Víte kolik je odrůd duhy?

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Patrik Trnčák
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2005, 22:57
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Víte kolik je odrůd duhy?

Příspěvek od Patrik Trnčák »

Každý asi znáte primární a sekundární duhu...taky duhu u Měsíce apod. Ale slyšeli jste již o Twinned bow? Red bow? Reflection bow? Reflected bow? Zde je malý přehled, hodlám otom napsat větší povídání.
Duhy dalších řádů, tzn. terciální apod. jsou již velmi slabé. Třetí a čvrtá duha by se nacházela u Slunce, což je trochu nezvyk. Pozor, nesplést s malým halem! Supernuemrary bow jsou další slabší oblouky většinou viditelné pod jasnou primární duhou. Tyto oblouky pozorované u sekundární duhy jsou již vzácnost. Twinned bow jsou dvě duhy nad sebou, ale nemyslím teď klasickou primární a sekundární duhu, nýbrž že primární je v určitém místě dvojitá. Reflection bow je u mě nejkrásnější duha, jde o další oblouky, které vznikli např odrazem na kapkách u vodní hladiny, takže u jezera apod můžete vidět 4 duhy. Primární, sekundární a zkaždé vychází další oblouky. Cloud bow je duha viděná na oblacích z letdla. Dew bow můžete vidět ráno, když svítí Slunce na pole, které je poseto kapičkami rosy. Fog bow, čili mlhová duha, prakticky bezbarvá, široká a celkem vzácná. Red bow není nic jiného než duha u zapadajícího slunce, je celá červená (ostatní barvy jsou zastoupeny slabě). Spray bow duha na vodotrysku, vodopádu, na zahradní hadici apod. Snow bow, tady přesně nevím oč jde, ale je to duha nad zasněženou krajinou, nevím zatím jak vzniká. Více napíšu do článku o duhách.
Halové jevy - kouzla oblohy
Glimmer Man
Příspěvky: 12
Registrován: 10 úno 2007, 17:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Moskvě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Glimmer Man »

Ještě by to chtělo i obrázky!!!

:lol:
Jsem doktor Šmirgl z NSR a jsem hustej ...
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“