Jaké bude léto 2012

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jaké bude léto 2012

Příspěvek od fractal »

Jelikož tu máme pravidelně téma jaká bude zima, tak si myslím, že by nebylo k zahození založit téma Jaké bude léto. Jelikož už kocurekp takovouto otázku položil, dovolil jsem si založit celé nové téma. Třeba se to ujme a proběhne bohatá diskuze.
kocurekp píše:Mám takové neblahé tušení, že vzhledem k tomu, jak celkově málo srážek spadlo od počátku roku do teď, je nejspíš zaděláno na deštivé léto...
Ale třeba to doprší ke konci května/na začátku června, léto to vynechá, a pak zas od října do prosince...
Je mi jasné, že to jsou plané naděje, ale podělit se o své tušení a přání jsem prostě musel... :D
Pokud nebude celkový suchý rok, tak si myslím, že je celkem velká šance že dost srážek spadne ve vlhkých měsících tedy červen, červenec. Mým přáním je, že by léto snad mohlo proběhnout bez nějakých extrémů typu konec loňského srpna. Ale uvidíme, to je spíše přání, než předpověď. Osobně mám spíš strach že rozkolísanost počasí bude pokračovat. Po teplejším květnu a části června bude určitě chladnější a deštivější konec června a červenec a naopak suchý a horký srpen :? .
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaké bude léto 2012

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

můj názor je, že léto bude (bohužel) teplé až velmi teplé s tím, že oba "hlavní" letní měsíce - červenec i srpen budou horké, červenec vlhčí, než srpen pravděpodobně. Předpokládám léto ve znamení chcíplé zóny nebo slabého antizonálu, což většinou s sebou nese teplé a spíše suché počasí. Zde na Ostravsku to znamená hodně dusných dní se smogem. Červen bude tak nějak napůl - spíše teplejší, proměnlivý, s tím, že nakonec vyhraje teplý mód.

Osobně preferuji léto proměnlivější, kdy srážky ani teplá období netrvají příliš dlouho a teplotně v mezích normálu, nebo slabounce pod ním. Z tohoto pohledu nejlepší léto bylo v roce 1996. Léta, kdy bylo vyloženě chladno či deštivo (1977-1980) - až tak nemusím, byť i ta měla své kouzlo.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaké bude léto 2012

Příspěvek od Vichr »

Mě znepokojuje nejen sucho, ale i značná rozkolísanost teplot, která je tu v nějaké podobě už od podzimu. Zatím nemám důvod věřit tomu, že se to podstatně změní. Proto očekávám v létě jak extrémní horka, tak severní proudění s denními teplotami dubnového střihu. Obojí bych raději vynechal. Se srážkami je to stejné, od loňského léta s krátkodobými výkyvy jen dohánění deficitů. Podle mě bude nějaké vlhčí období, možná v červnu, ale celkový trend vytrvá. Odhadoval bych, že podstatné změny přinese až podzim. Nevím proč, ale zdá se mi, že koncem léta se pravidelně nastavuje širší způsob "fungování systému" na mnoho měsíců.

Přeji hezký den
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaké bude léto 2012

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

zdá se, že má předpověď na léto - aspoň prozatím - vyšla pro Ostravsko, resp. Moravu či Slezsko takřka na sto procent, včetně velkého množství dnů se smogem :|
Pro Čechy je to jíná - připomíná mně to roky 1992 (1994) či 1982, kdy v obou rocích zde bylo obdobně, zatímco v Čechách bylo podstatně vlhčeji a mírně nižší teploty. Pro Čechy vyšlo snad jen to teplo, byť ne docela, odchylka od normálu na západě není tak významná, jako zde (téměř 2 nad DP.)
Rozdíl spatřuji také v tom, že v roce 1992 byl velmi teplý srpen, což letos očekávat nelze.¨(Taky chladnější v Čechách), tento bude podle všeho slabě nadnormální a srážkově opět podnormální. Z rokem 2003 srovnání pokulhává, byla jiná povětrnostní situace a hice převládaly spíše na západě území.
Usuzovat z tohoto na charakter letošního podzimu zatím z větší jistotou nelze.
Dle mého názoru jsou pravděpodobné dva scenáře - teplý podzim po celé období s krátkou zimnější vsuvkou během listopadu.
Druhý scénář vidím obdobně - akorát v poněkud chladnější verzi ve smyslu studenějšího (a snad i mokřejšího) října mezi teplým září i listopadem.
Dále počítám s pozdní, mírnější zimou, která bude spíše suchá. Rád bych se stran zimy a ostatně i podzimu pletl. Je značné sucho.

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“