimního počasí.
79-80 - Listopad velmi deštivý, zatažený, dva dny se sněhem, prosinec proměnlivý, jednou sníh, jednou déšť, bohatý na srážky, leden studený a se sněhem, únor ve znamení jasného počasí a inverzí, špatný vzduch, březen chladný, ještě první jarní den jsme měli půlmetrové závěje na zahradě a sněžilo při celodenním mrazu, chladný duben a ještě začátkem května padal sníh.
80-81 - zima opět proměnlivá, první část vyloženě chladná, neboť sněžilo již koncem října, pak listopad bílý, někdy v jeho půli napadla kvanta mrznoucího deště, stromy obalenyvíce než půlcentimetrovou vrstvou, prosinec spíše teplejší, jeho závěr proměnlivý, avšak zvítězil nakonec oceán, na silvestra břečka, sice sníh, ale 5 stupňů, leden pak se sněhem, chladnější, avšak přišly dvě oblevy, sníh se však udržel. Únor proměnlivý.
81-82, zima zajímavá v tom, že první výrazné ochlazení přišlo opět v první půli listopadu, a trvalo asi týden - se sněhovou pokrývkou. Další až na jeho konci a sněhová pokrývka vydržela do konce prosince, byť 24.12 přišla demoverze vánoční oblevy s 4 stupni přes den, avšak ta rychle vzala za své, večer již -4 a na druhý den sněžení. Sněhová vrstva překročila 40 cm a mrazy dosahovaly -20. Po vánocích přišlo poměrně výrazné oteplení a tak většina sněhu šla dolů. Ochladilo se během první dekády ledna, sněhu již nenapadlo moc, do 10 cm, převládalo mírně mrazivé, slunečné počasí, totéž převládalo v únoru.Koncem dubna sněžilo celý den a místy se drželo 5 cm mokré čvachty.
82-83 - Zima přišla pozdě a byla mírná. Sníh v v poslední dekádě prosince, napadlo ho celkem dost, hodně přes 20 cm, byl však mokrý a na přelomu roku slezl. Leden velmi teplý, únor se sněhem a chladný. Koncem měsíce 40 cm, březen již vyloženě jarní.
83-84 - teplá zima na draka 3 týdny v lednu sníh, únor chudý na srážky spíše teplejší.
84-85, zima opět až v prosinci, taktéž i sníh, ovšem samotný průběh naprosto odlišný, mrazivý leden i úinor, jaro přišlo váhavě někdy v druhé půli března
85-86, zima trochu mírnější oproti předchozí, avšak delší. Druha polovina listopadu pod sněhem, prosinec teplý a inverzní, na jeho konci ochlazení a inverzně chladné vánoce i nový rok, s novým rokem zima a sníh, ovšem během ledna přišly i teplé, větrné dny. Únor chladný, nástup jara pozvolný
86-87 - opět pozdní zima - sníh a prazy v druhé polovině prosince, avšak vánoce pohádkově bílé, na konci roku obleva. Na začátku silné ochlazení a kruté mrazy s množstvím sněhu. Jaro přišlo v podstatě až v dubnu.
87-88, zima na draka, teplo, pdobná zimě 97-98 nebo 2006-07. Březen byl opravdu chladnější. 88-89 to bylo v podstatě totéž, akorát hodně inverzně laděný leden.
89-90 - chladná druhá půle listopadu, od konce první dekády prosince až po začátek vánoc - velmi teplo, padly rekordy, od vánoc inverze. Ta trvala po většinu ledna, únor velmi teplý
90-91 - zajímavý začátek, v prosinci dost sněhu a to i na vánoce, začátek ledna teplý, pak dlouhá inverze a poměrně silné ochlazení na jeho konci. Začátek února studený, pak teplo
91-92 - Podobný průběh zimy, akorát méně sněhu v prosinci a hojné inverze rovněž v lednu. Zima mírná.
92-93 - Sníh již v říjnu, pak dvakrát během listopadu, na Mikuláše hojná sněhová nadílka s 40 cm, pak obleva, sníh se většinou udržel, posléze inverze do 20.12, pak napadlo 5 cm sněhu, což dalo krásně bílé a mrazivé vánoce. Leden teplý, avšak chladný a bohatý na sníh únor. Rovněž začátek března byl ve znamení zimy a pak jeho konec, kdy napadalo 30-40 cm sněhu. Sníh pak ležel týden při slunečném počasí tlakové výše a zvolna tál. Zmizel až v dubnu.

některé mé "paměti" nemusí být spolehlivé :wink:

K dnešku - modely dávají ochlazení ve Východní Evropě. Předzvěst změny i u nás?
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Adi:Paměti jsou spolehlivé-ty zásadní věci jsi pamatuji také,námátkově jsem si to ověřil v záznamech - důvěřuj,ale prověřuj :D Myslím,že to tohle nebudou jen paměti,ale slušné letité záznamy...až si říkám,že už by to dalo za pár let na nějakou ročenku,kde by bylo od roku 1970 shrnuto počasí z Česka veškeré počasí až do současnosti jen s doplňováním třeba posledního roku...Na tom bychom se tady mohli podílet všichni(samozřejmě od doby kdy máme záznamy)Dříve jsem podobné A4-kové vyhodnocení celého roku dělával,ale čert ví,kde to je zapadlé..
Modely vcelku pevně stojí za svým ochlazením na přelomu listopadu a prosince a opět to vypadá,že doposud řídící cirkulace brázdy východní Atlantik-Skandinávie se změní na lajnu brázdy nízkého tlaku východní středomoří-Rusko a studeným prouděním od severu do naší oblasti.Tohle není zrovna má oblíbená variace.Když už zima,tak raději dlouhodobější severozápadní proudění.
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“