jaka bude zima 2008/2009

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od fractal »

Já nevím, školy nemám :-) ale těžko může konfigurace různých těles na obloze dominantně ovlivňovat počasí na Zemi (vyjma samozřejmě Slunce a asi i Měsíce). To můžu klidně předpovídat z kávové sedliny anebo lití olova. Jiná věc je, že to v té knížce vychází (předpověď že sedí). Buď je to náhoda anebo jsou zdroje jiné, než v knížce uvádí ;-) Dle mého - to už bych vycházel raději třeba z chování zvířat, rostlin apod. To mě přijde o dost věrohodnější.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:Vidíte to co já? GFS z 12h UTC dává na konec tohoto a začátek příštího týdne ledové a větrné dny a snad i se sněžením - středomořská cyklóna si to má namířit nad Slovensko a sněžit by mohlo i u nás. Ale je to ještě daleko. ;-)
tak z 12h jsem nestihnul, z 18h tam nic moc není, ale upřímně já bych ani o tu níži nestál, radši studené a vlhké severní proudění se sněhovými přeháňkami. Takhle by tu bylo o5 nejtepleji z ČR a navíc téměř nulové srážky, to už radši JZ s -10 a občasnym deštěm, bo leden zůstane docela dost suchý :roll:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Dívám se na GFS z 0h UTC a ochlazení (celodenní mrazy) by mělo přijít během soboty a pár dní asi potrvá. Bude cyklonální počasí, SZ-SV proudění a snad i nějaké sněžení se dostaví, byť ta cyklóna směřující nad Slovensko se pomalu ztrácí. Ale zase budeme pod vlivem výškové níže - no uvidíme... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Víkendové ochlazení se zdá býti jisté, sněžení už méně. Ale místo mrazů v příštím týdnu nám teď GFS od pondělí posílá velmi teplý fénový vzduch od JV... :? No netřeba se ukvapovati... :mrgreen:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:Víkendové ochlazení se zdá býti jisté, sněžení už méně. Ale místo mrazů v příštím týdnu nám teď GFS od pondělí posílá velmi teplý fénový vzduch od JV... :? No netřeba se ukvapovati... :mrgreen:
to nemá ani cenu sledovat :lol: to by byl člověk nonstop na*ranej :lol: ale zas po 5/2 tam dává vpát chladnějších a vlhčího vzduchu a to by bylo nejspíše to na co čekáme sněžení a občas i nějaký ten mráz .. na horách by mohlo napadnout od 30-100 cm sněhu ... ale zatim je to daleko, tak zas uhasim ty spekulace, nicméně v to věřím (spíš teda doufám) že po mrazech konečně přijde i sněhová situace, bo se sněhem je to dost bída (hlavně na horách)
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Janek »

gerykm píše:Víkendové ochlazení se zdá býti jisté, sněžení už méně. Ale místo mrazů v příštím týdnu nám teď GFS od pondělí posílá velmi teplý fénový vzduch od JV... :? No netřeba se ukvapovati... :mrgreen:
Pokud fén, tak už abych pral trika a kraťasy. :( :lol: No a pokud pak nasněží čtvrtmetr v nížinách, budu rád, ale je to moc daleko.
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Flames »

Jediné co je jisté je ochlazení o víkendu,které asi dlouho nevydrží.Ve výhledu od asi 5 dne dále se to neustále mění,že nemá smysl o tom moc spekulovat.Jak to tak modelově vypadá,v únoru bude ještě pořádná zima,ale na stálejší studené období to příliš nevypadá...i když...oceán je od vánoc v limbu a to pospávání mu může ještě chvíli vydržet.
Za to ze středomoří to sem fouká víc než je zdrávo :D jak už tady nědo psal.Že by příprava na stěhování tohoto podnebí k nám :) Nejsem proti !!!
dresi
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2009, 20:53
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od dresi »

Abych pravdu řekl, nechce se mi věřit, co nám modely nyní předkládají. Zejména GFS, který si stáhl snad všechen studený vzduch ze severní polokoule na Arktidu. Což nyní nejde tak lehce akceptovat, jelikož AO (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... .sprd2.gif ) bude nahrávat právě opaku a tedy vpády Arktického vzduchu nad Evropu. Což teda modely kreslily, GFS a ECMWF, jenže z ničeho nic nehorázně otočily. GFS si tam vklidu hází -10 pro VB a do Ruska nadnulové teploty :D Je jasné, že do Evropy vpadne studená masa vzduchu, ale jestli si to teda vážně nasměruje nad Velkou Británii, tak to bude sakra pech :lol: Vůbec je ta letošní zima taková smolná. Velké sněžení se nám vyhýbá, jelikož ty níže jdou pořád blbě a mrazy mohly být taky větší, kdyby na začátku ledna ten studený vzduch zvolil trochu jinou trasu a nezastavil se kousek od nás. Ikdyž i pak byly celkem velké mrazy. Budu tedy doufat, že to modely večer otočí, kdo se má na tohleto dívat :)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

dresi píše:...Budu tedy doufat, že to modely večer otočí, kdo se má na tohleto dívat :)
Moc to neotočily... Zatím. Ale naději nám dává slečna Honsová: Počátkem února znovu uhodí tuhé mrazy .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Flames »

gerykm píše:
dresi píše:...Budu tedy doufat, že to modely večer otočí, kdo se má na tohleto dívat :)
Myslím,že minulá zima byla daleko smolnější,kdy se k nám studený vzduch nedostal téměř vůbec a vždy se ztočilo jinam.Letos přeci jen bylo alespoň něco.


Moc to neotočily... Zatím. Ale naději nám dává slečna Honsová: Počátkem února znovu uhodí tuhé mrazy .
Také už jsem četl tento článek a kdoví odkud berou informace.I když to výrazné rozhraní se může výpočty posunout v dalším termínu o o dost jinam,ochladí se zřejmě až později.
dresi
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2009, 20:53
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od dresi »

Nový ECMWF zklamal. Na příští víkend hází sice hází desítky, ale v plusových hodnotách :D
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Vichr »

Ohledně přívalů sněhu jsem skeptický. Tato zima podle mě zůstane srážkově pod normálem na většině území. Musela by nastat nějaká výjimečná událost, aby se to změnilo. Loni byly zimní srážkové úhrny nízké navzdory převažujícímu oceánskému proudění. I letos by časté středomořské níže teoreticky mohly přinášet srážky, ale nepřináší. Začátkem ledna 06 v Budějovicích ze středomořské níže nasněžilo 40 cm. Letos spíš způsobují mrholení :( Při statistickém pohledu na data za posledních deset let se tomu nedivím. V letech 2004-7 jsme měli sérii nadprůměrně vlhkých zim. Teď ta křivka přirozeně namířila ke dnu. Navíc suchý rok nejde nikdy sám, chodí ve dvou nebo ve třech, podobně jako ty vlhké. Předpokládám tedy, že i celý rok 2009 bude ještě spíše suchý.
Podobně se mi to jeví s teplotami. Po dvou extrémně teplých zimách se dala čekat odveta, avšak nedosahující "výjimečných kvalit" ladovské zimy 06. Přirovnal bych to k roku 2003. To jsme měli v ČB podprůměrný únor asi o dva stupně a leden jen velmi slabě nad normálem. Předpokládám, že tak nějak to bude letos, i když si to měsíce navzájem prohodí. Asi dost záleží na tom, jestli se znovu prosadí tlaková výše nad Britské ostrovy. GFS to v dalekých výhledech znovu a znovu ukazuje a pak to přehodnocuje. Cirkulace vzduchu je celou zimu taková nestabilní, v každém okamžiku jakoby existovalo příliš mnoho otevřených možností. Také proto si myslím, že se to neobrátí jednoznačně a dlouhodobě ke studenému ani k teplému proudění.

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Dnešní ranní GFS už na příští týden dává pouze teplo, možná někde (spíše v Čechách vzhledem ke směru proudění) inverzi a chladnější počasí. Honsová asi mít pravdu nebude, ale je to jako vždy s :?: .

Zajímavý bude začátek týdne - jsem zvědavý, jakých rychlostí vítr dosáhne a jak moc vyletí teploty nahoru na V-SV republiky (úterý, středa). Vítr bude hodně zlobit od vyšších poloh, čekám těch 40 m/s na Šeráku (na Sněžce i k 50 m/s), v nížinách díky stabilnímu zvrstvení to bude o dost slabší, ale i tak to někdě v nárazech foukne ke 20 m/s a víc.
Vichr píše:Ohledně přívalů sněhu jsem skeptický. Tato zima podle mě zůstane srážkově pod normálem na většině území. Musela by nastat nějaká výjimečná událost, aby se to změnilo...
U nás je leden srážkově normální. Jinak stát se může cokoliv kdekoliv - před léty během jediné zimní noci tady napadlo 25 cm těžkého mokrého sněhu (ze kterého se pak od dalšího dne asi po dobu 14 dní stal totální beton díky ochlazení), srážkoměry ukazovaly kolem 30 mm za noc a to jsme placatá nížina!
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:
dresi píše:...Budu tedy doufat, že to modely večer otočí, kdo se má na tohleto dívat :)
Moc to neotočily... Zatím. Ale naději nám dává slečna Honsová: Počátkem února znovu uhodí tuhé mrazy .
naději na co na rok 2002 s teplotama až k 15°C :lol: :lol: já řikám tu ženskou je potřeba zavřít :lol: :lol: nebo alespoň umlčet ... no teď jsem kouknul na GFS z 0h a radši to dál nezkoumám, bo tohle už je na deportaci na sibiř :lol: :lol: :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Flames »

Aniž bych chtěl někoho na...t,tak dnešní ranní výhledy modelů mne potěšily maximálně,ale to rozhraní příští týden nad severní Evropou vypadá hrozivě-to bude něco.Stačí málo a hned tu bude zima jak blázen..tak ještě nezoufejte.
...No tak to madam Honsové vyjde třeba :) příští týden....zahlásí,že do Prahy přišlo jaro...a zase bude nejlepší :)
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“