Prognóza zima 2006/7

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
TomasBurt
Příspěvky: 76
Registrován: 06 led 2007, 18:23
Bydliště: Nejdek (Krušné hory) 584 m n.m.

Příspěvek od TomasBurt »

Díval jsem se trochu do historie a našel jsem zajímavou zimu 1987/1988. Tehdy taky nebyl na horách skoro žádný sníh až do 20. ledna. Pak napadlo 30 cm a až do 9. února se zase nic nedělo. Ale potom nastalo víceméně stabilní SZ proudění a v Krušných horách napadlo za zhruba měsíc (od 10.února do 15. března) 250 cm sněhu !!!
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Úvaha

Příspěvek od Flames »

Sice je zde téma prognóza této zimy,ale já bych si dovolil trochu předčasně bilancovat.Možná to bude pro některé z vás,co jste z nížin trochu mylné,když jste zvyklí na zimy beze sněhu,ale já tady od nás mohu prohlásit -a že už nějaký rok počasí sleduji...Letos to je první zimní období co nepřišla zima.Už jsem o tom dříve četl v souvislosti s oteplováním země,že jednoho roku prostě nenapadne sníh a bude teplo celou zimu,ale připadlo mi to jako vzdálené sci-fi...a ono se to stalo už takhle brzy,pokud opomeneme krátké zimní epizody z počátku listopadu,období konce prosince a okolo 20. ledna.
I když v minulosti byly zimy vyloženě teplé jako v už jinde zmiňované zimě 1987-88,přece jen zima vždy dorazila.Letos nic.Vyniklo to o to více,že loni jsme si užili zimu tuhou a nekonečnou na hony vzdálené té letošní.Ono tady u nás v podkrkonoší mnohdy když byly teplejší zimy napadlo něco mokrého sněhu,pak to roztálo,nebo byl sníh jen občas,ale aby většinu zimy bylo teplo bez sněhové pokrývky-to je novinka.
Aby to nebyl pohled zkreslený hodil jsem řeč s mnohem staršími známými a ti mi potvrdili,že tohle nepamatují,aby za celou zimu vlastně nebyla zima.
Docela se zvědavostí-snad i obavami čekám na vývoj počasí v letní polovině roku.Dalo by se říci,že nekonečné anticyklonální počasí konce minulého roku kopírovalo loňský horký červenec a deštivý leden seděl na srpen.Tak si myslím,že i letos nás mohou potkat dlouhá horká,velmi suchá období,následované vydatnými dešti-které ovšem přijít,protože jak víme v létě se frontám nad rozpálený kontinent mnohdy moc nechce a končí to u lokálních bouřek hlavně v západní polovině našeho území.A tak suchá horka mohou nabýt extrémní sily.Možná nám napoví další průběh roku hlavně jara zda-li nastolené kladné odchylky v průměrných teplotách se udrží a přinesou teplé jaro a tropické léto,nebo po teplém jaru a ohřátí kontinentu bude následovat deštivé léto-vliv oceánu je letos velmi silný.I tato možnost je velmi reálná a nám nezbude než si počkat,protože není žádná předpověď,která by to dokázala alespoň naznačit.
Uvidíme po skončení zimy astronomické,jak dopadnou všechny propočty zimy skončené a kam se tato zima zařadí.Bude to určitě do podobných míst jako ta loňská,jen na opačném konci.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Za normálních okolností je půda v této roční době bláto. Nyní je stav takový, že na mnoha místech v lese kopnete a půda se vám rozdrolí pod rukama jak je vysušená. Platí to aspoň pro Vítkovsko.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

Srážkový deficit na stř. Moravě je značný. Např. v nedaleké Olomouci je roční normál (1961-1990) 570,0 mm srážek, ale spadlo srážek pouze:

2006 - 513,1 mm
2005 - 455,2 mm
2004 - 510,5 mm
2003 - 448,8 mm
2002 - 556,2 mm

V Přerově je normál asi 610 mm, ale úhrny budou podobné.

Zdroj ČHMÚ http://www.chmi.cz/meteo/ok/infklim.html .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

tak u nás je bláta až moc, v lese tedy nevím, ale takové sucho tu mít nebudem. Dokonce u nás za barákem, pokud více prší, je na cestě louže a pokud si pamatuju dobře tak ať jako malá nebo přechodně hodně velká tam je pořád snad už od října. Když to porovnám s loňským rokem, kdy bylo podstatně větší sucho, má tato zima alespoň jednu výhodu - není tolik prachu a špíny po zbytcích sněhu. :)
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Jedna taková malá odbočka mimo.

Pro Michala Koupého: Jestli chceš vidět obrovské množství motýlů sice jen jednoho druhu, ale i tak to stojí za to, tak si zasaď záhon 2 x 4 metry a na něm vysej rostlinu Echinacea purpurea. To množství motýlů ti možná vyrazí dech. A taky uvidíš několik druhů čmeláků, rovněž v množství ne zrovna malém. Květy vydrží několik týdnů.
Uživatelský avatar
TomasBurt
Příspěvky: 76
Registrován: 06 led 2007, 18:23
Bydliště: Nejdek (Krušné hory) 584 m n.m.

Příspěvek od TomasBurt »

pro gerykm:

Je zajímavé, jak se to v poslední době otočilo. Východ vysychá a západ vlhne. V Krušných horách je situace opačná než na střední Moravě. Od roku 1998 došlo ke skokovému nárůstu srážek o 180 mm ročně. Pro ilustraci uvedu dvě stanice z různých oblastí Krušných hor:

Fichtelberg (1214 m), střední Krušnohoří:
průměr 1961/1990 1117,0 mm
průměr 1988/1997 1035,8 mm
průměr 1998/2005 1213,4 mm

Přebuz (905 m), západní Krušnohoří:
průměr 1961/1990 neznámý (stanice měří od roku 1988), ze srovnání s okolními stanicemi ale vyplývá 1140-1170 mm
průměr 1988/1997 1042 mm*
průměr 1998/2005 1222 mm*

* data z Přebuzi jsem našel v dokumentu Výzkumného ústavu lesního hospodářství, který se zabýval vlivem srážek na změnu plošného přírůstku smrku. Tato data pravděpodobně pocházejí ze srážkoměrné stanice ČHMÚ, pro jistotu je beru s určitou rezervou.

Chtěl bych ještě dodat, že Krušné hory ve druhé polovině 20. století docela rychle vysychaly (kromě 60. let). V období 1901-1950 bylo celé Krušnohoří vlhčí průměrně o 100 mm než v období 1951-2000. Tuším, že by to mohlo být způsobeno přibýváním JZ proudění, které Krušným horám nesvědčí (na šumavském Březníku naopak došlo k nárůstu srážek). Jsem zvědavý, jak dlouho trend, který nastal v roce 1998, vydrží.
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

V každom prípade, MetOfficu to pre zimu 2006/7 vyšlo. Teploty nadpriemerné, zrážky priemerné.

Nové prognózy MetOfficu pre leto 2007 hovoria o historicky extrémne teplom lete s pravdepodobnosťou cca 70%. K zrážkam sa nevyjadrujú, pretože markery sú "zatiaľ nejasné".
Uvidíme.
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“