Jaká bude zima 2013/2014?

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Je načase otevřít jedno veledůležité diskusní fórum:)
Říjen klepe na dveře a první dohady stran nadcházející zimy jsou tady:

Chladný mód zde:
http://kasimsweatherwatcher.com/winter-forecast-201314/
http://notrickszone.com/2013/09/09/mete ... -in-a-row/
http://www.meteociel.fr/modeles/cfsme_c ... e=0&run=10 -zde vyjímka - spíše teplejší zima s vyjímkou února
http://www.ukweatherforecast.co.uk/cate ... e-weather/
http://www.theweatheroutlook.com/twocom ... -2014.aspx
http://theweathercentre.blogspot.cz/

Celkem marně hledám předpovědi zimy teplé přičemž do nynějška jsem si byl jist tím, že nadcházející zima bude spíše teplejší, resp. inverzní.
Americké předpovědní modely údajně dávaly zimu spíše teplou oproti evropským, nicméně tyto (americké) jsem zatím nenašel.

Podle předpovědí výše - zima by mohla být podobná sezóně 2002/2003, jež byla chladnější, ale spíše suchá s častými vpády studeného a následně inverzního SV/JV :/

Osobně bych bral zimu vlhčí, avšak s převládajícím sněžením aspoň ve středních polohách, nikoliv inverzní a suché hnusy. Suchých módů bylo v létě až až a mraků předtím taky. ideální by bylo něco "mezi" :)
Na chladnou zimu ukazuje celkem velké množství hub.
Uvidíme, jak se bude vybarvovat listí, když je hodně barevný říjen, to může být empirický indikátor chladné zimy (vyšlo v rocích 86/87, resp. 95/96 nebo 2005/2006 - včetně oněch hřibů. V roce 1986 - bylo dost sucho, takže hřiby se moc nekonaly)

Co na to vy zkušení borci z fóra? :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od kocurekp »

Jako naprostý neodborník se přikláním k chladnější verzi zimy buď s nevýrazným tlakovým polem anebo s výšemi nad Ruskem. Podzim tipuji (a zatím vychází) jako letošní jaro, takže nevýrazný hnus, který nahrává chladnému módu. Léto bylo stabilní a to by se v zimě mohlo opakovat, s tím že, tyto letní situace bývají v zimě chladné na způsob Sibiře... :twisted:
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od CtiborV »

Chladné zimy se poslední dobou opakují spíše po 10 letech - jak je vidno výše u Adiho, asi si teda musíme 2,3 roky počkat. Zatím je docela brzy na nějaké reálnější prognózy. Minulá zima např. nebyl až tak špatná, ale zase bylo strašně málo slunce. Takže co se mě týče, trochu jsem změnil priority, už nevyžaduji tolik sněhu, mrazů a kdoví co, ale radší živější oblohu a dynamičtější situace. Minulé 2 zimy byly o velké absenci SZ proudění. Buď foukal JZ nebo naopak kosa ze SV. Bral bych zimu 2001/2, SZ proudění , občasná obleva a hory sněhu od poloh 500 m a výše.
Jediné co je zajímavé je docela velká rozloha arktického ledu a rekordní rozloha antarktického ledu(nejvyšší za historii měření - o tom nikdo nemluví). Jaký to bude mít vliv si netroufám odhadnout. Už od zítřka nás čeká velmi studený vpád ze SV a bude pokračovat po celý týden. Říjen vypadá tedy chladněji, listopad může být teplejší a tím by studenější mód mohl vyjít na konec listopadu a začátek prosince. Uvidíme.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
dresi
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2009, 20:53
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od dresi »

Ohledně těch amerických modelů: na začátku září jsem viděl předpověď NCEP NCAR a ten v té době ukazoval pro celou Evropu, kromě Skandinávie, velmi studenou zimu. Stejný názor má i Joe Bastardi a s jeho předpověďmi mám celkem dobré zkušenosti, i když ani on není dokonalý.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Bastardi zde:

http://notrickszone.com/2013/09/26/bast ... ss-europe/

Akorát bych šetřil silnými slovy :) Holt Amerika :)
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Flames »

No je to ještě daleko,ale zima už slušně plítvá silami.Teoreticky by letos zima měla být studená,protože studeného proudění je letos až až..Jenže zima je specifické roční období a kolikrát jsme si to tu malovali a dopadlo to...Jestli do letošní zimy brát v úvahu oceán je zatím otázka.CPC zatím maluje trvale teplejší zimu,s tím,jak se k zimě blížíme ubírá tepla a klesá k normálu.Další z CPC modelů z počátku září dává teplejší první polovinu zimy a velmi mrazivou půli druhou.IRI zatím také dává slabě teplejší zimu,takže průměrem s těmi vašimi chladnějšími předpovědmi to vypadá zatím na plichtu :wink: a zimu kolem normálu :) zatím..
Uvidíme s čím vyleze kachna,i když pečená bude stejně lepší.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Vichr »

Stále tvrdím, že jsme na tom rámcově podobně, jako před třemi lety (2010). Poukazoval jsem na to už během jara a stále se na tom (bohužel) nic podstatného nemění. Budu - li z toho vycházet, a také ze stávajících povětrnostních situací, předpovím zimu chladnou, ne však úplně stálou. Aktuálně i dlouhodoběji máme slabý Atlantik, ale viděli jste sami, jak "expandoval" po 10. září. Považuji za pravděpodobné, že se totéž přihodí během zimy alespoň jednou. Na druhou stranu ale jasně "vedou" anticyklony a mají tendenci vybíhat hodně na sever. V posledních letech se stalo jaksi" zvykem", že se zima v říjnu předchází a v listopadu si dává pauzu. Poslední teplý říjen byl v roce 2006, listopad ve studeném proudění 2007. Zatím to směřuje k zaběhnutému scénáři.
Tento rok začal naprosto neživotně, jakoby postižen šedou zimnicí. Před vrcholem se náhle vzpamatoval a po krátkém vzplanutí míří rychle "do kytek". Zima může být zčásti dnem této kocoviny, ale nevěřím, že to bude na úrovni zimy 2005/6. V posledních třech desetiletích byly opravdu studené zimy vždy na začátku druhé poloviny. Ještě je čas...

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od fractal »

Osobně si myslím, že zima bude průměrná až spíše teplotně nadnormální, hlavně asi prosinec, leden spíše normální a únor patrně také samozřejmě občas s chladnějším/teplejším období. Celkově spíše suchá, minimálně tedy beze sněhu, srážky spíše dešťové (u nás pod 200 m.n.m.). No ale uvidíme, rád se nechám překvapit.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
dresi
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2009, 20:53
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od dresi »

Já sice to zbarvení listí nemám tak detailně odpozorované jako Adi, ale takhle barevný říjen už dlouho nepamatuju. Letos je to opravdu pěkné na pohled. Loni na konci října nasněžilo na zelené stromy a pak to všechno spadlo. Za zmínku stojí taky fakt, že je v Arktidě nejvíc ledu od roku 2004 a oproti loňsku ten rozdíl činí přes 2 miliony km2. Ten efekt na zimu u nás je asi diskutabilní, ale za zmínku to stojí.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Vichr »

Také se těším z neobyčejně krásných podzimních barev. Pokud je mi známo, barevnost listí souvisí s počasím pozdního léta a začátku podzimu - podporuje jí intenzita slunečního záření a chlad, naopak nepříznivě působí deštivé počasí. Stávající nádhera tedy může být dílem studeného slunečného počasí na přelomu září a října. Loni bylo v tomto období tepleji, a také více srážek. V roce 2005, který zmiňuje Adi, panovalo koncem září a začátkem října typické babí léto. Naopak v roce 2009 výrazně teplé září, deštivý říjen a opět teplý listopad vedly k tomu, že listí zůstávalo zelené a ještě před vánoci jsme se vskutku bavili tím, zda si ozdobíme javor, nebo dub.
Barevnost listí a charakter zimy bych určitě nedával do přímé souvislosti, ale je možné, že existuje nějaká slabá korelace mezi povětrnostními situacemi na začátku podzimu a následným průběhem zimy. Např. v roce 2005 to bylo proudění z východního sektoru, které poměrně dlouho určovalo ráz počasí první poloviny podzimu. Následně se mrazy od východu podepsaly na průběhu ledna 2006. Situaci ze začátku letošního října bych v zimě opravdu nerad zažil. Ten severozápad, který tu byl předtím v září, ten by mi nevadil:-)

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Yves »

Jsem rád, že to tu běží i letos, přijde mi to jako jedna z nejzajímavějších rubrik. Říjen je hezky vybarvený i zde, hříbků bylo taky sympaticky vela. Bohužel nejsem v tomhle vůbec žádný prognostik, proto moc rád čtu informace kolegů. GFS mi přijde docela dlouhodobě a stabilně teplý po celý říjen. Zkoumám vždycky hlavně 850 hPa a prostě tam zatím nic není. Asi jsou skoro vyloučeny v posledních letech běžnější kalamity od středních poloh ještě před nástupem zimy spojené se škodami na porostech. V uplynulých dnech napadlo dost sněhu akorát v Alpách, místy už od 700 m n. m. Nic dalšího se zatím dít nemá. Množství ledu v Arktidě slušné, ale pořád o dost menší než bývalo. Stejně se o vlivu dá jenom spekulovat (albedo, srážky, proudění, všechno se ovlivňuje se vším). Uvidíme, uvidíme, klasicky fandím zimě s pořádnými bílými peřinami, ideálně stabilními. Cítím v kostech dobrou zimu, ale možná zbytečně mrazivou a suchou.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Vichr »

Napadá mě ještě jedna poznámka k dosavadnímu vývoji podzimu. Doposud jsem stále upozorňoval na analogie mezi tímto rokem a rokem 2010. Teprve teď mám dojem, že se vývoj začíná zásadně odchylovat. Pro podzim už mě napadá jiné srovnání - rok 2008. Tehdy září začalo horkými letními dny, k výraznému ochlazení došlo před polovinou měsíce a kolem 20. mi předčasně pomrzly teplomilné rostliny na zahradě (asi nejčasnější termín, co pamatuji). Důvodem bylo severovýchodní anticyklonální proudění. Studené počasí se táhlo až do druhé říjnové dekády, ve které nastoupilo jihozápadní proudění. Teplé počasí se udrželo prakticky až do poloviny prosince. Následoval chladný suchý leden a vlhký, teplotně normální únor.
Pro počasí platí "nikdy nevstoupíš do stejné řeky", přesto mi to připadá zajímavé. První zajímavý otazník visí nad tím, zda jihozápadní proudění, které má začít převládat, něco vydrží, nebo se spíš po letech dočkáme sněhu v listopadu.

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Flames »

Jsme téměř o měsíc dále a dovolím si tvrdit,že letošní zima bude zřejmě nestálá s jak výraznějšími chladnějšími periodami,tak i obdobími výrazně teplotně nadprůměrnými.S tím JZ to je otázka.Mnohdy JZ na podzim nic moc a pak to koncem října v listopadu padne a neví kdy skončit.Vůbec bych se téhle anomálii letos nedivil,pokud by se teplejší počasí protáhlo na větší část listopadu,ale zřejmě to tak dlouhé nebude a po nějaké i delší teplejší periodě se to překlopí do chladnějšího počasí.Spíš se mi zdá,že od letošního jara se počasí uložilo do přibližných cyklů,ve kterých se točí.Není to samozřejmě pravidelné a přesně se opakující cyklus.Je to sice hodně zjednodušené,ale pokud by to mělo tak nějak pokračovat a já měl dát takový první nástřel nadcházející zimy,tak v druhé půli listopadu by už mělo být teplotně kolem normálu,koncem měsíce i možná i pod normál s mírným oteplením v první půli prosince.Druhá půle prosince chladná,sníh na vánoce,velmi chladný i začátek nového roku.Na druhou půli ledna výraznější oteplení s ochlazením na začátku února.Bohužel tahle představa příliš napasuje se statistickými metodami – tedy že v určitých obdobích je pravděpodobnější určité počasí.Mám na mysli třeba tu druhou polovinu prosince,ale nejen tohle období.Říjen se přehoupl do nadprůměru a bude to těžký nadprůměr až skončí tento měsíc,který začal nejstudeněji v historii mých záznamů,takže možná,že s tímhle nástřelem zamete už listopad.
Celkově vidím listopad normál,nebo slabě nad normál,prosinec pod normál,leden celkově asi kolem normálu s rozdílným počasím polovin měsíců.Únor normál,je možný i podnormál.Poslední sezonní výhledy zmírnily-snížili teplejší první půli zimy a stejně tak zmírnily i avizovanou studenou druhou půli zimy.Prostě celkově zima kolem normálu ve všech směrech samozřejmě výkyvy na obě strany..
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Vichr »

V poslední době se všichni zimomilové bojí, že přijde mírná zima. Přijde mi to stejné, jako když modely za teplého počasí předpovídají teplo a za studeného obrací k zimě. Co mi právě teď připadá pozoruhodné:
Konečně, poprvé od roku 2006, se vyskytl teplý říjen. Jsem velmi zvědav, zda i další měsíce přestanou být "zakleté" (teplé listopady od 2008, chladné únory od 2009). Tipoval bych, že někdy během listopadu dojde k oslabení JZ expresu a sklouznutí studeného vzduchu po zadní straně azorské výše, vysunuté k severu. Patrně ne dříve, než kolem poloviny měsíce. Listopad jako celek však může skončit teplotně průměrný (nebo se to nestane a bude další teplý v řadě). Následně bych tipoval normální prosinec, studený sušší leden a vlhký únor, v nižších polohách spíše předjarní.
Pranostiky a různé přírodní úkazy zatím nedávají zrovna jednoznačné signály. Někdo tvrdí, že zvířata mají nebývale hustou srst a velké zásoby tuku, podle říjnových pranostik by ovšem zima byla mírná.

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2013/2014?

Příspěvek od Vichr »

Ještě bych dodal, že časné vpády studeného vzduchu koncem září a v první polovině října ( 2008,9) téměř vždy vyvolají zpětnou vazbu v podobě teplého proudění, které trvá déle než měsíc. Pozdější vpády koncem října a začátkem listopadu většinou vyvolávají totéž, případně spustí chladnou periodu, která v lednu ustoupí oceánskému proudění ( 2004/5, 2007/8). Co se týče zimy jako celku, nejlépe se "osvědčil" první vpád studeného vzduchu až ve druhé polovině listopadu (2005). To už není případ letošního roku. Měli jsme tu velmi mrazivý začátek října v severovýchodním proudění. Případné ochlazení po polovině listopadu je pouze první možností obratu, relativně pravděpodobnější se jeví pozdější obrat v prosinci (viz 2008, 9), ale může to klidně dopadnout i jako v roce 2011, kdy jsem 22. ledna už vážně musel jít sklidit ředkve, protože se blížila zima :lol:
V širším kontextu jsem se loni zmiňoval o tom, že nejspíše vstoupíme do několikaměsíční chladnější fáze (po xx měsících tepla). Shodou okolností "minima" této fáze nepřipadla na typické zimní měsíce, ale na březen, resp. druhou polovinu května a začátek června. Nyní to může být tak, že znovu získává navrch teplo, což neznamená, že by musely být všechny následující měsíce teplé, ale že celková tendence bude spíše do tepla. Stávající střídání teplých a chladných fází není zdaleka tak dramatické, jako bylo např. v letech 2005 - 7. Proto zmiňuji spíše sezonu 2011/12, než 2006/7. Nicméně tomuto vývoji nedávám největší pravděpodobnost.

Přeji hezký den
Vichr
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“