Je možná "Měsíční" duha?

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Je možná "Měsíční" duha?

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Je možné, aby svit Měsíce vedl ke vzniku duhy?

Tento dotaz pokládám z toho důvodu, že jsem pozoroval dne 23. května ve 2:45 SELČ bouřku, při které ze západního obzoru svítil Měsíc téměř v úplňku. Déšť měl přesně takovou intenzitu a velikost kapek na to, aby ve dne vznikla nádherná duha. Bohužel ve směru, kde by měla měsíční duha být, stojí dům a hned za ním je kopec.

Proto by mě zajímalo: V případě, že by byl volný výhled, mohl jsem něco pozorovat?
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kojan
Příspěvky: 8
Registrován: 24 kvě 2005, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Asi jo

Příspěvek od kojan »

No ja jsem sice jeste nic takoveho nepozoroval, ale slysel jsem, ze pry to je mozne, takze proc ne...
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Jo, na webu jsou k vidění i fotky takové duhy. Akorát už nevím kde... možná mám nějakou tady na disku, ale než bych to našel to ji dřív uvidím.
RAM
Příspěvky: 9
Registrován: 23 kvě 2005, 19:33
Bydliště: Ždánice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možná "Měsíční" duha?

Příspěvek od RAM »

Ano, u měsíce může vzniknout duha, dokonce i dvojitá. V naprosté většině případů je však prakticky bezbarvá a má tak bělavou barvu. Bohužel, zatím se mi ji nepoštěstilo vidět.
Patrik Trnčák
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2005, 22:57
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Měsíční duha

Příspěvek od Patrik Trnčák »

Jak najít měsíční duhu? Ve vyhledávači třeba: moonbow, lunarbow, moon rainbow apod. Na netu jsem viděl duhu primární i sekundární a spraybow, což je duha na vodopádu při svitu Měsíce.
Halové jevy - kouzla oblohy
TERMIX

Re: Je možná "Měsíční" duha?

Příspěvek od TERMIX »

Tomáš Prouza píše:Je možné, aby svit Měsíce vedl ke vzniku duhy?

Tento dotaz pokládám z toho důvodu, že jsem pozoroval dne 23. května ve 2:45 SELČ bouřku, při které ze západního obzoru svítil Měsíc téměř v úplňku. Déšť měl přesně takovou intenzitu a velikost kapek na to, aby ve dne vznikla nádherná duha. Bohužel ve směru, kde by měla měsíční duha být, stojí dům a hned za ním je kopec.

Proto by mě zajímalo: V případě, že by byl volný výhled, mohl jsem něco pozorovat?
Ano mohl bys, já jsem měl podobné podmínky 16.8.2008 zhruba od 1:30 do 1:45 a duha skutečně vznikla.akorát jsem neviděl cely půloblouk kvůli paneláku nýrž čtvrtoblouk ale i tak jsem byl nadšený, jediná škoda byla že ta duha byla šedobílá protože měsíc byl za tenkým mrakem abyl v úplnku asi z 90%.
martinsl500
Příspěvky: 1
Registrován: 25 čer 2011, 14:57

Re: Je možná "Měsíční" duha?

Příspěvek od martinsl500 »

Noční duhu jsem vyfotil asi před dvěma lety, byla dvojitá a barevná, při úplňku. Dokonce přímo v duze svítila Venuše. Pokud by někdo chtěl můžu foto poslat..Zdraví všechny Martin
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možná "Měsíční" duha?

Příspěvek od fractal »

No nejlepší by bylo postnout to sem, moc by mě to zajímalo.
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“