Srovnávání naměřených hodnot

Jakým způsobem lze dokumentovat pozorované meteorologické jevy? Fotografie, video, elektronický záznam, tabulky a grafy...

Moderátor: Moderátoři

lampet
Příspěvky: 18
Registrován: 05 úno 2009, 13:19

Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od lampet »

dubnany 189 píše:Opět je konec měsíce a dávam sem shrnutí počasí u nás za květen 2009:
První polovina května byla slunečnější a sušší v druhé polovině bylo více oblačnosti i srážek sem tam bouřka.
Ceklové srážky za květen 69mm tj normál.
Průměrná teplota 16,6°C
Nejnižší teplota 7°C 29.5.
Nejvyšší teplota 31°C 26.5.
Nejnižší tlak 1008hPa 14.5.
Nejvyšší tlak 1025hPa 20.5.
Největší náraz větru 28m/s při bouřce 22.5.
Počet slunečných dní 11
Počet dní se srážkami 7
Počet dní s bouřkou 3
Počet zamračených dní 9
Tropických dní bylo 1 26.5.
Letních dní bylo 8
:D :D
Zdarec : sice nedělám zhodnocení za celý měsíc jen si zde pročítám data a srovnávám , jak se od sebe liší , ale jak to tak sleduji mám dojem , že se ani nečeká na čas měření a to 22:00 hodin , aby bylo měření korektní . Asi je důležitější být první , kdo založí nové hodnocení uplynulého měsíce . Trochu profesionální přístup by neškodil . :wink: :wink:
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Průměrné hodnoty - květen 2009

Příspěvek od filip »

Zdarec : sice nedělám zhodnocení za celý měsíc jen si zde pročítám data a srovnávám , jak se od sebe liší , ale jak to tak sleduji mám dojem , že se ani nečeká na čas měření a to 22:00 hodin , aby bylo měření korektní . Asi je důležitější být první , kdo založí nové hodnocení uplynulého měsíce . Trochu profesionální přístup by neškodil . :wink: :wink:[/quote]

Myslím, že čekat by se mělo na 1.6. 0:00. Co když ještě něco naprší a/nebo bude nějaký extrém (teplota, tlak) apod. Prostě "nechval dne před večeří".
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Průměrné hodnoty - květen 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

filip píše:..Myslím, že čekat by se mělo na 1.6. 0:00. Co když ještě něco naprší a/nebo bude nějaký extrém (teplota, tlak) apod. Prostě "nechval dne před večeří".
Spíše do 1.6. 8h SELČ, kdy se na všech oficiálně schválených stanicích (nejen ČHMÚ) odečítají srážky za uplynulých 24 hodin - tyto srážky se pak připíší dni předchozímu. Jsme sice amatéři, ale jakýsi pořádek a podobná metodika měření a statistik by neuškodila... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Průměrné hodnoty - květen 2009

Příspěvek od filip »

Michal Geryk píše:
filip píše:..Myslím, že čekat by se mělo na 1.6. 0:00. Co když ještě něco naprší a/nebo bude nějaký extrém (teplota, tlak) apod. Prostě "nechval dne před večeří".
Spíše do 1.6. 8h SELČ, kdy se na všech oficiálně schválených stanicích (nejen ČHMÚ) odečítají srážky za uplynulých 24 hodin - tyto srážky se pak připíší dni předchozímu. Jsme sice amatéři, ale jakýsi pořádek a podobná metodika měření a statistik by neuškodila... :?
No bylo by možná dobré založit na toto téma samostatný thread a tam se dohodnout jak se jednotlivé veličiny spočtou (určí). Já například veškeré statistiky generuji automaticky a čekání na 8 h 1. dne v měsíci mě moc nevyhovuje - data mám po 10 min a prostě končím se statistikami o půlnoci posledního dne v měsíci (a zároveň začínám nový měsíc). Jestli v ČHMU počítají srážky zpětně nevím, ale např. http://hydro.chmi.cz/hpps/act_rain.php? ... cpov=&pob= je mají po hodinách a dělají sumy i za 0-24 h Zrovna tak AMS měří po 15 min a metody 7,14,21 jsou sice tradiční a schválené, ale myslím přežité a i samotný ČHMU modernizuje a sbírá a vyhodnocuje data kontinuálně (např po 15 min teploty, po 1h srážky)

Mohl by správce fóra tyto příspěvky přesunout jinam? Je to trochu offtopic.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Průměrné hodnoty - květen 2009

Příspěvek od Flames »

Přesně tak Michal má pravdu,měříme si tady jak chceme,ale jsme amatéří,tak co.Aniž bych se chtěl někoho dotknout,mnohdy tady čtu úplně neuvěřitelné hodnoty a ani neraguji-mé podmínky také nejsou jaké by měli být.U stanic a digitálních čidel to bývá s přesností katastrofa - kdo má doma přesný teploměr na porovnání odchylky měřidla,kterým sbírá hodnoty,nebo kalibrovaný teploměr...
Asi by to chtělo v měsíčním přehledu mít jen 10-20 základním porovnávacích veličin ve stejném pořadí (kdo je měří,tak je sem dá,kdo ne tak vynechá)než to zavalit spoustami hodnot,jak se dívám,dokonce už ne ani česky,ale rozumím tomu :)

Ideální by byla tabulka s místem měření.Naměřené hodnoty by pak každý kdo by měl zájem,nebo čas doplnil
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Srážky odečítám vždy ke 22:00. Teplotu v 7, 14 a 21 SEČ (+1 SELČ), tlak ve 14:00 SEČ. Kromě dvou čidel na opačných stranách budovy mám ještě 3 různé klasické teploměry a plechový barometr. Netvrdím, že co naměřím je extra přesné, ale když provedu srovnání s hodnotami stanci ČHMÚ, jsou tam odchylky leda nadmořskou výškou a polohou, rozhodně ne teplejší nebo chladnější než by poloze odpovídalo.

K srovnání hodnot mě napadlo zkusit něco na způsob http://www.chmi.cz/meteo/ok/okdat091.html - pro zcela základní údaje a pak vytvořit ještě nějaký standardizovaný formulář jak již bylo navrženo výše.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od Michal Geryk »

Tomáš Prouza píše:Srážky odečítám vždy ke 22:00...
A proč ne v 6 hodin UTC ráno? Myslím, že tato hodina odečtu srážek není jen tak vymyšlená, protože hodně zejména bouřkových situací končí právě ráno.

Já jsem na tom dost bídně, protože po nastěhování do paneláku a nedávném zrušení klasického zahradnického srážkoměru do 60mm (plus jednoho srážkoměru upraveného ručně do 110 mm) u rodičů už nemám čím měřit srážky :-( . Data beru z 5 km vzdáleného letiště, ale je to o ničem, bo 5 km v bouřkách znamená víc než dost.

Datalogger zaznamenávající vlhkost a teplotu jsem nedávno prodal pro naprostou nepřesnost hodnot (hlavně denních maxim). Okna paneláku mám na SV a JV a sluníčko dělá své. Takže zaznamenávám ranní minimum na obyčejném MAX-MIN teploměru (to ještě jde), ale maximum mimo zimní období odhaduji podle okolních stanic a také podle dat z čidla na jednom místním webu.

Vítr také beru z (ne)dalekého letiště... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Průměrné hodnoty - květen 2009

Příspěvek od storm_ice »

Michal Geryk píše:
filip píše:..Myslím, že čekat by se mělo na 1.6. 0:00. Co když ještě něco naprší a/nebo bude nějaký extrém (teplota, tlak) apod. Prostě "nechval dne před večeří".
Spíše do 1.6. 8h SELČ, kdy se na všech oficiálně schválených stanicích (nejen ČHMÚ) odečítají srážky za uplynulých 24 hodin - tyto srážky se pak připíší dni předchozímu. Jsme sice amatéři, ale jakýsi pořádek a podobná metodika měření a statistik by neuškodila... :?
tak tak ... já už se tomu divil kolikrát, je fakt, že někdy se srážky nečekají, ale zrovna ted mu tam spadlo v noci 6 mm, které ještě patřily do května .. pak se porovnává neporovnatelné.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od Tom »

s tou univerzální tabulkou by to byl dobrý nápad já jsem pro. :D :D je otázka jak tuto tabulku vyplňovat aby bylo vše v jednom bylo by to asi o dost přehlednější než studovat každý souhrn.Co takhle založit nějaký přihlašovácí nick s heslem který by se rozeslal přispívajícím uživatelům a každý by si svou kolonku v tabulce vyplnil sám.Byla by to jedna tabulka s x uživateli (teplota,srážky a popř. další údaje po diskuzi s uživateli ale né zas milion údajů to by asi postrádalo smysl) bylo by to v jednom.je to reálné??? :) něco takového viz. níže je to jen nahrubo nevím jak to sem dát na forum :lol: nějakou uni tabulku......

prům.tep. t. min. t.max. vítr max. srážky x x
Holasice
Přerov
Podivín
Dubňany
Třebíč
.......
.......

Ještě k těm odečtům srážek je to dobrý nápad pro toho kdo to zapisuje ručně je otázka jak to mají nastavené programy co mají uživatelé s automatickým zaznamenáváním do které hodiny nebo dne jednotlivé prográmky zapisují tyto údaje.Jak bylo psáno níže psát summary za deset minut 22h honem honem abych byl první je trochu povrchní ale budiž. :lol:
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od dobrmanek »

S tou tabulkou naprostej souhlas. Já odečítám srážky až ráno (ručně) a tím pádem statistiku taky uzavírám až ráno. Takže když mě něco spadne 1 června ráno, tak to hodím do května. Tmax a teplotu ve 14 h SEČ beru z Vítkova (stanice zhruba ve stejné nadmořské výšce, 7 km západně). Tlak sice měřím, ale nijak ho nezapisuji, krom výjimečných situací. Vítr už z podstaty neměřím, protože sice mám kde, ale hodnoty jsou dost zkreslené. Nádherné lípy od západu, douglasky + barák od jihu, od severu včelín + lísky a od východu stěna z modřínů :D, takže vítr se jaksi nemá jak dostat na zahradu.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od storm_ice »

no proč ne bylo by to přehlednější .. ostatně pro podrobnější přehled tu máme většina vlastní web :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od Tom »

Co něco takovýho? http://www.rajhrad.unas.cz/klimatickeudaje.doc . Nevím jestli by to šlo nějak udělat tady na webu to přenechám na zkušenější .....je to jen představa :D
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od dubnany 189 »

Tom píše:Co něco takovýho? http://www.rajhrad.unas.cz/klimatickeudaje.doc . Nevím jestli by to šlo nějak udělat tady na webu to přenechám na zkušenější .....je to jen představa :D
Zdravím,
To není vůbec špatný nápad taková tabulka člověk by hned věděl jaké teploty jsou i jinde. Dobrý nápad jen jestli půjde zrealizovat?
Jinak ještě malý dodatek to že jsem založil téma: Průměrné hodnoty-květen 2009 něco před 22.hodinou to zas není taková tragédie.Poslední odečet teplot je stejně v 21.hodin. Je možné že srážky se odečítají o něco později ale to jsem nevěděl. Díky za vysvětlení! :)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od Michal Geryk »

dubnany 189 píše:...Poslední odečet teplot je stejně v 21.hodin...
Není pravda. Večerní "klimatologická" teplota se odečítá ve 20 hodin UTC, to jest 22 hodin SELČ (a ne 21 hodin).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávání naměřených hodnot

Příspěvek od storm_ice »

Michal Geryk píše:
dubnany 189 píše:...Poslední odečet teplot je stejně v 21.hodin...
Není pravda. Večerní "klimatologická" teplota se odečítá ve 20 hodin UTC, to jest 22 hodin SELČ (a ne 21 hodin).
viz web ČHMÚ

Průměrná denní teplota vzduchu se počítá ze třech klimatologických měření v 7, 14 a 21 hodin MSSČ (místní střední sluneční čas, který přibližně odpovídá termínům v SEČ) podle vzorce:
T7 + T14 + T21 + T21
Tavg= ---------------------------
4


při letním čase +1h :wink:

docela by mě zajímalo jak to měříš :roll:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Dokumentace meteorologických jevů“