jaka bude zima 2008/2009

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Flames »

Máme před sebou první letošní zimní atak.Po vysokých teplotách počátku listopadu se i přes ochlazení,sníh v dalších dnech moc držet nebude i při větším ochlazení. Spíše jsem zvědav na průběh a délku ochlazení.Zatím to vypadá na delší ochlazení-nástup zimního počasí,což není po delším rekordně teplém počasí nic divného.Na druhou stranu je na nástup regulérní zimy ještě příliš brzy a tohle jsem zrovna moc nechtěl…jistě vybírat si nemůžeme,vhodnější by byl pozvolnější nástup zimního počasí.Ochlazení dalších dní bude mít pravděpodobně za následek delší teplejší období v prosinci a větší rozkolísanost počasí i v dalším průběhu zimního období,ale tak to vlastně bylo letos po většinu roku.
Hodně pravděpodobné se mi jeví možnost jen přechodného ochlazení a pokračování spíše teplejšího počasí posledních týdnů.
Varianta současného nástupu zimního počasí,které by nějak trvaleji drželo,včetně sněhové pokrývky v nižších i středních polohách,vidím jako už zcela mizivou.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Vichr »

Zdravím všechny diskutující,
tento web jsem objevil nedávno a docela mne zaujal, tak jsem se zaregistroval. Nemám doma žádnou meteostanici a moc nerozumím fyzice, ale sledovat počasí mě baví. S tím nástupem zimy bych to viděl podobně jako Flames. Možná jste si všimli některých zajímavých rytmů v počasí v tomto roce. Např. právě kolem dvacátého v některých měsících se objevuje chladnější počasí, typické spíše pro měsíc následující. Tak tomu u nás (v Českých Budějovicích) bylo např. v srpnu a v říjnu. V obou případech pak následovalo až extrémně teplé počasí. Také nevěřím tomu, že by letos v zimě dlouhou dobu vydržel jeden typ proudění. Celkově bych odhadoval slabší teplotní nadprůměr. Odchylky směrem k teplejšímu počasí jsou výraznější než odchylky k chladnu, což platí nejen v měřítku těchto měsíců. Ještě bych si troufnul předpovědět sucho - pro příští rok. Z dostupných dat za posledních deset let jsem vypozoroval, že se střídají většinou dva až tři roky trvající "období sucha" a "období dešťů". U nás v Č.B. byly srážkově nadprůměrné roky 2005-7, až letos je sucho. Protože žádný suchý rok předtím nebyl osamocen, čekám, že ani tento nezůstane.

Vichr
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
souhlasím s předchozími příspěvky a vítám nového, dle příspěvku velmi všímavého, pozorovatele počasí. Také to momentálně vidím spíše na sušší a teplotně nadprůměrnější závěr roku. Jak bude v novém roce si už odhady dělat netroufám ale tipuju spíš rozkolísanost z předchozích let, takže chvilku teplo, chvilku zima ale nemůžu se zbavit dojmu, že počasí má snahu držet se spíše nadprůměrných teplot. Takže se obávám, že zima bude v průměru zase spíše teplá, ale rád bych se mýlil.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Myslím, že po ochlazení o víkendu se v průběhu dalšího týdne opět oteplí, ale modely se dost mění.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od dobrmanek »

Krtci za zahradou začínají stavět hrady a podle toho bych zase usoudil, že následující období bude spíše chladnější. Podle dlouhodobé předpovědi mělo být teplo a poslední dobou je to pravý opak od dlouhodobé předpovědi, dá se říct, že jim to vyšlo :) , jsem zvědav na další dlouhodobou předpověď od CHMI.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Vichr »

Spousta lidí říká, že podle zvířat bude letos silnější zima. Takové prognózy jsem slyšel i loni. Jenomže ona ta zvířata už jsou také asi dost zmatená. Možná jim postaru "naprogramovaný" instinkt velí, že to už jednou přijít musí... Vůbec bych se nedivil, kdyby letos přišla na návštěvu Sahara, ale na mráz a sníh bych si vsadil taky. Zas to začíná nabírat tendenci k větším výstřednostem, které byly po většinu roku spíše potlačeny. Listopad i září byly od zdi ke zdi. Vznikají velmi "originální" situace v rozložení tlakových útvarů, nejspíš se nebudeme nudit..

zdravím
Vichr
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Tomáš Psika »

Vichr píše:Vůbec bych se nedivil, kdyby letos přišla na návštěvu Sahara, ale na mráz a sníh bych si vsadil taky. Zas to začíná nabírat tendenci k větším výstřednostem, které byly po většinu roku spíše potlačeny.
S politováním musím přiznat, že se mi jaksi můj pokus o dlouhodobou předpověď před více jak měsícem dost nezdařil a prozatímní výhled ukazuje, že se to zřejmě moc nezmění :) . Pozorně sleduji hlavně severoatlantickou oscilaci, tryskové proudění a růst ledových ploch a nestačím se v posledních dnech divit, jakým směrem se to začíná ubírat. Přesně opačným směrem než jsem očekával. Vstupujeme do silně negativní fáze, která přinese hodně srážek, především do Středomoří. Tryskové proudění v posledních dnech a týdnech zcela vybočuje z předpokládaných schémat a zdá se, že dlouhodobé předpovědi mnoha ústavů se budou muset významně revidovat. Vůbec bych se nedivil, kdyby se v nejbližší době objevilo sněžení i v severní Africe.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Také zírám, co se děje... :shock:

V sezónních předpovědích docela přesný (a můj oblíbený) server http://www.metoffice.gov.uk/weather/wor ... index.html si moc neví rady s obdobím prosinec - únor, bo nad Evropu dal bílou (nicneříkající) barvu. Před tím na období listopad - leden nám "podstrčil" barvu červenou (nebo jaká to je) s nadprůměrnými teplotami - škoda jen, že tam není předpověď po měsících jednotlivě, ale berou 3 měsíce jako jeden blok.
Srážkově je to také nejasné, ale spíš se přikláním k tomu, že bude srážek dost, ale je otázka, v jakém skupenství. Myslím, že s letošní zimou tápou všichni... :lol:

Zatím vypadá 1. prosincová dekáda ve stř. Evropě teplá, hlavně u nás na východě ČR.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Tomáš Psika píše:...Pozorně sleduji hlavně severoatlantickou oscilaci, tryskové proudění a růst ledových ploch a nestačím se v posledních dnech divit, jakým směrem se to začíná ubírat...
Můžu poprosit o odkaz, kde najdu aktuální stav plochy zalednění (mocnosti ledu asi těžko...) v Evropě a v Arktidě, příp. odchylku od normálu? Díky.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Tomáš Psika »

Těch zdrojů je opravdu hodně, zatím nemám ty nejdůležitější v záložkách, takže jen výběr některých z posledně navštívených:

http://www.socc.ca/seaice/seaice_current_e.cfm
Nepříliš aktuální, ale jsou tam právě ty odchylky "od průměru".
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere ... .some.html
Velmi zajímavý zdroj informací o zalednění.
http://polar.ncep.noaa.gov/seaice/
Zajímavé animace.

Někde jsem ještě viděl textové předpovědi pohybu a tvorby ledu v různých oblastech světa. Byly to předpovědi nějaké kanadské organizace, ale bohužel teď nemám odkaz, musel bych to pracně hledat na jiném počítači. Jinde jsem zase viděl vektory pohybu ledu. Snad to ale zatím stačí. Časem sem přidám ještě jiné odkazy.
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Tomáš Psika »

Co se týče odchylek pokrytí ledem oproti průměru 1979-2000, tak hodně zajímavý je rozhodně tento obrázek :) (viz odkaz) . Jednoznačný důkaz toho, že se s klimatem v Arktidě opravdu něco podivného děje.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere ... series.jpg
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Tomáš Psika píše:Co se týče odchylek pokrytí ledem oproti průměru 1979-2000, tak hodně zajímavý je rozhodně tento obrázek :) (viz odkaz) . Jednoznačný důkaz toho, že se s klimatem v Arktidě opravdu něco podivného děje.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere ... series.jpg
Podle grafu se zdá, že se vše vrací do normálu, ale nevím - je to velmi překotné, neurovnané a poslední "skoky" nahoru - dolů jsou zvláštní... :?

Ale hlavně moc díky za odkazy! :)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše: Podle grafu se zdá, že se vše vrací do normálu, ale nevím - je to velmi překotné, neurovnané a poslední "skoky" nahoru - dolů jsou zvláštní... :?

Ale hlavně moc díky za odkazy! :)
no právě, aby to nebyla jen taková ukolébavka, jinak se změnou klimatu se předpokládaly výkyvy ... teď je to asi souhra příznivějších podmínek, ale kdo ví jestli to za rok za dva nebude naopak
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Onen přírůstek ledu je zajímavý, v posledním týdnu nabral na obrátkách. Ono svou roli hraje sluneční minimum, čili, ledu by mělo být zákonitě více, nežli v posledních létech.

Zatím

Adam

Ps. Zatím se potvrzuje předpoklad chladnější druhé dekády prosince a téměř normální závěr první. Uvidíme
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaka bude zima 2008/2009

Příspěvek od Michal Geryk »

:lol: Předpověď počasí na Štědrý večer 24.12. dle GFS z 6h UTC: :lol:

Počasí bude ovlivňovat rozsáhlá anticyklóna nad stř. Evropou.

Bude skorojasno, ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost.
Teplota bude v rozmezí +2°C až -2°C s dalším poklesem v nočních hodinách.
Slabý proměnlivý vítr.


Tak to byl pokus o malý žert, ale sklon k inverznímu anticyklonálnímu počasí v poslední prosincové dekádě pozoruji delší dobu.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“