Prognóza zima 2006/7

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Trochu se odbočilo od zimy,ač ještě téměř žádná nebyla,tak se k ní vrátím...
V poslední době jsem hodně prohlížel sezonní předpovědi a jiné materiály hodnotící klima posledních měsíců a s tím související pokusy o předpověď a výhledy na nadcházející zimu.Všude to vypadá na teplejší zimu i současný stav,kdy ani na dalekém severu není stálejší zima,jen občasné studené vpády a dokonce ani Kanada se mi nejeví tak stále a trvale zalitá studeným vzchem jako to tam bývá obvyklé (jen můj dojem)
I když v jedné z předpovědi byl leden hodnocen v předpovědi jako velmi teplý,usuzuji že po výkyvech letošního roku to zima ve střední Evropě někdy na přelomu roku,nebo v lednu rozbalí a ukáže nám...
Asi-snad to nebude tak jako loni,o to ani nestojíme,ale zima určitě bude.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Tak se mi zdá, že předpověď ze 3 prosince se začíná vyplňovat, alespoň první část, o tom že vánoce budou na blátě.

Pro Flamese: příprav si peníze asi to prohraješ, protože já si vsadil. :D
moc dík
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

dobrmanek píše:Tak se mi zdá, že předpověď ze 3 prosince se začíná vyplňovat, alespoň první část, o tom že vánoce budou na blátě.

Pro Flamese: příprav si peníze asi to prohraješ, protože já si vsadil. :D
moc dík
A s kým ses vsadil ? - bacha na to...Jak jsem říkal,každá sázka je ošidná a zvláště když nebylo blíže specifikováno,čemu se říká vánoce na blátě.Většinou se tím myslí déšť,teploty nad nulou-beze sněhu.Sníh - na ten to opravdu zatím moc nevypadá,ale mrzne a po blátě ani stopy... :) :)
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

vánoce na blátě = vánoce bez sněhu
to znamená že klidně může mrznout, ale jestliže není po sněhu ani památky tak prostě to jsou vánoce na blátě( i když jen obrazně ).
Nebo znáte snad jinou definici?
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

A co se týče té sázky tak bych navrhoval někde nějaký sraz a tam bychom spolu otevřely nějakou flašku vína nebo něčeho dobrého a potom by se uvidělo. A tím srazem to myslím všechny aktivní účastníky meteofóra aby nebyla nuda. Ale to je jiné téma. Určitě by bylo o čem debatovat.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Vánoce ..

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Flaška dobrého červeného, proč ne? :-)) :lol: ))

Já mám osobně definici vánoc na blátě, když je teplo a ...je bláto a klidně může být i nějaký ten sníh, který ovšem taje, zkrátka je to o ničem.
Naopak když mrzne a sníh nenapadne, tak sice vánoce jsou bílé tak leda od jinovatky, ale bláto to není
Osobně si myslím, že do Vánoc, aspoň u nás na severovýchodě nějaký sníh napadne, tipuji max 5 cm, spíše tak 1 až 2, ale měl by být, pak padne inverze, což na Karvinsku, kromě inverzí dnešního typu, je vždy pohroma.

Uvidíme
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zima

Příspěvek od fractal »

Tak zatím to vypadá, že "vlk zimu sežral" i když kdo ví jestli ji třeba ještě nevyvrhne. Sníh jsem u nás na jihu viděl ležet jen chvíli po Vánocích. Dovolenou horách na 22.1. jsem zrušil a 31.12. se vesele proháněl mezi prosluněnými vinicemi. Možná, že v únoru či v březnu nás zima ještě pozlobí ale osobně tomu moc nevěřím.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

sníh

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Takže sněhová epizoda trvala od 27.12 navečer do 31.12. 1.1 již ležely jen zbytky sněhu. Pěkně bylo 30.12 v sobotu, kdy maxima vystoupila max ke 2, sníh jen lehce natál a ráno spolu s večerem byly mrazivé :-)
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zima

Příspěvek od ivosum »

Zdá se, že zima nedorazí. Ve zprávách už hlásí, že zima by měla přijít nejdřív na začátku února. Jenže úspěšnost prognozy je někde na 65% maximálně. Takže se tomu věřit moc nedá. A nejlepší jsou předpovědi na léto 2007: Prý bude chladné. Takový předpovědi mám nejraději, Neví jak bude za týden, ale troufají si předpovědět letošní léto. To by mě zajímalo jaký je zdroj těchto "zaručených" informací.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Vypadá to, že skutečná zima by měla přijít až v polovině února a ne dřív, toť můj názor. Jednu předpověď jsem trefil druhá mě nevyšla, tak do třetice to snad vyjde. :).
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

GFS dává dnes večer na období od 23. ledna výrazné zeslabení Z proudění (modely se ale několikrát za den často zásadně mění...), tak snad změna směrem k opravdové zimě přijde. Můj tip je, že si v únoru užijeme sněhu i v nížinách. Asi jsem odvážný... :D
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

850 Hpa

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

I 850Hpa se po 21 lednu neochotně šine pod normál a to už druhý den, takže jistá naděje tu je, avšak je to stále velmi daleko, takže do té doby může být vše úplně jinak..
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

opovážim se :-)

Příspěvek od Adi »

Předpověď počasí na další týden a to do 21.1 s výhledem na týden další
Výhledy začínají být opatrně optimistické, tedy zdá se, že za týden paní Zima snad přeci jen příjde :lol:

Takže jak bude v dalších dnech?
Dnešek bude oblačný až skoro zatažený, větro a teplo, na severu místy slabé srážky. Meteorologové ČHMÚ dávají nejčastější interval 9 až 13, není důvod mu nevěřit. Dodávám, že někde může být ještě tepleji vzhledem k vysokým ranním teplotám. Srážky navečer ustanou a bude přechodně oblačno
V noci na neděli i v neděli nás přefičí studená fronta, to znamená od západu velkou oblačnost, občasný déšť, během dne přeháňky. Srážky nebudou nijak intenzivní, úhrny čekám nejčastěji do 5 mm. Za studenou frontou se rychle rozšíří vývěžek tlakové výše, čili již odpoledne a navečer bude na většině území polojasno nebo skoro jasno, jen na východě ze začátku oblačno. Teploty přes den 6 až 10, na východě ze začátku místy do 12, navečer poměrně výrazné ochlazení, způsobené vyjasněním a uklidněním větru
Pondělí polojasno až jasno, ráno na většině území teploty pod bodem mrazu, nejčastěji 1 až -3, jen ojediněle bude teplota nadnulová a to do 3 stupňů. Den polojasný, teploty max 4 až 8, ojediněle může být chladněji a to do 3 stupńů. Začne zkrátka inverzní počasí, které potrvá do čtvrtku, kdy navečer přejde studená fronta, která to v noci na pátek „rozfouká“ a přenese tak paradoxně opět oteplení.

Tedy od úterý do čtvrtku polojasno, jen místy nízká oblačnost, mlhy. Teploty v noci -1 až -5, místy při zesíleném větru nebo nízké oblačnosti okolo 2 nad nulou, přes den 2 až 6, místy okolo 0, někde naopak až 8.
Poměrně široký interval, není, liž pravda? Jde o to, že inverzní počasí je nepředvídatelné ve smyslu výše inverzní vrstvy, vlhkosti vzduchu a síly větru, kde horzí pak možnost fénových jevů. Osobně však soudím, že půjde o „suchou“ inverzi, kde bude relativně málo nízké oblačnosti a tak teploty v nočních hodinách mohou poklesnout poměrně hluboko pod bod mrazu.
Ve čtvrtek navečer v Čechách velká oblačnost, v noci déšť a od západu oteplování. V pátek navíc přejde teplá fronta dalšího frontálního systému, takže pátek bude pošmourný, velmi teplý a větrný. Zřejmě nebude moc pršet avšak teploty vylezou zase pěkně vysoko. Jinými slovy teploty v noci 6 až 2, na západě 8 až 10, přes den 8 až 12.
V sobotu pravděpodobně přejde studená fronta, která přinese nárazy větru a sního do hor. Teploty v noci okolo 7, přes den teploty obdobné, akorát navečer se bude ochlazovat, byť nečekám výrazný pokles, maximálnně k 0
Teď ono OCHLAZENÍ :D
Neděle bude oblačná až zatažená, občasné přeháňky, které mohou být od středních poloh sněhové, sníh se může objevit i v nížinách, tato možnost je zatím malá. Teploty přes den 2 až 6, v noci teploty okolo 2.
Výhledy na další týden slibují mírné ochlazení a možné zimní počasí i v nižších polohách. Pravděpodobně oblačno, sněhové přeháňky, teploty přes den -2 až 2, v noci okolo -4. Budu to nadále upřesňovat, avšak opatrný optimismus, co se týče zimy a sněhu je na místě :)

Adam Gamrot, Orlová
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
senior
Příspěvky: 9
Registrován: 14 led 2007, 11:05

zima

Příspěvek od senior »

dlouhodobě sleduji jednotlivé příspěvky do diskuzi o globálním klimatu a o průběhu letošní zimy. V prosinci se objevily různé prognozy o průběhu zimy. Co se týče globálního klimatu a jeho výkyvu nezapomínejme, že se nacházíme v době ledové, v současné době v její teplejší periodě, nejtepleji bylo 5000 let před naším letopočtem a vs oučasné době by jsme se měli nacházet před začátkem chladnější periody. Nikdo přesvědčivě nedokázal vliv na klima Evropy u Golfského proudu až na přířežní oblasti které jou prokazatelně oteplovány což se týká pobřeží Norska až po Murmansk.
V současné době podle měření Golfský proud zeslábl a přesto je zima odpovídající subtropům. Vědci se různí v názorech co vlastně bude následovat. Část amerických vědců se kloní k názoru o razantním nástupu doby ledové v blízké budoucnosti. Jiní vědci se přiklánějí ke globálnímu oteplování jehož důsledky jsou naprosto zřejmé pro obyvatele příbřežních oblastí, ale pro ostaní části zeměkoule se o důsledky globálního oteplování vedou zásadní spory. Vzhledem k historii zeměkoule kdy normální bylo že země byla zcela bez ledu a došlo k mohutnému rozvoji života viz. era dinosaurů, kdy vlastně byla jen relativně krátká období dob ledových. Nikdo přesně neví proč vlastně doby ledové vznikají, osobně se přikláním, že sluneční soustava se při své pouti vesmírem dostane do oblasti mezihvězdného prachu, čimž dojde k poklesu intenzity slunečního záření a tím i celkové sumy tepla dopadající na zemský povrch. To by bylo jedno z možných vysvětlení vzniku doby ledové kromě některých dalších, ale vážení zamyslete se nad tím kdy celá zeměkoule je svíráná mrazem a podstatně nižšími teplotami co vlastně nastartuje oteplení a postupné roztátí sněhu a ledu. A naše současné uvahy o vlivu Golfského produ na naše počasí, nebo vlivu El-nina jsou vzhledem k výše uvedenému zcela nepodstatné. Cirkulace letošní zimy je charakteristická souvislým pásem vysokého vzduchu, který se vysunul k severu. Za normálních zim je tento pás mnohem jižněji a frontální zóna spolu s tlakovými nížemi procházejí středomořím. Já osobně předpokládám, že zima ještě přijde, ale spíše půjde o množství sněhu, než o nějaké arktické mrazy. Ještě k vlivu Golfského proudu na naše počasí. Konkrétně v letošním roce není žádný, neboť cirkulace v atmosféře v oblasti střední evropy je typická pro zimy v subtropech a teplý vzduch k nám přichází z nižších zeměpisných šířek v teplých sektorech frontálních systémů. I když většina meteorologů odmítá nebo zpochybňuje vliv El nina na cirkulaci v atmosféře. Osobně se přikláním v názoru, že mávnutí křídel motýla v amazonii se přenese za nějaký čas i do Evropy.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

Já bych ještě neodsuzoval letošní zimu - únor, březen ještě může něco zimního přinést a nakonec třeba budeme mluvit o mimořádně teplé první části a mimořádně studené druhé části zimy...

Zatím to vypadá na ochlazení ve 3. lednové dekádě a snad i vločky v nížinách, ale asi se hned nasune anticyklóna a posléze inverze, takže srážek moc nebude. Snad 22.-23. ledna aspoň na horách při SZ vlhkém proudění něco připadne.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“