Objekty mimo atmosféru

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Objekty mimo atmosféru

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Dobrý název tématu ve správném oddělení, že? :wink: Ale nechce se mi zakládat nějaké úplně nové.

Včera, když jsem šel na pátou hodinu na vlak (na hokej), bylo krásně jasno. Svítil poloviční Měsíc a Venuše. Náhle mě vysoko nad jižním obzorem upoutal zářivý bod minimálně stejně jasný jako Venuše, pohybující se k východu. Zářil naprosto stabilně, neblikal, takže letadlo jsem vyloučil. A následovalo další překvapení - za tímto objektem následoval v konstatní vzdálenosti další, zářící slaběji. Napadla mě jistá teorie, co by to mohlo být, ale ověřil jsem si ji až doma. A opravdu byla to ISS a ten slabší bod, jenž ji následoval byl raketoplán Atlantis (ne náklaďák Progress jak jsem si původně myslel).

Další pozorovatelný průlet se uskuteční dnes kolem 17:00 (opět ideální čas vzhledem k osvětlení), pokud budete mít někdo možnost, vybavení a dobré podmínky, můžete zkusit nějaké foto :) Atlantis má jít na přistání až v pátek 27.11.

http://www.heavens-above.com/PassDetail ... 6686357386
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Objekty mimo atmosféru

Příspěvek od Flames »

Zajímavé,já nevím tomuhle moc nehovím,ale v pondělí 16.11. když jsem šel na noční,tak v 17.35 vidím na okraji města lidi,jak stojí,ukazují někam na oblohu a o něčem diskutují.Otočil jsem se k jihu až jihovýchodu a vysoko nad obzorem-tak 60-70 st. svítil nepohybující se bod-větší a jasnější než největší hvězda se mi jevil.Chvíli jsem ho pozoroval s ostatními,když náhle zhasnul jako žárovka a byl pryč.
Tak nevím,co to bylo..
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“