Jaká bude zima 2011/2012

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Michal Geryk »

Únorový CFS dává stále víc a víc zimy nad S-SV Evropu a teplo nad V-JV Evropu, hodně srážek dává nad J-JV Evropu - jinými slovy počítá s častějšími J-JV-V cyklonálními situacemi, což by mohlo přinášet srážky a zimu do Evropy střední - uvidíme. :)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Flames »

Aniž bych chtěl někomu upírat ochlazení,už je termínově téměř jisté,pořád mi ten výhled jaksi nehraje.Oceán se jen tak nevzdá a právě v té komplikovanosti nástupu výše od východu přes tu brázdu nad stř.Evropou vidím mezeru.Uvidíme..
I ten výhled tepla do východní Evropy od CPC,při očekávání výše od východu moc nesedí.To by odpovídalo tomu co psal Michal a že výše zůstane severněji a od JV bylo tepleji.To by kazilo zimu hlavně Adimu..
Měsíční výhled CHMU je velice opatrný a mne se zdá především odvozen od klimatologických průměrů,při současných nejasnostech výhledů,kdy zřejmě nastoupí zima,ale jak dlouho.I týdenní výhled CHMU se mi zdá proti výhledům GFS,ECMWF.... příliš teplý.Nebo v CHMU tuší,co jsem naznačil v prvních dvou větách.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od kocurekp »

Ochlazení opět posunuto o týden, oceán se opravdu jen tak nevzdá. Musím se přiznat, že mi to vyhovuje, když je relativně sucho a ve městě nejsou břečky. Anebo pak už sníh a mráz...
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Ochlazení opravdu postupně od úterka přijde. To je jistě pozitivní, nicméně zřejmě bude takřka beze sněhu v nížinách. :/
Nebude zatím nijak arktické, akorát začnou ledové dny. Co je horší, že nejspíše půjde zde o (skoro) holomrazy, neboť modely začínají šetřit srážkami, takže sněhu zde nebude moc a navíc se začne kazit luft. Očekávám situaci, podobnou loňské, kdy dlouhé týdny bylo východní, chladné proudění, prakticky beze srážek a hustým vzduchem zde.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od kocurekp »

Tak modely ony holomrazy opět postupně mírní (GFS - WeatherOnline). Alespoň zde pro Prahu / západ ČR. Přes den mrcasení v plusu těsně nad nulou, v noci do -5. I to se ale ještě může změnit. Takové váhání na nejbližší dny už jsem delší dobu neviděl - i počasáři na ČT by měli kápnout božskou a alespoň letmo zmínit nedokonalost dnešní techniky... :)
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od kapr »

tak co, dáme nějaký arktický den příští týden ? ..
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od fractal »

No někde v republice snad jo, tady u nás budu rád, pokud se dostanu v minimu pod -10 °C :-).
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Tom »

Také si myslím že zde nepadne arktický den zde ale i tak zima až až a vůbec ji nechci pokud není sníh není to moc dobré
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Michal Geryk »

Zde arktický den (dny) na začátku února čekám, SV proudění tlačí arktický vzduch Moravskou bránou k Přerovu docela často. :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od kapr »

chápu ten smajl..nebude moc o co stát..taková situace tu nebyla hodně dlouho..gfs dává plus minus 14 dní silných mrazů, což fakt nemusím..i když zimu mám rád, nějaké srážky podle mě modely začnou kreslit. Uvidíme no, v tom lednu 2006 tu byly dva arktické, bylo ale hodně sněhu. Evropa zamrzne a asi tak rychle se neohřeje, i když budu modelům "fandit" víc do tepla..
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Flames »

No zima jak blázen bude,ale ve výhledu týdne s tím dost míchají,viz poslední výstup,s brázdou nad střední Evropou a nemusí to být konečná,i nad záp.Evropou bude dle večerních výpočtů nevýrazně tlakové pole.Ecák dokonce kontinentu dává "jen" týden,kdoví,ale spíše to bývá,že tenhle východní humus potvá déle...Atlantik,až na výjimky budeme vítat s otevřenou náručí a úsměvem na tváři.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Vichr »

Už ne jaká bude, ale jaká byla...Našel jsem vlastní předpověď z podzimu a přidávám k ní s odstupem času komentář.

- Zima jako celek bude teplotně nadprůměrná, nebo alespoň průměrná. Tento předpoklad se naplnil. U nás vyšla zima jako celek +1 stupeň nad DP.
- Žádný měsíc nebude tak studený, jako byl loňský prosinec. Omyl, únor 2011 byl ještě studenější. Tedy, v průměru. Jinak to byl měsíc rozdělený na dvě protikladné části, zatímco prosinec 2010 byl skutečně celý ve znamení studeného proudění (alespoň v Čechách).
- Alespoň jeden měsíc bude výrazně teplotně nadnormální (hádal bych únor). Kdepak únor. Byl to prosinec (+3,7 nad DP), ale i leden (+3,3 nad DP)
- Západ území bude teplejší než východ To je asi správně?
- Celkové zimní srážky budou normální, nebo i podnormálníU nás byla zima srážkově normální s tím, že leden byl nadprůměrný, prosinec a únor podprůměrné.
- Těžiště srážek bude v oceánsky laděných oblastech na západě a severu územíTo asi platí.

Tedy, jediné, co mi vážně zkazilo předpověď, byl ten brutální mráz 8)
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od Flames »

Tak u nás vyšla zima na normál,resp. do 0,1 nad normál,s tím,že předchozí dvě zimy byly studenější s odchylkami od normálu zimy (prosinec,leden,únor) o -1,8 st (2010-11) a -1,2 (2009-10).Další tři zimy zpět byly naopak teplejší jistě v živé paměti a letos to byl právě přibližně průměr.Jenže co si budeme povídat,zima byla celkově teplejší,stejně jako
zimy začínají v letech 2006-2008.Pokud by se vypustila ta první polovina února,letošní zima by právě mezi ty teplejší ze zmiňovaných let pohodlně zapadla.
Celé to "zhatil" únor a jeho neuvěřitelná první polovina,která hodila zimu k normálu.
Dlouhodobé výhledy laškovali se studeným listopadem,který se však nekonal,notně nás sušil a skončil na normále i přesto,že byl inverzní a situacemi teplotně nad normálem - tedy na horách.Můj výhled nic moc, i přes to,že v průběhu loňského října jsme společně procitali a od chladného listopadu v diskuzi ustupovali.
Prosinec mi vyšel dokonale včetně oceánského průvanu s teplotním nadnormálem.Dále jsem se v říjnu v předpovědi raději nedíval a dobře udělal.Při současných extrémních hodnotách téměř co každý měsíc si nedělám iluze,že by to bylo časem lepší....a počasí nás zřejmě bude dál překvapovat.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Jaká bude zima 2011/2012

Příspěvek od kocurekp »

Mám takové neblahé tušení, že vzhledem k tomu, jak celkově málo srážek spadlo od počátku roku do teď, je nejspíš zaděláno na deštivé léto...
Ale třeba to doprší ke konci května/na začátku června, léto to vynechá, a pak zas od října do prosince...
Je mi jasné, že to jsou plané naděje, ale podělit se o své tušení a přání jsem prostě musel... :D
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“