Halové jevy v ČR

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Patrik Trnčák
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2005, 22:57
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Halové jevy v ČR

Příspěvek od Patrik Trnčák »

Protože se nejvíce zajímám o halové jevy, musím tady něco taky napsat. Díky Romanovi Maňákovi vzniká můj web HOP, čili Halo Observe Project. Nyní probíhá aktualizace, ale můžete se již podívat do Galerie či do Atlasu halových jevů, kde stále přibívají nové jevy. Také jsem zpracoval všechna pozorování, co jsem kde sehnal. Takže hodiny a hodiny hledání na netu, kroniky, kontakty na různé pozorovatele apod. K dnešku mám něco přes 1100 záznamů od roku 1135 do dneška. Pokud máte jakékoli pozorování halového jevu, prosím kontaktujte mě. Také píši aktualizovanou verzi mojí práce Halové jevy, bude v ní více obrázků, fotek a lepší popis jevů. Nyní je známo asi 200 odrůd hal, ať již oblouky, tak skvrny, kola apod. Pokusím se o popis všech jevů. Takže: (http://halo.astronomie.cz). :lol:
Halové jevy - kouzla oblohy
mjank
Příspěvky: 35
Registrován: 31 kvě 2005, 16:01
Bydliště: Skorkovského 31, Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

Hala

Příspěvek od mjank »

No dneska (21.6.2005) se halové jevy vyznamenaly. Brutálně jasné parhelia, část parhelického kruhu k tomu část malého hala k tomu horní dotykový oblouk a jako bonus cirkumzenitální oblouk dost dobrý
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Tady jsem viděl velmi neviditelné jevy, šly zpozorovat totiž jen přes mé velmi tmavé cyklistycké brýle. Uvidím co bude na fotce..
Jinak dneska bylo konečně v noci zima, v pět ráno bylo jen 10,8°c.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Martin
Příspěvky: 1
Registrován: 22 čer 2005, 09:15
Bydliště: Domašov u Brna, 450 m.n.m.

Příspěvek od Martin »

Ahoj lidi,

náhodou jsem zabrousil na Vaše fórum a myslím, že zavítám častěji. Jelikož je mým koníčkem plachtění, tak se o počasí trošku zajímám, ikdyž jde zejména o předpovídání výskytu termiky. Nicméně i mimo termiku (nejlépe 3-4/8 Cu se základnou tak 2500m) může být počasí zajímavé a stojí za zvednutí hlavy k obloze a Vy to zjevně činíte dnes a denně.

Takže hodně zdaru, pěkných pozorování a foteček.


Jinak včera bylo v 18h v Mladé Boleslavi vzorové 22° Parhelium, které jsem sice nevyfotil, ale bylo stejné jako třeba 22.8.2004 18:40 Domašov u Brna, tam by fotka byla, ale nemůžu se dohledat volby "přiložit dokument", patrně z kapacitních důvodů. Ty fotky by to opravdu chtělo, bez toho to není ono. Nebo používáte nějakou "oddělenou" galerii?


Ahoj
Martin
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Fotografie

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Vítám zde nového návštěvníka a uživatele a doufám, že sem bude přispívat co nejčastěji :wink: .

Pro vystavování fotografií a jiných dokumentů lze použít buď vlastní web (pokud máte) a sem dát odkaz, nebo pokud nemáte, tak mi pošlete ty fotky na mail (je uveden na webu) a já je vystavím na vývěsku. Jinak je to opravdu z kapacitních důvodů, bohužel...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Patrik Trnčák
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2005, 22:57
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Halové jevy od Martina

Příspěvek od Patrik Trnčák »

Prosím Martina, kdyby mohl poslat svá pozorování i mě, pro projekt HOP. Diky.
Halové jevy - kouzla oblohy
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Parhelium

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak dneska jsem též pozoroval jeden z vcelku běžných halových jevů - parhelium.

Vyskytlo se však za vcelku zajímavých podmínek. Téměř celá obloha byla jasná, jen za západním a severozápadním obzoru bylo několik kondenzačních sledů po letadlech a cirrovitá oblačnost. Ale i tak málo stačilo na vznik nádherného parhelia.
Jinak čas výskytu byl mezi 20:15 a 20:25 SELČ, pak již bylo Slunce příliš nízko nad obzorem. Jednalo se také o levé parhelium.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“